Kebanlılar 4 şeye çözüm istiyor; TOKİ, su sıkıntısı, istihdam ve hastane eksikliği

Keban ziyaretlerimiz kapsamında ilçede yaşanan sorunları yerinde görmek için vatandaşlarla görüştük. Keban’ın tarihi ve konumuyla yıllara meydan okuduğunu söyleyen halk, işsizlikten ve göç vermekten şikâyetçi. Bazı vatandaşlar esnafın iş yapabilmesi için memurların ilçede istihdam edilmesi gerektiği çağrısında bulunurken, bazıları ise Keban’ın kanayan yarası haline gelen TOKİ, su sıkıntısı ve hastane eksikliği gibi konulara çözüm istediler.

Kebanlılar 4 şeye çözüm istiyor;  TOKİ, su sıkıntısı, istihdam ve hastane eksikliği Güncel

Haber: Recep ALTAY(ÖZEL)

Keban’da siyasi parti, kurum ve kuruluşlarla görüştükten sonra sorunları yerinde görmek için vatandaşlarla görüştük. Halkın tamamına yakını işsizlik ve göç sorunu ile karşı karşıya kalmaktan bıkmış durumda. On yıl öncesine kadar 6 binlerde olan nüfus şuan 4 binlere kadar düşmüş. Esnafların kimileri memurların ilçede alışveriş yapmamasından dert yanarken, kimileri ise, Keban’da TOKİ, su sıkıntısı ve siyasilerin vurdumduymazlığından dert yandı. İşte vatandaşların gazetemize dile getirdiği sorunlar…

‘KEBAN’DA HER TÜRLÜ MADEN VAR DEĞERLENDİREN YOK’

Keban’ın her geçen gün nüfus kaybına uğradığını söyleyen Aydın Özcan, “İlçede daha önce maden ocakları vardı. İnsanlar buralarda çalışarak eve ekmek götürüyorlardı. Ancak şimdi kimse kalmadı. Bizim mahallede bile şuan 70 tane boş ev var. Kimse burada kalmıyor. İş alanı yok. Sadece balıkçılık var ama bunun da dışa açılımını sağlayamıyorlar. Keban’da her türlü maden var. Ama bunu değerlendiren olmadı. Burada çok önemli kaynaklar var. Siyasi nedenlerden ya da teşvikle alakalı sebeplerden dolayı bu kaynakların değerlendiremiyoruz. Şelalemiz olduğu için övünüyoruz ama bize hiçbir faydası yok. Elazığ’dan ya da farklı illerden gelen birçok vatandaş buraya gelip yemek yiyor Keban’a girmeden bir daha geri gidiyorlar. Yollarımız çok dar olduğu için şelaleye gelen firmalar araçlarını buraya sokmuyorlar. Onlara da hak vermek gerekir. Bizlerinde buranın imkânlarında bir iyileştirme yapmamız lazım. Bu sayede biz esnafların sorunlarında da bir iyileştirme olacaktır” diye tavsiyede bulundu.

‘SEÇİMDEN SONRA SİYASİLERDEN HABER YOK’

Tayyar Fırat isimli vatandaş ise, “Keban’a sürekli geliyorlar sondaj vuruyorlar. Burada yatırım yapacağını söylüyorlar. İstihdam alanı oluşturacaklarını iddia ediyorlar. Ancak bunun daha ötesini göremiyoruz. Devletten teşvik alıp gidiyorlar başka yaptıkları bir şey de yok. Keban’da her türlü maden var. Ama bunu değerlendiren olmadı. Burada çok önemli kaynaklar var. Siyasi nedenlerden ya da teşvikle alakalı sebeplerden dolayı bu kaynakların değerlendiremiyoruz. Ama Keban sahipsiz bırakılmış. Taşımız toprağımız altın. Seçimde sürekli bir şey yapacağını söyleyen siyasiler daha sonra ne selam veriyorlar ne de kelam ediyorlar” diye dert yandı.

‘TELEFERİK SORUNU BİZE İSTİHDAMMI SAĞLAYACAK’

İsmini vermek istemeyen bir başka vatandaş ise şunları aktardı, “Teleferik yapılacağı söyleniyor. Bu Keban’ın nüfusunu mu artıracak, İstihdam mı sağlayacak. Bizlere faydalı olan yatırımlar yapılması gerekir. Memurun burada kalması gerekir ki esnafa bir katkısı olsun. Ama işte mecburuz gidecek yerimiz yok. Alabalık tesisimiz var yem döviz ile geliyor. Herkesin dolar bozdurması gerektiği söyleniyor. Ama bu gibi şeylere müdahale etmedikten sonra dövizle istediğin kadar mücadele et bir anlamı yok”

‘ALT YAPI VE KALACAK YER SIKINTIMIZ VAR’

İlçede alt yapı ile birlikte üst yapıda da sorunlarla baş başa kaldıklarını söyleyen esnaf Hamza Fırat, “İlçemizde göç sıkıntısı var. Emekli nüfustan dolayı kimse burada durmuyor. Memur zaten geliş gidiş yapıyor. Ama onlarda haklılar çünkü alt yapı ve kalacak yer sıkıntımız var. Doğalgaz olmadığı için kalmak istemiyorlar. Bu eksiklikler giderilirse o zaman daha iyi bir ilçemiz olacaktır” dedi.

‘HASTANEMİZ BİLE YOK’

Ahmet Demir, “İçme suyunda sıkıntı yaşıyoruz. Bir ilçe olarak hastanemiz bile yok. Acil bir durum olduğu zaman sürekli merkeze gitmek zorunda kalıyoruz. Memurların merkeze gidip gelmesi esnafa büyük sıkıntı yaşatıyor. Çünkü maddi olarak hiçbir katkısı olmuyor. Konut sıkıntısı olduğu için kimse burada durmuyor. En başta bu soruna kalıcı çözümler sunulmalı. İlçede bulunan Çırçır Şelalesi nispeten ekonomik bir getirisi oluyor. Bunun dışında başka bir şey yok” şeklinde konuştu.

‘SİYASİLERİ SADECE SEÇİMLERDE GÖRÜYORUZ’

Siyasilerin seçim döneminde oy istediklerini ama daha sonra arayan soran kimsenin olmadığını ifade eden Ahmet Aydemir, “Belediyeye bir elaman alımı olacağı zaman sürekli kendi tanıdıklarını alıyorlar. Bizim işsizlik sorunumuzla ilgilenen yok. İlçede sürekli bir TOKİ yapılacağı söyleniyor ama ortada bir şey yok. Ayrıca belediye işçilerinin de çalışmalarını çok yetersiz buluyorum. Yaz ayı olmasından dolayı su sıkıntısı yaşıyoruz. Yusuf Seçkin ise, “Ekonomik olarak zor süreçlerden geçiyoruz. Esnaf olarak da ayakta kalmak için alış fiyatına ürünleri satıyoruz. Vatandaşlarında ekonomik durumu belli alışveriş yapanların çoğu veresiye yazdırıyor. Memurlar zaten bizden ürün almıyor. İlçede madde bağımlısı eskiye nazaran azalmış olsa da gençler arasında hala bu tarz kötü alışkanlıkları olanlar var” diye aktardı.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet