Ekran kartı fiyatları yüzde 100 arttı

Ekran kartlarına olan talep tüm zamanların en üst seviyesine çıkarken piyasa fiyatları da bundan nasibini aldı. İşte ekran kartı fiyatlarındaki değişimin detayları.

Ekran kartı fiyatları yüzde 100 arttı Teknoloji

Hem AMD hem de Nvidia'nın dijital para madenciliğine özel ekran kartları üretmek için OEM'lerle birlikte çalıştığı göz önüne alındığında, son günlerde iyi bir fiyata harika bir ekran kartı aramak sonuçsuz kalan bir uğraş olabiliyor. Bu dijital para madencilerini grafik kartı stok yetersizliği konusunda da sorumlu göstermek mümkün. Ekran kartlarındaki satış ve fiyat farklılıkları konusunda Amazon üzerinden araştırmalar yapılıyor. Amazon sitesi üzerinde ekran kartı tedarik ve satışı çoğunlukla üçüncü taraf satıcılar tarafından gerçekleşiyor. Bu durum da doğrudan ekran kartı fiyatlarında kolaylıkla oynama yapılabilmesine olanak sağlıyor. Radeon RX 500 ve GTX 10 Serisi kartlar şu anda çoğunlukla üçüncü taraf satıcılar tarafından satılıyor. Aslında, Amazon'un RX 500 Serisi ekran kartları stokları çok düşük olduğundan, müşteriler bu kartları şişirilmiş fiyatlarla üçüncü parti satıcıları aracılığıyla satın almak zorunda kalıyorlar.

FİYAT KONUSUNDA YAŞANAN ARTIŞ NE KADAR?

Amazon tarafından yapılan satışlarda hiç fiyat oynaması olmuyor veya çok küçük fiyat oynamaları karşımıza çıkıyor ama üçüncü taraf satıcılar piyasadaki zaten az bulunan ekran kartlarını toplayarak şişirilmiş fiyatlar ile son tüketicinin karşısında yerini alıyor. Elbette grafik kartı PC oyuncularının büyük talepler oluşturduğu bir pazar ancak tablolarda göründüğü gibi son zamanlarda dijital para madenciliğinin popülerliği arttıkça ekran kartı fiyatlarında %122'ye varan artışlar meydana geldi. Hatırlatmak gerekir ki ekran kartlarıyla ilgili bu araştırma sadece Amazon üzerinde yapıldı. Dijital para madenciliği yüzünden sadece Amazon'da değil Türkiye pazarında da ekran kartı fiyatları oldukça yükseldi. Talebin çok fazla olması birçok modelde stok sorunlarının yaşanmasına sebep oluyor. Hem doların yükselmesi hem dijital para madenciliğinin artması ülkemizde ekran kartı piyasasının dengelerini çok fazla değiştirdi. (Kaynak: shiftdelete.net)

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet