GAK

Vatandaş; “15 Temmuz milletin ve devletin zaferi”

GAK Güncel

Özel Haber: Sevcan ÇOLAK/Duygu KAÇAR

Yazı dizimiz “Gakgoyuz Aramızda Kalsın” ile gakgoların sesini siz değerli okuyucularımızla buluşturmaya devam ediyoruz. Yazı dizimizin bu bölümünde ise hemşehrilerimize, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün kendileri için neler ifade ettiğini, o güne dair neler hissettiklerini ve 15 Temmuz’un bayram havasında kutlanmasının hemşehrilerimiz için neden önemli olduğunu sorduk. Hemşehrilerimiz 15 Temmuz gecesi demokrasi meydanlarında beklediklerini, 15 Temmuz Zaferini milletin ve devletin kurtuluşu olarak gördüklerini dile getirdiler.

15 TEMMMUZ 2016’DA NELER YAŞANDI

Türkiye 15 Temmuz 2016 gecesi darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. 15 Temmuz günü köprüler kapatıldı, halka ateş açıldı hatta Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)  bombalarla vuruldu. Darbe girişimi sabaha karşı bastırıldı. İstanbul'da köprüler kapatıldı, vatandaşa ateş açıldı. Vatan Emniyet, AKOM, Çengelköy, Acıbadem Türk Telekom, İBB, Harbiye Orduevi ve birçok yerde çatışmalar yaşandı. Yaşanan darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan halkı sokağa davet ederek darbe girişiminin önlenmesi sağlandı. 15 Temmuz zaferi ilimizdeki demokrasi meydanında yaşatılmaya çalışılarak çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. 15 Temmuz’un hemşehrilerimiz için ne anlam ifade ettiği haberimizin detayında;  

‘BUGÜN HALKIN KURTULUŞUDUR’

Birlik bütünlüğe vurgu yapan Ahmet Baki Turgut, “Ben bu günün kutlama havasında geçmesinden gayet memnunum.15 Temmuz deyince aklıma Fetullahçı Terör Örgütü geliyor. Ben bütün yürüyüşlere bu anlamda katılıyorum destekliyorum. Halkın kurtuluşudur bu gün benim için, bu işte parmağı olan herkesin yargılanmasını istiyorum kesinlikle yargılanıp içeri atılmalılar. Allah milletimize, devletimize zeval vermesin, bize o günleri bir daha yaşatmasın bizler her zaman devletimizin yanındayız ve olmaya da devam edeceğiz. Çünkü bu vatan hepimizin sonuç olarak olaya böyle bakmalı bu şekilde değerlendirmeliyiz” dedi.

‘ALLAH O GÜNLERİ BİR DAHA GÖSTERMESİN’

Bu günün unutulmaması gerektiğine değinen Halil Salgar, “Ben bir şehit babasıyım, Allah’ından bulsunlar buna kim el ayak olmuşsa cezasını bulsun. Üç beş tane çapulcu memleketimizi ne hale getirdiler ama Allah fırsat vermedi onlara ve bizlerde onlara asla  fırsat vermeyiz. Her zaman onlarla mücadele edeceğiz. Ben bu yaşanan olaylarda yeğenimi kaybettim bu yüzden bu olayları hatırladıkça kendi adıma gurur duyuyorum. Bayram olarak kutlandığı için çok memnunum ve bu şekilde her yıl kutlansın asla unutulmasın istiyorum. Ben bir şehit babası olarak kutlanmasından çok memnunum mesela akşam gençlerimizle burada şehitlerimiz için Kuran- ı Kerim okuduk ne kadar güzel bir şey bu. Bir araya gelmek birliğimizi pekiştirmek bizim için çok önemli. Ben her zaman milletim için elimden gelenin fazlasını yapmaya hazırım yeter ki vatanımız sağ olsun yeter ki huzur içinde yaşayalım. Tek istediğimiz o günlerin bir daha yaşanmaması ve geri gelmemesi Allah o günleri bir daha göstermesin” dedi.

‘BİRLİK VE BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜ BOZAMAZLAR’

15 Temmuz’la Dünya ya mesaj verdiğimizi söyleyen Nilgün Çiçek, “Benim için 15 Temmuz milletin birliğini bütünlüğünü temsil ediyor. Türkiye’nin güçlü bir ülke olduğunu ve asla bölünmeyeceğini dünyaya göstermiş olduk. Bütün dünyaya bu anlamda bir mesaj verdik bana göre. Şehitlerimizi anmaktan çok mutluyuz ve bu şekilde her yıl anacağız bayram olarak kutlanmasından çok mutluyum. Bizler şehitlerimizin sayesinde ayaktayız, onlara çok şey borçluyuz onları asla unutmayacağız ve unutturmayacağız. Ben 15 Temmuz’da köydeydim ve çok korktuk Allah o günleri bir daha göstermesin. Daha önce 80 darbesini görmüştüm oda kötüydü fakat bu başka bir darbe çok daha kötü insanların başına kurşun yağdırdılar, kendi vatandaşına tankla saldırdılar böyle bir şey olabilir mi hiç? Bu çok zalimce bir şey suçlular cezasını bulsun istiyorum herkes hak ettiğini yaşasın. Ne yaparlarsa yapsınlar birlik bütünlüğümüzü bozamazlar ”dedi.

‘VATANIM İÇİN HER ŞEYİ YAPARIM’

Yaşanan olaylardan duyduğu üzüntüyü dile getiren Ali Sancar, “Bizim memleketimizde Müslüman görünüp öyle olmayan çok insan var işte bunlardan bir tanesi de bu Fethullahçı Terör Örgütüdür. İnsanları kandırdılar din diye diye. Eskiden bir tane vardı bunlardan şimdi her taraf bunlardan geçilmiyor. Hangisini sayayım ben PKK mı diyeyim FETÖ mü diyeyim çok var memleketimize göz diken. Bunlar içimize sızmış hainlerdir ve bunlarla her türlü mücadele etmeliyiz. Bunlar satılmışlar bunlara Elazığ’ı versen Malatya’ yı isterler vatan haini bunlar. Ben 77 yaşındayım vatanım için her şeyi yaparım. Askerimizi polisimizi kaybediyoruz bunlar çok üzücü.15 Temmuz’un kutlanmasından gurur duyuyorum ve her yıl böyle kutlanmasını istiyorum. Allah bize o günleri göstermesin bir daha bunları yaşamalıyım ben bütün darbeleri gördüm bu en kötüsüydü ”dedi.

‘BU DARBELERİN EN KÖTÜSÜYDÜ’

Yaşanan darbelerin en kötüsü olduğuna vurgu yapan Mustafa Gökçal, “15 Temmuz ülkemiz için bir felaketti hepimize geçmiş olsun. Bu günlerde birlik beraberliğimizi korumalıyız. Ben ilk duyduğumda dedim bu işe kalkışanlar mağdur olacak bu mücadeleyi halk kazanacak. Benim düşündüğüm gibi de oldu. Ben daha önce de ihtilaller görmüştüm bu en kötü olanıydı çünkü diğerlerinden farklıydı bu darbeyi yapanlar gerçek asker ve gerçek polis değildi. Şükürler olsun ki başarılı olamadılar. Benim için bu bir zafer ve her yıl kutlanmalıdır kesinlikle unutulmamalı” dedi.

‘DEMOKRASİ NÖBETİMİZ DEVAM EDECEK’

15 Temmuz’da  meydanlarda olacağını söyleyen Hüseyin Ayan, “15 Temmuz zaferini hiçbir zaman unutmayacağız. Bir yıl önce de bu meydanda demokrasi nöbetini tutuyorduk 1 yıl sonra da bu meydanlarda demokrasi nöbetinde olacağız. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda demokrasi meydanlarını boş bırakmayacağız. Demokrasiye desteğimizi her zaman vereceğiz. Allah o günleri bir daha yaşatmasın. Her yıl 15 Temmuz günün bir zafer olarak kutlanacağını duyduğumuzda çok mutlu olduk. Bizim ülkemiz birçok darbele yaşadı ancak 15 Temmuz Darbesi gibi haince hazırlanmış bir darbeye şahit olmamıştık. Bu öylesine büyük ve hain bir plandı ki başkentimizin orta yerinde Meclisimizi bombaladılar. Milletimizin kararlığı ve azmi ile darbeyi hazırlayanlara geçit vermedik vermeyeceğiz” dedi.

‘HALKIMIZIN İNANCI KURTULUŞUMUZ OLDU’

15 Temmuz’un halkın azmi ve kararlığı ile kazanılan bir zafer olduğunu belirten Turan Acil, şunları ifade etti: “Geçen yıl 15 Temmuz darbe girişiminde yaşanan olayları Allah bir daha göstermesin. Hayatım boyunca üç taneye darbeye şahit oldum. Ülkemiz en kötüsünü 15 Temmuz’da yaşadı. Günümüzde yaşanan olayların suçlusu kim, kim ülkemizi yıkmak istiyor onu da bilemiyoruz. Bu darbenin sorumlusu bence bütün insanlardır. Fetö Terör Örgütünün devletin kaynaklarına bu denli sızabilmesi içimizdeki bu hainlerin fark edilememesi hepimizin suçudur. Milletimizin inancı ve Allah’ın izniyle o hainlerin planları boşa çıktı. 15 Temmuz zaferi hiçbir zaman unutulmasın bu yüzden her yıl kutlanmasını destekliyorum.”

‘ZOR GÜNLER GERİDE KALDI’

Kazanılan zaferlerle birlikte zor günlerin geride kaldığını dile getiren Hüseyin Güner, “15 Temmuz ülkemizin ve milletimizin kurtuluş günüdür. Allah 15 Temmuz gibi kötü bir günü bir daha bizlere göstermesin. Çok zor günler yaşadık. Allah’a çok şükür ülkemizin duyarlı insanları sayesinde devletimiz kurtuldu. Cumhurbaşkanımız o gün halkı meydanlara davet etmeseydi bugün ne halde olurduk düşünmek bile istemiyoruz. Yanı başımızda savaş yanan Suriye gibi olurduk. Üzerinde yaşadığımız bir vatanımız dalgalanan bir bayrağımız olmazdı. 15 Temmuz günü bu meydandaydık bayrağımıza ve devletimize sahip çıktık. Bugünde sahip çıkmaya devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımız ne zaman evlerinize gidin derse biz o zaman evimize gideceğiz. Bugünün her yıl bir bayram havasında kutlanmasını istiyorum. Böyle bir gün asla unutulmamalı” diyerek herkesin sağduyulu olması gerektiğini söyledi.

‘MİLLET OLARAK 15 TEMMUZ GÜNÜ YENİDEN DOĞDUK’

15 Temmuz’un milletin kaderinin yeniden doğduğu gün olduğunu aktaran Hıdır Canpolat, “15 Temmuz günü ülkemizin yeniden doğuşunu ifade ediyor. Halkımızın büyük bir mücadelesi sonucu kazanılan bir zaferdir. Allah’a olan inancımız ve bağımsızlığa olan kararlığımız sonucunda devletimiz çok büyük bir felaketten kurtulmuştur. Ülkemiz üzerinde haince planlar yapanlara en büyük cevabı halkımız vermiştir. OHAL sürecinde devlet kurumlarına sinsice sızan hainler temizlendi ve temizlenmeye devam ediyor. 15 Temmuz gününde meydanlarda demokrasi nöbetindeydik. Canımız ve malımızı devletimiz için feda etmeye hazırız. Ülkemiz birçok darbeye şahitlik etti ancak hiçbir darbe geçen yıl yaşadığımız o kara güne benzemiyordu. Devletimiz birliğine ve beraberliğini yıkmaya çalışanlar amaçlarına ulaşamadı. Tüm dünya o gün Türkiye’nin ne kadar güçlü olduğunu gördü. 15 Temmuz’un bir bayram olarak ilan edilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

‘DARBEYE KALKIŞANLAR İÇİN İDAM İSTİYORUZ’

Darbe girişiminde destek verenlere idam getirilmesi gerektiğini savunan Celal Canpolat, “15 Temmuz’da darbe girişimini planlayan hainler kendi kazdıkları kuyuya kendileri düştüler. Milletimiz onlara gereken cevabı verdi. Üstelik endi canlarını hiç sayarak bu zaferi kazandılar. Ülkemiz üzerinde kötü planlar kuranlar için idam getirilmesini istiyoruz. Ayrıca Türk vatandaşlığından çıkarılması gerektiğine inanıyorum. Memleketimiz ve bayrağımız için canımızı vermeye hazırız. 15 Temmuz zaferi unutulmamalı ve ruhu yaşatılmalıdır. Demokrasi nöbetimiz genciyle, yaşlısıyla, kadınlarımız ve çocuklarımızla birlikte bu yılda devam edecek” diye konuştu.

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet