Aydın; İnsanlarımızda gıda analizi kültürü yok!

Doğu ve Güneydoğu bölgesi başta olmak üzere İlimizde, Tunceli, Bingöl, Malatya illerinden gelen numuneleri hızlı ve güvenilir bir şekilde kontrol eden Elazığ Gıda ve Kontrol Laboratuvarı 20 farklı analizde akredite almayı başardı. Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Gıda Kontrol Laboratuvarı Müdürü Alper Aydın, insanlarda gıda analizi kültürü olmadığını vurguladı.

Aydın; İnsanlarımızda gıda analizi kültürü yok! Güncel

Özel Haber: Duygu KAÇAR

 Süresiz olarak faaliyetlerini sürdüren laboratuvar geçen yıldan bu yıla numune sayısını arttırdı ve 15 yeni analizle yoluna devam etmekte. Ulusal ve uluslararası testlerin yapıldığı laboratuvar 20 farklı analizle akredide olma yolunda ilerliyor. Elazığ’ın sayılı, gözde ve ihraç edilen gıda markalarının testlerini de yapan laboratuvar  başarılı bir şekilde yoluna devem ediyor.

‘ANALİZ SONUÇLARININ GÜVENİLİRLİĞİ YÜZDE 100’

 Okul, askeriye gibi kamu kurumlarının ihale yoluyla aldığı gıdaları denetleyen laboratuvar, denetim amaçlı yaptığı çalışmalardan ücret almamaktadır. Fakat kişisel olarak yapılan analizler belli bir ücret karşılığında yapılmaktadır.  Gıda Kontrol Laboratuvarı Müdürü Alper Aydın , ‘’Analiz sonuçlarının güvenilirliği yüzde 100’dür.Bize Hakkari Dağ Komandosu ‘ndan bile numuneler geliyor. Mesela  bal deresi diye bilinen firmadan bal satın alan bir polis bunu bize getirdi ve yaptığımız analiz sonucunda kötü bir firma olduğunu söyledik. Yani bizim yanılma payımız yoktur, sonuçlar kesindir” diyerek lavarutavarlarındaki sonuçlarla ilgili garanti verdi.

51 PERSONELLE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Toplam 51 kişinin çalıştığı laboratuvarda çalışma ortamının çok sıcak ve samimi olduğunu söyleyen Aydın,” Yeni gelenlere hizmetiçi eğitim veriyoruz  ve başarılı olanlara Analiz Yapma Yeterliliği Belgesi veriyoruz” dedi. Yeni hizmet binasına taşınacaklarının da sinyalini veren Aydın,”Binanın en geç 2019 ortalarında teslim edileciğini düşünüyorum “dedi.

‘SÜREKLİ DENETLENİYORUZ’

İş güvenliği anlamında her türlü önlemi aldıklarını vurgulayan Aydın,”Burada laboratuvar ortamında çalıştığımız için sürekli kimyasal malzemeyle temas halindeyiz. On yıldır burada görev yapıyorum sadece bir kez  kaza yapıldığına şahit oldum. Çalışma risklerimiz elbette var fakat çok dikkatli davranıyor, her türlü önlemi alıyor ve sürekli denetleniyoruz”dedi.

‘YETERLİ BİRİMLERE SAHİBİZ’

 Yedi ayrı çalışma biriminin olduğunu söyleyen Aydın,”Kimyasal, mikrobiyoloji, mineral, fiziksel ve katkı kalıntı analiz laboratuvar birimlerimizin yanında kaliteyi arttırmayı hedefleyen kalite yönetim birimi bölümümüz ve idari mali işlere bakan birimlerimiz mevcuttur”dedi.

‘GIDA ANALİZİ KÜLTÜRÜ YOK!’

 Son zamanlarda meydana gelen toplu zehirlenmelere de değinen Aydın,”Gıda analiz kültürümüz yok, toplumda gıda analizi yaptırma bilincinin olması lazım. Aksi takdirde sıkıntılı süreçler yaşanır”dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Ali KURT @Tebrikler

13 Temmuz 2017 14:49

Bu örnek çalışmalarından dolayı Elazığ Gıda kontrol Müdürü Alper AYDIN ve çalışma arkadaşlarını Tebrik eder başarılarının devamını dilerim. Ali KURT İstanbul Av.yak.Çatalca PTT Müdürü

Ali @Ali

13 Temmuz 2017 14:30

Süper bir çalışma emeği geçenler i tebrik ederim. Ali

Haber Scripti: Medya İnternet