Kanlı darbenin yıl dönümü anılıyor

15 Temmuz FETÖ hain darbe girişiminin yıl dönümü kapsamında Türkiye’nin 81 ilinde olduğu gibi ilimizde de demokrasi nöbeti tutulmaya başlandı. Yaşlısından gencine, küçüğünden büyüğüne herkesin omuz omuza olduğu 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda destansı türküler ve şiirlerle nöbetler tutuluyor.

Kanlı darbenin yıl dönümü anılıyor Güncel

Özel Haber: Sami Özer

Türkiye Büyük Millet Meclisinin bombalanması, halka ateş açılması ve daha birçok olayın meydana geldiği 15 Temmuz gecesinde bilanço beklenenden de ağır oldu.  Darbe girişiminden sonra 249 vatandaşımız şehit olurken, binlerce kişide gazi oldu. 15 Temmuz kanlı darbenin yıldönümünde şehit olan vatandaşlarımızın ruhu şad edilerek yeniden meydanlara akın edildi. Bir hafta sürecek anma etkinlikleri gecenin genç saatlerine kadar devam ediyor.  15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda bir araya gelen vatandaşlar,  çalan kahramansı türkü ve şiirlerle gecenin geç saatlerine kadar nöbet tutuyorlar.

‘KİMSE BAYRAĞIMIZI İNDİREMEZ’

15 Temmuz gecesini hiçbir zaman unutmayacaklarını ifade eden Fethi Ahmet Kaya, “Biz vatanımızı kimseye böldürmeyeceğiz. Zalimler vatanımıza giremez. Vatanımızda zalimlere, hainlere yer yok. Biz birlik ve beraberlik içerisinde olursak hiçbir dış güç bizi yıkamaz. 15 Temmuz'da cumhurbaşkanımız halka seslenmeseydi çok kötü şeyler olurdu. 15 Temmuz'da şehit ve gazi verdik ama vatanımızı zalimlere, imansızlara vermedik. Kimse bayrağımızı indiremez” dedi.

‘VATANIMIZI KORUMAYA DEVAM EDİYORUZ’

Muhammet Semih Doğan, “Tek bir şey söylemek istiyorum. Bizim vatan sevgimiz kulağımıza okunan ezanla başladı. Salayla bitecek. Vatanımızı hiçbir şekilde bırakmayacağız. 15 Temmuzda birçok insanımız şehit oldu. Gazi oldu. Darbe girişiminin yıl dönümünde vatanımızı korumaya devam ediyoruz” ifadelerinde bulundu.

‘ŞEREFİMİZ HAYSİYETİMİZ VE NAMUSUMUZ VATANDIR’

Vatan olmadıktan sonra diğer şeylerin bir anlamının olamayacağını belirten Burhanettin Düzyol, “Şerefimiz, haysiyetimiz ve namusumuz vatandır. Gerçekten çok haince oynanan bir oyun oldu. Ben hayatımda böyle bir hainliği daha görmedim. Biz bu vatanı hiçbir şekilde böldürmeyeceğiz. Bizim gidebileceğimiz bir yer daha yok.  Ben 15 Temmuz gecesi hazırlandım. 12 yaşındaki Mertcan torunum ‘Bana nereye gidiyorsun dede’ dedi. Bende ona, 'Dedesi ben gidiyorum, eğer öleceksem vatan için ölürüm' dedim. Vatan varsa ölünür. Vatan yoksa hiçbir şey yoktur. Bu 15 Temmuz haince oynanan bir oyundu. Yaşlı olmama rağmen böyle bir şerefsizlik görmedim. Biz ne vatanımızı kimseye böldürürüz  ne de bir çakıl taşımızı kimseye veririz. Bizim başka gidecek bir yerimiz yok”  dedi.

‘DARBELER OLMASIN’

Biz anne, baba, çocuklar olarak vatanımız uğruna ölene kadar şehit vermeye hazırız diyerek sözlerine başlayan Nurhan Ayan, “Rabbim bize 15 Temmuzları tekrar göstermesin. Rabbim bütün şehitlerimize gani gani rahmet eylesin.  Çocuklarımızla birlikte nöbetteyiz. Bunları görsünler ki bunlardan ders alsınlar. Ölene kadar buradayız. Çocuklarımıza ve torunlarımıza bunları unutturmamalıyız. Bu bizim milletimiz için büyük bir savaş büyük bir ders oldu. Milletimiz vatanına sahip çıkmasaydı, biz mısırdan daha beter olabilirdik. Artık darbeler olmamalı. Darbeler olmasın. Halkımız artık uyandı. Bizim her şeyden bir ders çıkartmamız gerekir” açıklamalarında bulundu.

VATANIM İÇİN CAN VEREBİLİRİM’

Gıyasettin Kılıç ise,  “İnşallah bir daha bu günleri görmeyiz. Önümüz açılır. Devletimizin önüne bir daha böyle bir şey çıkmaz. Bizde iman kuvvet oldukça, kimse bizi yıkamaz. Ey Türk gençliği, Türk egemenliği! Namusum ve şerefim üzerine ant içerim ki vatanımız için can verebilirim”  açıklamalarında bulundu.

‘ŞU AN SÖYLEYECEK KELİME BULAMIYORUM’

Dinlediği şiirlerden ve izlediği görüntülerden dolayı saçlarının diken diken olduğunu belirten Ramazan Boztaş, “Şu an söyleyecek kelime bulamıyorum. Darbe gecesi eşim köyden beni aradı dedi birinci kanalı aç. Ben de apar topar gidip TRT kanalını açtım. Ne acı günler vardır. Ben de üstümü başımı giyer giymez meydana koştum. Cenabı Allah önce Sayın Cumhurbaşkanımıza daha sonra halkımıza kötü gün göstermesin. Allah bir daha o günleri bize göstermesin” dedi.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Nurhan AYAR @Darbeler olmasın .

13 Temmuz 2017 15:34

Rapordaş konuşmamda soyadım yanlıs yazılmıştır Nurhan ayar olcak tı.

Haber Scripti: Medya İnternet