F.Ü Mühendislik 11. sırada yer aldı

ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Laboratuvarı, üniversitelerin güçlü ve geliştirmeye açık yönlerini belirlemelerine yardımcı olmak amacıyla her yıl, dünya genel sıralaması ve bilim alanı sıralaması yapmaktadır. Bu yıl 41 bilim alanına göre yapılan sıralama da Fırat Üniversitesi mühendislik branşında 11. tıp ve sağlık bilimleri alanında ise 27. sırada yer aldı.

F.Ü Mühendislik 11. sırada yer aldı Eğitim

Haber: Recep ALTAY(ÖZEL)

Bu yıl, URAP Laboratuvarı tarafından hazırlanan 2016-2017 dünya alan sıralamasında 41 bilim alanına göre sıralama yapıldı. URAP 2016-2017 alan sıralamasına girebilen tüm üniversitelerin durumları açıklandı. Alanlara göre açıklanan üniversite sayısı, o alanda yayınlanan makale yoğunluklarına göre, 50 ile 1000 arasında değişmektedir. URAP alan sıralamasının temel amacı; Türk ve dünya üniversitelerinin akademik performansları hakkında, kamuoyunu bilgilendirmektir. Tüm dünyada; özellikle üniversite yöneticileri, akademisyenler ve üniversite öğrencileri dünya sıralamalarını yakından izlemektedir.

2016-2017 URAP ALAN SIRALAMASI

Alan sıralamaları; THE, QS, ARWU, NTU, Leiden ve URAP gibi sıralama kuruluşları tarafından yapılmaktadır. URAP alan sıralamasında; makale ve atıf konusunda güvenilir kaynaklardan biri olan InCites verileri kullanılmakta, anket ve benzeri yöntemlerle elde edilen veriler değerlendirmeye alınmamaktadır. URAP alan sıralamalarında son 5 yılın akademik performansı değerlendirmeye alınmaktadır. Üniversitelerin makale ve atıflarının, ilgili alan içindeki etkisi ile uluslararası işbirliği oranı URAP alan sıralamasında ölçüt olarak kullanılmaktadır. Bu yıl, URAP Alan Sıralamasında yazar sayısı 1000 ve daha fazla olan makaleler değerlendirmeye alınmadı.

GEÇEN YILA GÖRE BAŞARI ARTTI

Ülkemizdeki üniversiteler geçtiğimiz yıl; 41 alan sıralamasının 18’inde yer almışken bu yıl açıklanan 41 alanın 25’inde yer alma başarısını gösterdi. Bu yıl üniversitelerimizden; ODTÜ 41 alanın 17’sinde dünya alan sıralamalarında yer alırken, İTÜ 14 alanda, Gazi 13 alanda, Hacettepe 12 alanda, İstanbul ve Ankara 10 alanda, Ege 9 alanda, İ.D Bilkent 8 alanda, Erciyes 7 alanda, Dokuz Eylül, Atatürk ve Marmara 6 alanda sıralamaya girmiştir.

GAZETECİLİK VE BİRÇOK ALANDA SIRALAMAYA GİREMEDİK

Üniversitelerimiz, bu yıl açıklanan 41 alan sıralamasının 16’sında yer almamıştır. Bu alanlar: Tarım, Arkeoloji, İşletme, Ticaret, Yönetim, Turizm, Hizmet Sektörü, Ekonomi, Sinema, Dijital Medya, Tarih, Gazetecilik, Hukuk, Yasal Çalışmalar, Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, İstatistik, Güzel Sanatlar ve Şehir Bölge Planlamasıdır.

DÜNYANIN EN İYİLERİ

URAP alan sıralaması 41 alanı kapsamaktadır. Bu alanların 17’sinde ABD üniversiteleri dünya birincisi olmuştur. Diğer alanlarda Çin 6 alanda, İngiltere 6 alanda, Hollanda 5 alanda, Singapur 3 alanda birinci olurken; İsviçre, Fransa, Canada ve Brezilya üniversiteleri ise birer alanda dünya birincisi olmuştur.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet