Balıkçıların yüzü gülüyor

1 temmuzda avlanma yasağının kalkmasıyla birlikte, balık tezgâhları yeniden canlandı. Tezgâhların canlanması da balık satışı gerçekleştiren balıkçıların yüzünü bir hayli güldürdü. Balıkçılar kışın hamsinin yazın ise alabalığın tercih edildiğini ifade ettiler.

Balıkçıların yüzü gülüyor Güncel

Özel Haber: Duygu KAÇAR

Tatlı su balıklarının(Sazan, turna, göl balığı , kasna) yumurtlama dönemlerinden dolayı avlanmasının yasak olduğu 15 marttan 1 temmuza kadar olan dönemin ardından yasaklar kalktı ve vatandaş artık doyasıya taze balık tüketebilecek.

‘BALIK ETTEN HEM UCUZ HEM SAĞLIKLI’

Geçen Ramazan ayında et fiyatlarının pahalı olmasından dolayı, balığa yönelen halk Ramazan da bol bol balık tüketti. Ramazan ayında işlerinin çok güzel olduğunu vurgulayan esnaf Yunus Kaplan,”Ramazanda fiyatlarımız standarttı fiyatları arttırmadık ve balığın sağlıkl , hafif bir besin olmasından dolayı insanlar Ramazanda et yerine balık yemeyi tercih etti” dedi.

‘KIŞIN HAMSİ, YAZIN ALABALIK TÜKETİLİYOR’

Hazar Gölü, Pertek, Fırat çevresinden gelen balıklar av yasağının kalkmasıyla birlikte, tezgahlardaki yerini almış durumda. Kış aylarında en çok hamsi bulundurduklarını söyleyen Kaplan,”Yaz aylarında en çok sattığımız balık türü alabalıktır. Fiyatlarımız gayet uygundur. Alabalık 11 TL, Sazan 8 TL, Turna ise 10 TL den satılıyor. Halk fiyatlardan memnun, bizimde yüzümüz gülüyor” dedi.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet