Turan: Milli Eğitimin kararı doğru

Sınıf Öğretmenleri Derneği Başkanı Dç. Dr. Mehmet Turan, Milli Eğitim Bakanlığının 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında bitişik eğik el yazısı yerine  dik temel harfler kullanılması yönündeki kararını değerlendirerek alınan bu kararı olumlu buldu.

Turan: Milli Eğitimin kararı doğru Güncel

Haber: Çetin ÇOLAK/ÖZEL

Milli Eğitim Bakanlığı, 2017-2018 eğitim-öğretimde bitişik eğik el yazısıyla öğretim yerine dik temel harfler kullanılacağını bildirdi. Sınıf Öğretmenleri Derneği Elazığ Başkanı Dç. Dr. Mehmet Turan, Milli Eğitim Bakanlığının almış olduğu bu kararı olumlu değerlendirerek gazetemize açıklamalarda bulundu.  Sınıf öğretmenleri Derneği Elazığ Şube Başkanı Dç. Dr. Mehmet Turan, “Milli Eğitim Bakanlığının almış olduğu son karar ile bitişik eğik el yazı kalkacak. Bitişik eğik el yazının iki gerekçesi var. Birincisi hızlı, ikincisi estetik yazmadır” dedi. El yazısının avantajından da bahseden Turan, “Bitişik eğik el yazısının şöyle bir avantajı var. Örneğin; Mehmet ismini dik temel harflerle yazdığımızda 10 defa elim kalkıp iniyor ama el yazısıyla yazdığımızda sadece ‘t’ harfinin çizgisini çekerken elimiz ikinci kez kalkıyor. Yani hızlı yazma da el yazısı önemli avantaj sağlıyor” şeklinde konuştu.  

‘KALEMLE YAZI YAZMA HER GEÇEN GÜN AZALIYOR’

Günümüzde yazı yazma oranın azaldığını ve her geçen gün azalmaya devam ettiğini de belirten başkan Turan, “Yapılan araştırmalara göre son dönemlerde yazıyı daha az kullandığımız ortaya çıktı. 5 yıl önce günde 15 dakika yazı yazan biri günümüzde 5 dakika yazıyor. Bir üniversite öğrencisi bile ders programını kâğıda yazmıyor, telefonuyla fotoğrafını çekiyor. Kalemle yazı yazma her geçen gün azalıyor. Bundan dolayı bilgisayar, klavye okur-yazarlığı popüler olmaya başladı. Yaptığımız araştırmalarda bitişik eğik el yazısındaki harfleri çocuğa öğretmede analoji (benzetme) de sorun yaşıyoruz. Örneğin dik temel harflerle ilgili benzetmelerden biri kaçı şöyle: Büyük ‘A’ çadır, küçük ‘a’ yüzük, ‘C’ harfi ay dede gibi. Bu tür benzetmeleri sınıf öğretmenleri dik harflerle daha rahat yapabiliyor. Ancak el yazısıyla benzetme fazla yapılamıyor” ifadelerinde bulundu.  

‘DİK TEMEL HARFLERE GEÇİLMESİ OLUMLU BİR KARAR’

Dik temel harflere geçilmesini olumlu olarak değerlendiren Turan şunları söyledi: “Dik temel harflere geçilmesinin daha olumlu olduğu kanaatindeyim. Çünkü ilkokulda el yazısını öğrenip ortaokula geçen öğrenci yazı yazmada büyük sıkıntılar yaşıyor. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı ya bütün eğitim-öğretimde bitişik eğik el yazı ya da dik temel harfler kullanılarak yazılan yazı sistemini getirmeliydi. Ortaokul ve lisede dik temel harfler kullanıldığından Milli Bakanlığının ilkokulda da dik temel harflere geçmesi daha doğru olurdu.”  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet