Aşırı sıcaklarda beslenmeye dikkat!

Artan hava sıcaklıkları birçok sağlık problemini de beraberinde getiriyor. Yaz aylarında sağlığımızı korumak için dikkat etmemiz gerekenler arasında beslenme, en önemli alışkanlıkların başını çekiyor.

Aşırı sıcaklarda beslenmeye dikkat! Güncel

Duygu KAÇAR(ÖZEL HABER)

Yaz aylarını sağlıklı bir şekilde geçirmek ve doğru bir beslenme programı uygulamak üzerine Beslenme Danışmanı Özden Ünlü ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Ünlü, yaz aylarında sağlıklı beslenmenin püf noktalarını aktardı.

NASIL BESLENMELİYİZ?

Öncelikle yaz aylarında aşırı sıcaklıklardan dolayı su tüketiminin arttırılması gerektiğini söyleyen Özden Ünlü,”Yazın su tüketimini arttırıp idrar yoluyla yağ atmamız gerekiyor, su tüketimi çok önemli ortalama üç litreye kadar su tüketmemiz şart. Yemekler aşırı pişirilmemeli, normal ölçülerde besin değerlerini öldürmeden yapılmalı, kızartmalardan ve aşırı yağlı yemeklerden uzak durulmalı, hamurlu gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmalıyız. Günde mutlaka iki tane haşlanmış yumurta yenmeli bu enerji açısından çok önemli, ara öğünlerde kavrulmamış çerez tüketilmeli, akşam saatlerinde  meyve ve salata yenilmemeli çünkü bu kilo yapar bunun yerine akşam dokuz gibi yoğurt kürü(limon, pul biber, yoğurt karışımı) yenilmeli. Meyve salatayı ise öğlen üç gibi tüketebiliriz” dedi.

‘KAHVALTI YAPMAK ÖNEMLİ’

Güne kahvaltı ile başlamanın önemine de değinen Ünlü,”kahvaltı yapmamak iyi bir arabaya kötü benzin almak gibidir. Kahvaltı yapmazsanız bütün enerjiniz düşer ve bütün gününüz kötü geçer. Güne mutlaka kahvaltı ile başlayın bunu hayatınız boyunca da alışkanlık haline getirin” diyerek  kahvaltının vazgeçilmez olduğunu vurguladı.

SICAKTA KİMLER RİSK ALTINDA?

Aşırı sıcaklardan dolayı hemen herkes risk altında diyen Ünlü,”Herkes risk altında az çok fakat en fazla çocuklar, yaşlılar, kalp problemi olanlar risk altında diyebiliriz. Bu yüzden dikkatli davranmalı gerekli önlemi almalı ve ona göre hareket etmeliyiz aksi takdirde kötü sonuçlar doğabilir” dedi.

‘D VİTAMİNİ ÖNEMLİ’

“Güneşte kalmak zararlı fakat, D vitamini için belli bir süre güneşte kalmamız lazım” diyen Ünlü, “Bu süreyi abartmamak gerekiyor. Her yıl mutlaka D vitamini ölçümü yaptırmak şart aksi takdirde kansere yakalanma riski yüksek olur. Bu bir apartman hastalığıdır güneş ülkesinde yaşıyoruz ama dışarı çıkmıyoruz” diyerek güneşten faydalanılması gerektiğini de aktararak sözlerini noktaladı.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet