Bu hastalık sadece sigara içenlerde ortaya çıkıyor!

Elazığ Medical Park Hastanesi’nde görev yapan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Çalışkan, sigara dumanın neden olduğu Buerger hastalığının sebepleri ve tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdi.

Bu hastalık sadece sigara içenlerde ortaya çıkıyor! Röportaj

Röportaj: Sevcan ÇOLAK

Sigara bağımlılarının ve sigara dumanına maruz kalanlarının yakalandığı Buerger hastalığı, çoğunlukla bacak, bazen de koldaki atardamarlarda tıkanmalara sebep olabiliyor. Türkiye'de sık görülen Buerger hastalığı, tedavi edilmediği takdirde kangrene sebep olarak uzuv kesilmesine ya da hayati tehlikeye neden olabiliyor. Elazığ Medical Park Hastanesi’nde görev yapan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Çalışkan,Buerger hastalığının belirtileri ve tedavisi ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Doç. Dr.Çalışkan, sorularımıza şu yanıtları verdi:

Buerger hastalığı nedir?

‘DAMARLARIN SİGARA KULLANIMINA KARŞI GÖSTERDİĞİ ALERJİ’

Tıpta Thromboangiitisobliterans olarak bilinen Buerger hastalığı damarların alerjisi anlamına gelmektedir.Buerger’in en dramatik yönü sigara ile birebir ilişkili olmasıdır. Buerger hastalığında en büyük risk grubu genç olmak, erkek olmak ve sigara kullanımın beraberinde gelmesidir. Kişide damar hastalığı varsa bize başvurduğun ilk aklımıza Buerger hastalığı gelir. Öncelikle kişide Buerger hastalığının var olup olmadığını araştırmasını yaparız. Bu hastalık da damarın tutulduğu noktadan maalesef kan akışı sağlanamaz.Buerger hastalığında hastalık, kişinin parmak ucundan başlayıp yavaş yavaş kangren şeklinde ilerler. Bu tıkanmaya takiben tutulumun gerçekleştiği damarlar kalınlaşır ve damarın tıkanmasına yol açar.Damarın tıkanmasına bağlı olarak damarın uç kısmına doğru giden kan akışı kesilmiş olur.Damarlar tıkanma meydana geldikten sonra hastalığın tedavisi zorlaşıyor. Genellikle tedavisi o bölgenin kesilmesiyle mümkündür.

Belirtileri nelerdir?

‘EL VE AYAK PARMAKLARINDA DAYANILMAZ AĞRILARIN HİSSEDİLMESİ’

Buerger hastalığının en tipik belirtisi kişide ayak parmak ve el parmak uçlarında dayanılmaz ağrıların olması. Sonrasın ayak ve el parmaklarında morarma, yara ve apselerin oluşması ve son olarak kangrenin ortaya çıkması. Hastalar dayanılmaz ağrıları oluştuğunda doktora gelirler. Sigara birçok kişi tarafından tüketiliyor ancak herkeste Buerger ortaya çıkmaz. Bu tamamen kişinin sigara dumanına karşı alerjisinin olmasıyla bağlantılıdır. Bu hastalık genellikle genç erkek hastalarda karşımıza çıkıyor. Çünkü alerjik hastalıklar gençlerde daha fazla görülür. Yaş ilerledikçe alerjik yapıda azalma görülmektedir.

Hastalık nasıl teşhis ediliyor?

Buerger hastalığı tamamen klinik olarak teşhis edilmektedir. Hastanın genç olması, erkek olması, sigara tüketiminin olması ve ayaklarında ağrıya bağlı bir tablonun ortaya çıkması en büyük teşhis ölçütümüzdür. Bunun yanında kan tahlilleri, biopsi incelemesi, damara uygulanan ilaç ardından film çekilmesi gibi yöntemler buerger hastalığı teşhisi için kullanılabilir. 

Hastalığın nedenleri nelerdir?

‘NEDENİ SİGARA DUMANI’

Buerger hastalığı sigarayla birebir ilişkilidir. Hastalık periyodik aralıklarla ilerlediği için kişi sigarayı bıraktığında söner, kişi iyileştiğini zannederek sigaraya tekrar başladığında hastalık kaldığı noktadan devam eder. Bu nedenle hastalar sigarayı hayatlarından tamamen çıkarmaları gerekiyor. Sigara bırakıldığı andan itibaren hastalık hızlı bir iyileşme sürecine giriyor. Sigarayı tamamen bırakılmasını sağlayarak tamamen tedavi ettiğimiz birçok hastamız var. Sigaraya devam eden hastalarda ağır ağrılı hem doktoru hem de hastayı zorlayan uzun soluklu bir süreçtir. Kişi sigara içmeyebilir ama sigaranın çok fazla tüketildiği ortamlarda bulunması bile bu kişileri etkiler. Bu nedenle bu kişilerin sigara tüketilen ortamlara girmemelerini tavsiye ediyorum.

Buerger’in toplumumuzda görülme oranı ne düzeyde?

İlimizde Buerger hastalığının görülme oranı çok düşük olduğu düşünülmektedir. Aslında çok düşük bir oran değil. Genellikle vücudunda kolesterol oranı yüksek olan kişilerin damar yaşanan tıkanmayla sigaraya bağlı olarak ortaya çıkan Buerger ile benzer gittiğinden dolayı birbirini karıştırılmaktadır. Ancak iki durum birbirine karıştırılmamalıdır. İki hastalığın birbirine karıştırılmaması adına bazı testler yapılmaktadır. Buerger konusunda toplumumuzdan hatırı sayılır şikâyet oranı mevcut.

Tedavisi nasıl yapılıyor?

‘TEDAVİ YÖNTEMLERİMİZ HASTALIĞIN SEYRİNENE GÖRE DEĞİŞİYOR’

Hastalığın tedavisinde çeşitli kan sulandırıcı ve damar açıcı ilaçlar kullanıyoruz. Bazı hastalarda ilaç tedavi mümkün olmadığında cerrahi gerekebiliyor. Ancak Buerger hastalarında genellikle cerrahiye uygun hastalar değildir. Hastalık parmak ucundan başlayıp merkeze doğru ilerlediği için bu hastalarda bypass yapabileceğimiz çok fazla yer bulamıyoruz. Anjiyo balon plasti yapmaya çalışıyoruz aralıklı bir tutulum varsa bypass yapıyoruz. Ama bunların dışında çok fazla tedavi yöntemimiz bulunmuyor. Hastalığı bitirmede en büyük silahımız hastanın sigarayı bırakmasıdır. Hasta sigarayı bıraktığında hastalık ilerlemeyi bırakır ve damarlar yenilenmeye başlayarak kendini tamir eder. Ancak hasta sigarayı bırakamadığında hastalık damarlarda ilerliyor kangren meydana geliyor. Bu defa o parmak ve ayağın kesilmesi gerekiyor. Hastalık ilerledikçe ana damarlar tutulum başladığında hayati tehlikeye neden olabiliyor.

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet