G.A.K

Gakgo’lar yeni valisinden 4 şeye çözüm istiyor! Trafik sorunu, yatırım, stat ve Suriyeliler

G.A.K Güncel

GAK

Yazı dizimiz “Gakgoyuz Aramızda Kalsın” ile gakgoların sesini siz değerli okuyucularımızla buluşturmaya devam ediyoruz. Yazı dizimizin bu bölümünde ise hemşehrilerimize, kısa bir süre önce göreve başlayan Vali Çetin Oktay Kaldırım’dan Elazığ adına ne gibi istekleri olduğunu ve eski valimizin çalışmalarını nasıl bulduklarını sorduk. Vatandaşlar eski valimizin çalışmalarını takdir ederek görev süresinin kısa olmasından dert yandılar. Yeni valimize görevinde başarılar dileyen vatandaşlar istekleri noktasında 4 maddede  hem fikirler. Bunlar; trafik sorunu, yatırım, stat ve de Suriyeliler…

Haber: Recep ALTAY/Sevcan ÇOLAK(Özel)

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım görevine başlamadan kısa bir süre önce sosyal medyadan yaptığı açıklamada hemşehrilerimize seslenerek Elazığ için önemli projelerin ne olacağı yönünde soru yönetmişti. Bizlerde bu konuyu Fırat gazetesi olarak vatandaşlara sorduk. Vatandaşların tamamına yakını 4 konuda hemfikir oldu. İşte konuşmanın detayları…

‘SURİYELİ VATANDAŞLARA ÇÖZÜM BULUNSUN’

Eski valinin yaptığı çalışmalardan memnuniyetini dile getiren Ömer Arı, “Şehir hastanesinin hızlanması için eski valimiz ön ayak oldu. Yeni valimizden en büyük isteğimiz birçok kişinin çözemediği trafik sorununu çözüme kavuşturmasını sağlamak. Ayrıca Suriyeli vatandaşlara bir çözüm bulunması gerekir. Bu anlamda onların toplumsal huzuru bozmalarının önüne geçilmeli. Yine spor anlamında birtakım yatırımların gerçekleştirilmesi lazım” şeklinde konuştu.

‘STATYUM YAPILACAK GİBİ DURMUYOR’

Yeni valinin Elazığ’ın hatta Türkiye’nin kanayan yarası haline gelen işsizlik sorununa bir çözüm bulması gerektiğini söyleyen, Ahmet Can, ”Yeni hastanenin yapılması bu anlamda güzel bir çalışma. Ama bugün baktığınızda Elazığ mermeri dünyanın birçok ülkesinde dahi yok. Bunun reklamını bir türlü yapamıyoruz. Mermeri bir yatırıma dönüştürüp iş potansiyeli açarsak vatandaşlarımıza da bir iş imkânı sunmuş oluruz. Elazığ stadyumu bir türlü yapılmadı. Yapılacak gibide gözükmüyor. Bu konuya bir çözüm istiyoruz” diye aktardı.

‘BİZE ARKADAŞ OLSUN’

Elazığ valisinin ilk başta kendileri için bir arkadaş olmasını istediklerini açıklayan Sait Koçdemir, “Vatandaşlarla sürekli irtibat halinde olacak, sorunlarını dinleyecek yani bizle oturup bizle kalkacak bir vali istiyoruz. Fazla bir siyasi kimliğinin ön plana çıkmasını istemiyoruz. Vali dediğiniz kişi o ilin mülki amiridir. Ama bu özelliğini vatandaştan yana kullanmalıdır. Bunun yanında İlimizde zaten yatırım noktasında gerekli çalışmalar yapılıyor. Valimize yeni görevinde başarılar diliyorum” temennilerinde bulundu.

‘İŞSİZLİK SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİ GEREKİR’

Elazığ’ın iş potansiyeli açsısından çok gerilerde olduğunu belirten Mustafa Uçar, “Çaydaçıra Mahallesi’nde oturuyorum. Bizim oralarda hiç çalışma yapılmıyor. Eski valimiz elinden geleni yapmaya çalıştı. Yeni valimizden ise beklentimiz trafik, iş ve tarım konusunda yapılacak olan yatırımlara destek sağlaması. İnsanların en başta işsizlik gibi sorununun çözülmesi gerekir. Yani kısacası İlimize fayda sağlayacak her ne yaparsa bizim takdirimizi kazanacaktır” dedi.

‘TRAFİK SORUNUYLA KARŞI KARŞIYAYIZ’

Metin Erdem İse, “Valimizin işsizliğin çözümü ve yatırımların yapılması için ön ayak olmasını istiyoruz. Küçük bir şehir olmamıza rağmen trafik sorunuyla baş başa kalmış durumdayız. Bunun çözümü adına bir şey yapılmalı. Belediyenin yapması gereken alt yapı ve su sorununa en azından denetleyici bir kurum olarak valilik bir çalışma yapabilir. Valimize de yeni görevinde başarılar diler İlimize huzur getirmesini temenni ederiz” diye açıkladı.

‘YATIRIMLARDA SOMUT ADIM ATILMALI’

Hüseyin Yalçın da, “İlimizin cazibeli iller programına girmesinin ardından yatırımlarında bir hareketlilik oldu. Hatta yüzlerce başvuru olduğu söyleniyor. Ama bunun şehre henüz hiçbir yansımasını görmedik. Bu anlamda daha somut adımlar atılmalı. Ayrıca sürekli vali değişikliği de çok mantıklı bulmuyorum. Vali ilimize tam alışıyor bir şeyler yapacağı zaman tayini çıkıyor. Bu soruna da bir çözüm bulmak gerekir” diye tavsiyede bulundu.

‘İLİMİZİN DOĞAL GÜZELLİKLERİNE SAHİP ÇIKILMALI’

Elazığ’ın doğal güzelliklerinin ortaya çıkarılması gerektiğine dikkat çeken Sinan İnci, “Eski valimizin Elazığ için elinden geldiği kadar birçok çalışmaya imza attığını düşünüyorum. Kendisi olağanüstü hal döneminde ilimizde görev yaptı. Elazığ’ı siyasi ve bürokrasi anlamında iyi yönetti. Eski valimiz ilimizde bulunan tarihi eserlerin sahip çıkılmasında birçok girişimi oldu. İlimize yeni atanan valimiz gelir gelmez internet ortamında vatandaşlarımıza çağrılarda bulunarak Elazığ’ın daha iyi gelişmesi için anket uygulaması yaptı. Bu girişim hepimizi çok mutlu etti. Bu sayede daha ilimize gelmeden ilimizin talepleri hakkında bilgi sahibi oldu. Valilerin bir ilin gelişmesi anlamında çok fazla işin mutfağında olduklarını düşünmüyorum. Bu görev daha çok ilimizde bulanan siyasilere aittir. Yeni valimizin bürokrasiyi iyi yöneterek insanlar arasında bir kaynaştırma yapmasını istiyoruz. İlimizde bulunan Hazar Gölü, Sivrice ve Keban Baraj Gölü gibi doğal güzelliklerimizi ortaya çıkararak değerlendirmesi ilimiz açısından büyük bir kazanç olacaktır. Bunun yanında Fırat Nehri üzerinde yeni bir tarım arazisi oluşturabilir” dedi.

‘YATIRIMLARA ÖNAYAK OLSUN’

Yeni Validen yatırımlara ön ayak olmasını istediğini belirten Fuat Yentemur, “Yeni valimizden talebimiz insanların istihdam edilebileceği iş alanları oluşturmasıdır. Çünkü gençlerimizin birçoğu üniversite mezunu oldukları halde çalışacak bir iş kapası bulamıyorlar. Elazığ’da doğru dürüst hiçbir yatırım yapılmıyor. Eski valimiz çalışmalarında biraz daha pasif davrandı yeni valimizin ilimize yapılacak çalışmalar anlamında aktif olmasını bekliyoruz. İlimizin iş alanlarına ve yatırımlara ihtiyacı olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

‘VATANDAŞ OLARAK VALİMİZE DESTEK VERMELİYİZ’

Valinin yapacağı çalışmalara vatandaşların destek vermesi gerektiğini ifade eden Seyfettin Orhan, şunları söyledi: “Elazığ halkının ve milletvekillerimiz öncelikle memleketine sahip çıkmasını bekliyoruz. Halkımız sahip çıkarsa valimizde sahip çıkar. Yeni valimiz ilimize gelmeden önce ilimiz halkına çağrılarda bulundu. Vatandaş olarak hepimiz valimize destek vermeliyiz. Çünkü ilimiz her geçen gün geriye gidiyor. Bugün çevre illerin şehir planlamalarına ve yatırımlarına baktığımızda geride kaldığımızı görmekteyiz. Çevre şehirlerin bakanları ve milletvekilleri illerine sahip çıkıyor. Biz maalesef aynı ilgiyi göremiyoruz.”

‘ŞEHRİMİZ GÜZELLEŞTİRİLSİN’

Yeni validen şehrin güzelleşmesi için hizmet beklediklerini söyleyen Meral Orhan, “Yeni valimizden talebimiz şehrimizin güzelleştirilmesine ve yatırımların arttırılmasına katkı sağlamasıdır. İlimizin ihtiyaçları çok fazla. Öncelikle eksikliklerin tamamlanmasını bekliyoruz. Kaldırımlarımız ve yollarımıza bozulmalar meydana geldiğinde genellikle yama ile kapatılıyor. Bu yamalar sonrasında yerlerinde sökülüyor vatandaşlar olarak bu durumdan çok rahatsızız. Çöp kutularının gerekli yerlere bırakılmasını istiyoruz. Eskiden ilimizin bazı noktalarında geri dönüşümleri kutuları vardı. Bu kutular sonradan kaldırıldı. Bu eksikliğin giderilmesini istiyoruz” dedi.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet