“Bölgede tek iyot tedavi merkeziyiz!”

Fırat Üniversitesi Tıp Merkezi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tansel Ansal Balcı, Nükleer Tıp hakkında merak edilenleri yanıtladı,  Balcı “Nükleer Tıp alanı olarak 2011 yılından beri Tiroit kanserlerinin tedavisinde kullanılan iyot 131 uygulayan bölgede tek merkeziz. Bu nedenle çevre illerden birçok hasta merkezimize gelerek tedavi görüyor” dedi.

“Bölgede tek iyot tedavi merkeziyiz!” Röportaj

Sevcan ÇOLAK(Röportaj)

Radyoaktivite yüzyılı aşkın bir süredir insanlığın yararı için kullanılmaktadır. Nükleer Tıp, radyoaktif maddelerin vücuda verilerek organ veya sistemlerin fonksiyonlarının görüntülenmesini ve bazı hastalıkların tedavi edilmesini sağlayan bir bilim dalıdır. Nükleer Tıp, hastalıkların tanı ve tedavisinde her geçen gün artan oranda uygulama alanı bulmaktadır. Başka hiçbir yöntemle sağlanamayacak bilgilerin elde edilmesini mümkün kılmakta ve birçok hastalıkta son derece kolay ve rahat tedavi olanağı sunmaktadır.Fırat Üniversitesi Tıp Merkezi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tansel Ansal Balcı, Nükleer Tıp’ın hangi hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanıldığını ve Nükleer Tıp’ın bilinmeyenlerini gazetemize özel açıkladı.  Doç. Dr.Balcı, sorularımıza şu yanıtları verdi:

Nükleer Tıp nedir?

‘RADYOAKTİVİTEYİ BAZI HASTALIKLARIN TANI VE TEDAVİSİNDE KULLANAN BİLİM DALI’

Radyoaktivite bazı hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanan bir bilim dalıdır. Nükleer Tıpta radyoaktivite insan sağlığına fayda sağlaması açısından ve de daha çok hastalıkların teşhisinde kullanılmaktadır. Ayrıca radyoaktif maddeleri ilaç özellikli maddelerle birleştirerek hastalıkların tedavisinde de kullanmaktayız. Teşhiste kullandığımız radyoaktiviteyi insan sağlığına zarar verebilecek özellikte olmayacak şekilde yani hastalara düşük dozlarda vermekteyiz. Kullandığımız radyoaktif maddeler zamanla vücuttan atılabilme özelliği taşıyor. Bu nedenle yeni doğan bebeklere ve hamilelere bile kullanabileceğimiz bir özellikte.

Nükleer tıpta hangi tanı yöntemleri kullanılıyor?

‘GAMA KAMERA VE SİNTİGRAFİ GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİNİ KULLANILIYOR’

Hastalıklarda tanı yöntemimiz gama kamera dediğimiz cihazla ve Sintigrafi dediğimiz görüntüleme yöntemimiz var. Bu görüntüleme yöntemimiz radyoloji ile benzerlik gösteriyor. Radyolojide x ışınları kullanılırken Nükleer Tıpta radyoaktif özellikte gama ışınlarını kullanıyoruz. Kullandığımız cihazlarımızda radyoaktivite yok. Hastaya direkt radyoaktif maddeyi damar yoluyla ve ağız yoluyla, çeşitli vücut boşluklarında vererek hastadan gelen ışınları görüntülüyoruz. Böylece organların fonksiyonlarını görüntüleyebilmemiz mümkün hale geliyor. Radyolojide daha çok anatomik görüntüleme kullanılırken Nükleer Tıpta organların ne kadar çalıştığını, iyi çalışıp çalışmadığı hakkında bilgi sahibi oluyoruz.

Nükleer tıp genellikle hangi hastalıkların tanısında kullanılıyor?

‘BİRÇOK HASTALIĞIN TANISINDA KULLANMAKTAYIZ’

Nükleer Tıp birçok organın hastalıklarında görev alabiliyor. En çok gündemimizde yer alan hastalık guatr dediğimiz tiroit bozukluklarının tanısında ve tedavisinde kullanmaktayız.  Bunun dışında böbrek hastalıkları, kalp hastalıklarında, beyin hastalıklarında, akciğer gibi organların hastalıklarda görüntüleme sağlanabilen bir bilim dalı. Nükleer tıp genellikle tiroit bozukluklarının ve kanserlerinin tedavisinde ve yine birçok onkolojik hastalığında tedavisinde kullanılmaktadır.

Üniversite hastanesinde Nükleer Tıp bölümü kaç yıldır hizmet veriyor?

‘14 YILDIR ELAZIĞ’A HİZMET VERİYORUZ’

Nükleer Tıp bölümü hastanemizde 2003 yılında kuruldu ve hizmet vermeye başladı. İlk kurulduğumuzda eski bir gama kameramız vardı. Daha sonra bu cihazımız 2007 yılında yenilendi. Bu cihazımızla Sintigrafik görüntülemelerimizi yapıyoruz.  Yine Nükleer Tıpta kemik ölçümleri yapıyoruz. 2011 yılından beri Nükleer Tıp’ta bölgede tek iyot tedavi merkezeyiz. Tiroit kanserlerinde tedavisinde iyot 131 dediğimiz radyoaktif maddeyi kullanıyoruz. Çevre illerden hastalar iyot tedavisi için merkezimize geliyorlar. Bölgeye hitap ettiğimiz için çok yoğun çalışıyoruz genellikle yatak sayımız yetmiyor. Elimizdeki mevcut imkânlarla hastalarımıza en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Bölümde iki hoca olarak çalışmaktayız. İyot tedavisi verdiğimiz hastaların aynı zamanda polikliniklerini de vererek hastaları takiplerini yapıyoruz.

Nükleer Tıp yöntemlerinin sağlığa zararı var mıdır?

‘VERİLEN RADYOAKTİF MADDE AZ MİKTARDA OLDUĞU İÇİN SAĞLIĞA ZARARI YOK’

Nükleer Tıpta hastalıkların teşhisi için kullandığımız dozlar sağlığa zararlı değil. Kullandığımız maddeler zaten ilaç özellikli maddeler. Bu maddeler çok az miktarlarda kullanıldığından dolayı vücutta ilaç etkisi göstermiyor. Verilen maddenin miktarı hastanın yaşına ve kilosuna göre belirleniyor. Radyoaktivite zamanla kendini bitirebilen bir madde olduğu içinde yapılan tetkikin ertesi günü radyoaktif madde hastanın vücudundan kayboluyor. Ancak yüksek dozda İyot tedavisi verilen hastaları hastanede yatırarak tedavi uyguluyoruz. Bu hastaları taburcu etmeden önce vücutlarındaki radyasyonun toplum içine çıkabilecek düzeye inip inmediğini belirledikten sonra taburcu ediyoruz. Hastaların kendilerini etraflarını korumak için gerekli önerilerimizi veriyoruz. Hastaların taburcu olduktan sonra bir süre toplumdaki hamile ve çocuklara yakın temasta bulunmalarını istemiyoruz. Genellikle hastalara 15 gün ile 1 ay toplumdaki kişilerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz. Bu hastaların günlük duşlarını almaları ve bol su içmeleri gerekiyor. Bol bol su içsinler ve idrara çıksınlar ki verilen maddenin faydasını alabilsinler ve çevrelerine verilecek radyasyon miktarı en aza indirebilsinler.

Nükleer Tıp alanında bugüne kadar yapılan en önemli çalışmalarınız nelerdir?

‘TEK EKSİĞİMİZ PET/BT CİHAZIMIZ’

Fırat Üniversitesinde Nükleer  Tıp Anabilim dalının kurulması çok önemli bir gelişme. Merkezimizde yüksek dozda iyot tedavisinin verilebilmesini çok önemli bir olay olarak görüyorum. Nükleer Tıp alanında tek eksiğimiz PET/BT dediğimiz cihazımızın olmaması. Bu cihaz özellikle kanser hastalarının görüntülemelerinde olmazsa olmaz bir cihazdır. Cihazımızın talebinde bulunduk. Cihazımız temin edildiği zaman  bu hizmeti de vereceğiz.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet