15 Temmuz ruhu unutturulmayacak

15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımlayan siyasetçi, bürokrat ve STK temsilcileri 15 Temmuz’un ruhuna dikkat çekerek, bu ruhun unutturulmayacağına vurgu yaptı.

15 Temmuz ruhu unutturulmayacak Güncel

Haber: Abdulvahap ÇELİKEL

15 Temmuz darbe girişimi dolayısıyla ülke genelinde birçok etkinlik düzenleniyor. Bu çerçevede İlimizde de çeşitli etkinlikler düzenlenirken, etkinliklerde özellikle 15 Temmuz’un halkın zaferi olduğuna ve FETÖ terör örgütü başta olmak üzere bütün terör örgütleri ile mücadele kararlılığına vurgu yapıldı. Gün dolayısıyla İlimiz siyaset, bürokrat ve STK temsilcileri de çeşitli mesajlar yayımladı. Yayımlanan mesajlarda da 15 Temmuz ruhunun yeni bir zafere imza attığına dikkat çekilerek bu mücadele ruhunun unutturulmayacağı vurgulandı. Yayımlanan mesajlarda ise şu ifadelere yer verildi:

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve Elazığ Milletvekili Ömer Serdar: “15 Temmuz 2016 akşamı, seçilmiş iktidarı düşürmeyi ve Türkiye Cumhuriyeti’ne diz çöktürmeyi hedefleyen FETÖ-PDY fitnesi, aziz milletimizin cesaret ve feraseti, Cumhurbaşkanımızın dik duruşu, Başbakanımızın ve hükümetimizin kararlılığı sayesinde durdurulmuştur.  Bu ihanete siyasi partiler, sendikalar ve sivil toplum kuruluşları, medya ve iş dünyası şiddetle karşı koymuş ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla toplumun her kesiminden insanlar ülkesi ve geleceği için canı pahasına savaşarak şer odaklarının hain emellerini bertaraf etmiştir. Aziz milletimiz tankların önüne yatarak, kurşunlara ve bombalara göğsünü siper ederek vatan, millet ve bayrak düşmanlarına karşı kahramanca mücadele etmiş ve nesilden nesile aktarılacak, eşi benzeri olmayan bir destanın hikâyesini yazmıştır. Türkiye Cumhuriyeti en zor sınavını 15 Temmuz’da vermiş, milletimiz geleceğine ve demokrasisine sahip çıkmıştır. 15 Temmuz’da yaşadığımız kara gecede verdiğimiz mücadeleyi unutmamız ve unutturmamız mümkün değildir. Böylesi bir alçaklığın bir daha yaşanmaması için, ihanetlerinin bedelini ödemeyen tek bir FETÖ’cü kalmayana kadar mücadelemiz kararlılıkla sürecektir.”

AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yrd. ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut: “Tarih sahnesine çıktığımız ilk günden bugüne engellemelerle, ihanetlerle ve darbelerle sınanıyoruz. Bu, ne ilk karşılaştığımız saldırıdır ne de son! Her darbe yürüyüşümüzü durdurmak ve önümüzü kesmek için içerdeki hainlerin ve dışarıdaki düşmanların ittifakıyla gerçekleşmiştir. Her darbe ve darbe girişimi yolu-yöntemi ve karakteri açısından bir birinden farklıdır. Biz nice darbe ve darbe girişimi gördük hiçbiri bu kalkışma kadar alçakça ve zalimce değildi. Uzun süredir ülkemiz için açık tehdit haline gelen paralel yapının terörist başı robotlaştırdığı-mankurtlaştırdığı gönüllü köleleri marifetiyle, devletten çaldıkları imkânlarla millete saldırmaktan imtina etmedi. Gözünü dahi kırpmadan insanımızı şehit eden bu hainlerin kimin maşası olduğu ortaya çıkmaya başladı. Milletimiz de unutmayacak. Yapılıp edilenlerin hesabını sormak boynumuzun borcu olsun. Milletin Devleti bir tehlikeyi atlatmıştır. Bu ne ilk karşılaştığımız tehlikedir. Ne de son olacaktır. Düşman pusuda bekleye dursun. Vatan için ölmeye hazır Anadolu’nun çocukları da meydanlar da yürekler tetikte beklemektedir.

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz: “Millet olarak o kara gecede, hiç ummadığımız bir şekilde büyük bir ihanetle karşı karşıya kaldık. En kutsalımız olan askerimizin kıyafetlerine bürünen hainler, milletin silahını millete doğrulttu. Hesapların üzerindeki hesabı dikkate almayan hainler, bu milletin tarih boyunca yazdığı destanları, yokluk içinde nasıl yeniden dirildiğini hesaplayamadılar. Milletimiz o kara gecede liderimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla yekvücut meydanlara inerek, hainlerin karşına dikilmiş, tıpkı Çanakkale geçilmez der gibi milli irademize ket vuramazsınız demiştir. Milletimiz geleceğine yöneltilen bu tehdide karşılık tek vatan, tek bayrak, tek millet, tek devlet nidasını tüm dünyaya haykırmış ve şahadete koşarak altın harflerle tarihe bir destan daha yazmıştır. Camilerden yükselen salalar ve yüreklerdeki iman gücüyle aydınlanan karanlık gecenin sabahında vatan, millet, bayrak uğruna şahadete yürüyen 249 şehidimize bir kez daha Rabbimden rahmet diliyor, şükranlarımı sunuyorum. Ve o gecede şahadeti göze alan 2193 gazimize de bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.”

İl Emniyet Müdürü Doğan Cangül: “Fetullahçı Terör Örgütü mensuplarınca 15 Temmuz 2016 tarihinin gecesinde, halkın demokratik seçimiyle görevi başında olan hükümetine, milletin Cumhuruna ve ulusun bağımsızlığına kast eden hain darbe girişimini def etmenin haklı gururu ile 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü anmaktayız. Yüreği vatan sevgisi ile dolu bir milletin üzerine tankla, uçakla ve silahla saldıran hainlere karşı gözlerini dahi kırpmadan canlarını siper eden demokrasi sevdalısı kahramanlarımızı, tarih asla unutmayacaktır. Korkusuz ve yiğit milletimizin desteği ile bastırılan elim hadisenin failleri kısa süre içerisinde yakalanmış ve yakalanmaya da devam etmektedir. Unutulmamalıdır ki ulusumuzun birlik ve bütünlüğüne kast edecek hiçbir girişim cezasız kalmayacaktır. Emniyet Teşkilatı olarak kanunlar çerçevesinde tüm gücümüzle bu hain yapılanmaların üzerine sonuna kadar gideceğimizden halkımızın asla şüphesi olmasın. Bu duygularla, Demokrasiye ve vatanına sahip çıkmak için şahadet madalyalarını takarak hakka yürüyen Polis, Asker ve sivil şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum.”

 Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ: “Türkiye Cumhuriyeti tarihine kara bir leke olarak geçen FETÖ Terör Örgütü ve dış destekli 15 Temmuz hain darbe girişimini bir kez daha kınıyor, milletimizin dirliğine, birliğine ve milli iradeye yönelik yapılan bu hain girişimlerin bir daha yaşanmamasını diliyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü iradesi, kararlı duruşu ve liderliği etrafında kenetlenen kahraman halkımız tüm kesimleri ile tek yürek olup bu hain kalkışmayı bertaraf etmiştir. 15 Temmuz 2016 tarihinde darbe girişiminin ilk saatlerinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Sokaklara, Meydanlara Çıkın’ talimatı üzerine ilimizin tüm kurumları halkımızla birlikte meydanlarda toplanarak demokrasi nöbetlerini tuttu. Hukuk ve demokrasiden taviz vermeden, Fırat Üniversitesinin tüm mensupları ile devleti ve hükümetinin yanında yer aldığını bir kez daha ifade ediyorum. Bu vatan için hiç düşünmeden canlarını ortaya koyan şehitlerimiz için 15 Temmuz ruhunu canlı tutmak ve unutturmamak manevi vazifemizdir. Devletimize ve demokrasiye kast etmek üzere FETÖ’nün kalkıştığı hain darbe girişimine karşı destan yazan, milli iradeye ve devletimizin bekasına sahip çıkan tüm milletimize şükranlarımı sunuyor, başta 15 Temmuz kahramanlarımız olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmet, minnetle anıyor, gazilerimize de sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum” 

Elazığ Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk: “Gecenin karanlığından geleceğin aydınlığına uzanan o en uzun gecede, bir milletin kaderinin yeniden yazıldığı 15 Temmuz, aziz milletimizin yeniden doğuşunu simgeleyen milli bir güne dönüşmüştür. Asırlardan beri süre gelen bir oyunun son sahnesinin perdelendiği, yarınlarımızı karartmaya, umutlarımızı yok etmeye çalışan bir avuç ihanet ve dalalet sarhoşunun başlattığı çirkin kalkışma, milletimizin uyanmasına, silkinmesine ve tekrar kendisine gelmesine vesile oldu. Ülkemizi parçalamayı göze almış eli kanlı teröristler, ellerine verilen senaryoyu sahnelerken hem kendileri hem de senaryo sahipleri Aziz Milletimizin yüreğindeki iman gücünü, inancını, memleketine olan sevdasını hesaplamamışlardı. 15 Temmuz 2016 tarihinde milletimizin sarsılmaz bütünlüğünü hedef alan bu hain kalkışmanın karşısında yer alan, tanklara ve ağır silahlara göğüslerini siper eden, bu uğurda şehit düşen, gazi olan aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet, şükran ve minnetle anıyoruz.”

Elazığ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Suat Kenç: “15 Temmuz gecesi yaşananlar, bir asır önce Çanakkale’deki mücadeleci ruhun ne kadar taze, ne kadar diri olduğunu gösterdi. Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dirayeti, hükümetimizin kararlı tutumu ve en önemlisi milletimizin devletine ve demokratik iradesine sahip çıkmasıyla hain darbe girişimi bertaraf edilmiştir. Bu haince girişim, ülkemize zarar vermek isteyenlerin son çırpınışı olacak ve bu kişiler tarihin çöplüğünde yerlerini alacaklardır. Kardeşliğimizi bozanlar, Türk adaleti karşısında en ağır şekilde cezalandırılacaktır. Gün, birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışma günüdür. Yeni ve güçlü Türkiye’de hainlerin yeri olmayacaktır. Bu doğrultuda hain darbe girişiminin birinci yılında demokrasi ve milli iradeye sahip çıkılması gerekiyor. Hiç kimseyi sevindirmeyeceğiz. Acımızı da sevincimizi de yüreğimizde taşıyacağız. Şehitlerimiz daima yüksektedir. Onlar en yüksek makama layıktırlar. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şifa diliyorum. Bu vatanı bölmeye kimsenin gücü yetmeyecek, Devletin bütünlüğü bu bayrağın varlığı, Devletin bekası söz konusuysa gerisi teferruattır.”

ASKON Elazığ Şube Başkanı Yukup Baş: “15 Temmuz silahlı darbe girişiminin yıl dönümünde şehitlerimizi ve gazilerimizi şükran ve minnetle anıyorum. Öncelikle FETÖ terör örgütünün yapılanmasına bakarak bu kalleş kalkışmadan birçok ders çıkaracağımızı umut ediyorum. Din kisvesi adı altında başlattıkları bir oluşumun, daha sonrasında nasıl bir ekonomik siyasal bir yapıya dönüştüğünü ve bu gücün illegal bir şekilde kullandığına millet olarak şahit olduk. Özellikle Diyanetin ve cami görevlilerinin bir konuda üzerlerine çok iş düşmektedir. Unutulmamalıdır ki bu alçaklar paralel bir devlet girişiminde bulunmadan evvel paralel bir din oluşumu içine girmiş, dini bir cemaat görüntüsü vererek birçok insanımızın d ini duygularını sömürüp emek ve gayretlerini kendi birimleri içinde toplayarak Devlet ve milletimizin aleyhinde kullanmıştır.  Neticesinde çok tehlikeli bir terör örgütüne dönüşmüşlerdir. Bu gün yine bu tür oluşumların yapılanmamasına çok dikkat ederek insanımızı Devlet kontrolü altındaki Diyanet birimlerine yönlendirmemiz hem milli hem dini görevimizdir. Yüce rabbim bu aziz milletin hükümetimizin devletimizin gücünü kuvvetini arttırsın her daim. Her alanda bizleri muzaffer kılsın”

Eğitim-Bir-Sen Elazığ1 No’lu Şube Başkanı İbrahim Bahşi: “15 Temmuz zaferi, benliğimiz, kimliğimiz ve inancımızla var olduğumuzun ve hep var olacağımızın yeniden tarihî tescilidir. Sonucu ne olursa olsun, bu topraklarda bize rağmen hiçbir hesabın tutmayacağının; art niyetlilerin kurdukları oyunları bozacağımızın, tuzaklarını başlarına yıkacağımızın destanıdır. O gece millet kendisine karanlığı bir kader olarak dayatmak isteyenlere demokrasi, özgürlük, bunlardan da önce insan onuru adına şanlı bir direniş göstererek; şehitleriyle adanmış, gazileriyle inanmış, kahramanlarıyla meydan okuyan görkemli bir cevap vermiş, darbeyi darbecilerin başına geçirmiştir. Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen olarak, vatan savunmasının söz konusu olduğu o gece hiç tereddüt etmeden, sağımıza solumuza bakmadan, bahane ve gerekçe üretmeden, başka hiçbir hesap yapmadan alanlara; milletimiz için, onurumuz, irademiz, özgürlüğümüz, çalışma hayatının geleceği, güvencesi için karanlığın ve tankların karşısına çıktık. Her zamanki gibi milletten yana, zalimlere karşı olduk. O gece, hepimiz ülkemizin baştan sona direniş hattı olan her karışında, her noktasında millete ve medeniyetimize bağlılığımızın samimi gereğini ve görevini yerine getirdik. Bu vesileyle, hainlerin hak ettikleri akıbete bir an önce uğramalarını, adalet karşısında hak ettikleri cezayı almalarını bekliyor, milletin vicdanında tarih boyunca kanlı ve kirli bir kukla olarak anılacaklarını biliyor; o geceyi aydınlatan zafer güneşini bu millete armağan eden şehitlerimize rahmet diliyor, gazilerimize hürmetlerimizi arz ediyoruz.

Anadolu Kalkınma ve Ekonomi Derneği (AKSAN) Genel Başkanı Arif Erol: Tarihimizin en zor günlerinden biri olan 15 Temmuz'un yıldönümüne giriyoruz. 15 Temmuz'u unutmayacağız, unutturmayacağız. Darbe girişiminde şehit olan askerlerimize polislerimize vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum, Gazilerimize şifa, sıhhat ve huzur diliyorum.  15 Temmuz'da FETÖ/PDY terör örgütü tarafından hükümete ve Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelik yapılan darbe girişimini Milletimiz asil duruşuyla engelledi. Milletimiz darbecilere darbe yaptı. 15 Temmuz Türkiye için bir milat. Çünkü bu alçak saldırı, darbenin ötesinde bir işgal girişimiydi. 15 Temmuz, İstiklal Harbinden bu yana ülkemizin karşılaştığı en büyük tehlikeydi. O gece Fetullahçı terör örgütü, devleti ele geçirmeye, milleti tahakküm altına almaya kalkıştı. Milletimiz demokrasimize ve özgürlüğümüze kasteden bu saldırı karşısında dik durdu, canı pahasına değerlerini savundu.  Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Gazi Meclisimiz, Başbakanımız, siyasi partilerimiz, milletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve medyamızın kararlı duruşuyla bir destan yazdık.” Darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmeden ekonomide yüzde 5'lik büyümeyi yakaladık. İstihdam rekorları kırdık. İhracatımızı rekor düzeyde arttırmaya başladık. Çok açık ifade ediyoruz ki, Türkiye dünyanın en zor stres testinden başarı ile çıkmıştır. 15 Temmuz'da  Türkiye, en zor milli ve istiklal mücadele sınavını büyük başarıyla vermiştir.

Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği (EKG) Başkanı Metin Akgün:  15 Temmuz 2016 tarihinde  milli iradeyi yok sayarak, demokrasinin ve Cumhuriyetimizin tüm kazanımlarını ortadan kaldırmayı hedefleyen, TSK içindeki azınlık bir grup tarafından darbe girişiminde bulunulmuştu. 15 Temmuz, Türk milletinin, siyasetinden bürokrasisine ve sivil toplum örgütlerinden halk katmanlarına kadar tek yumruk olduğu, ülkede istikrarı bozmayı hedefleyen her türlü faaliyetin karşısında duruşun, milli birlik ve beraberliğin, bayrağın, istiklalin, demokrasinin, milli iradenin yanında yer almanın, Kuvâ-yi Milliye ruhunun yeniden şahlandığı bir gündür. 15 Temmuz, demokrasimize ve milli irademizi hedef alan, her tür söz, söylem ve eylemlere karşı,  ‘Haydi Türkiye, demokrasine ve milli iradene sahip çık!’ demeyi öğrendiğimiz bir gündür. Bizlere, sonraki nesillere böylesi özgüven tazelemesi, böylesi bir değer kazanılmasına zemin olan, bu uğurda şahadete  yürüyen Aziz Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve aziz milletimize sabr-ı cemil diliyoruz. Bütün bir milletçe ödenen bir demokrasi mücadelesi olduğu göz önüne alınarak 15 Temmuz ‘demokrasi bayramı’ ilan edilmelidir.

Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası'nın (Tes-İş) Elazığ Şube Başkanı Erdeniz Erdim: “15 Temmuz 20016 FETÖ mensubu hainler tarafından aziz milletimize, demokrasimize, milli irademize ve geleceğimize el konulmak istenmiştir. Milletimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla anında sokaklara, meydanlara inmiş, eşsiz bir mücadeleyle hain girişimi geri püskürtmüştür. Bu uğurda şahadete yürüyen 249 şehidimize bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz. Hain girişimin yıldönümünde milletçe her daim olduğu gibi yine dimdik, aynı ruhla güçlüyüz, bir ve beraberiz. Unutmadık, unutmayacağız. Rabbim bu millete bir daha 15 Temmuzları yaşatmasın.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet