Şair Ergan: Şiir kelimeleri canlandırma sanatıdır

Yolu şiirle kesişen eğitimci, şair Murat Ergan ile Keban ilçe ziyaretimiz esnasında tanıştık. Ziyaret kapsamında Tanıştığımız Ergan ile şiir üzerine, şiirin incelikleri üzerine bir sohbet gerçekleştirdik. Sohbetimiz esansında şair Murat Ergan Arif Nihat Asya’nın bir sözünü örnek göstererek; “şiir yazan şair, doğum sancısı çeken kadına benzer, sancı çeker ve bir şiir doğurur' diyerek şiir yazmanın, şairliğin inceliklerine değindi.

Şair Ergan: Şiir kelimeleri canlandırma sanatıdır Röportaj

Sohbetimizin detayları ise yazımızda bulabilirsiniz;

Murat Ergan kimdir, sizi tanıya bilir miyiz?

EĞİTİMCİ BİR ŞAİR

1955 yılında Keban’da dünyaya geldim. İlk, orta ve lise tahsilimi Keban’da tamamladıktan sonra Kırşehir Eğitim Enstitüsü’nden mezun oldum. Sınıf öğretmeniyim. 1981 yılında öğretmenliğe başladım.35 yılık eğitimciyim. Ağın, Bingöl, Arguvan gibi ilçelerde ilçe milli eğitim müdürlüğü görevlerinde bulundum. Halen sınıf öğretmenliği mesleğime devam etmekteyim.

Şiire merakınız nasıl başladı?

Lise yıllarımda sahnelediğimiz bir piyeste Ahmet Tevfik Ozan’a ait bir şiir okuyacaktım..

Lor peyniri kalın ekmek duz getir
Çık Harput’un tepesinden buz getir

Şehidime örtü için bez getir
Kız kendi devrülesin tez getir

Mısralarından oluşan bu şiirin etkisinde kalmıştım. Bu şekilde gelişti. Daha sonraları bu merakım köy öğretmenliği yaptığım dönemlerde devam etti. Köylerde öğretmenlik yaptığım dönemlerde gaz lambasının altında yalnız oturduğum zamanlarda yaşadığım, beni saran duygular ile şiir yazmaya başladım.

Şiir yazmanın inceliklerine değinebilir misiniz?

Oturup ta bir şiir yazayım deyince şiir yazılmıyor. Bazı şiirler vardır ki aylarca sürer, öylesi şiirler de vardır ki bir haftada yazabilirsiniz. Şiir öyle bir duygu ki o anı yakalamak lazım. Hüzünlü olduğunuz anlarda hüzünlü şiirler yazarsınız, sevinçli olduğunuz zaman mutluluk şiirleri yazarsınız v.s…şairlik Allah’ın vermiş olduğu bir yetenektir. Dünyaya baktığınız zaman ağaçlar, çiçekler ilham verebiliyor insana. Bir ressamın gözünde yaptığı resim ne ifade ediyorsa, şairin gözünde de şiiri öyledir.

ŞİİR YAZMAK AYRI BİR SANATTIR

Şiir yazma konusunda çok iddialı birisi değilim. Ancak şiir yazmak isteyen
arkadaşlara karınca kararınca yararlı olabilmek için, bu konuda bilebildikleri mi paylaşmak istedim. Umarım yararlı olur. Şiir yazmak için öncelikle, istek ve ilham olmalı. Şiir yazabilmek için konsantre olabilecek bir ortam seçmelisiniz. Abdurrahim KARAKOÇ, şiiri geceleri, ışığı söndürerek karanlıkta yazdığını söyler. Üzüntülü bir anda çile ve ızdırap (dramatik) şiirleri, neşeli bir anda romantik aşk şiirleri, kin dolu anlarda taşlama, hiciv ve intikam duyguları içeren şiirler yazılabilir. Neşeli anlarda mizah şiirleri yazılabilir. Güzel bir doğa manzarası ile baş başa iseniz, tabiat şiiri yazılabilir.

Şiir ayrı bir duygudur. Herkesin resim yapamadığı gibi her kişi de şiir yazamaz. Şairlik doğuştan gelen Allah vergisi bir yetenektir.  Bir kısım insanımıza şiir gibi konuşmak özelliği doğuştan verilmiştir. Arif Nihat Asya; 'şiir yazan şair, doğum sancısı çeken kadına benzer, sancı çeker ve bir şiir doğurur' demiştir. Bu nedenle şiir, Şair'in çocuğu gibidir. Kadın doğum yapınca rahatlar şair de şiirini yazınca kaleme alınca rahatlar.

 Şu anda şiir yazmayı bıraktım son 5-6 aydır yazmıyorum. Aklıma bir kelime takılır gece de olsa onu kalkıp kaleme alırım. Mehmet Akif de ilham geldiği zaman, şiirlerini odun közüyle duvara yazarmış. Şairlik ayrı bir sanattır. Kelimeleri canlandırma sanatıdır. Kuyumcu nasıl mücevheri ince ince işlerse şair de her bir kelimeyi ince ince işler. Şair için her kelime çok anlam ifade eder. Bir mısra ile çok şey anlatabilir.

Şiirlerinizde genel olarak hangi konuları işliyorsunuz?

Benim şiirlerim genel olarak milli, manevi ve dini duygular içeren şiirlerdir.

Şiirleriniz nerelerde yayımlandı bugüne kadar, şiirlerinizi kitaplaştırmayı düşündünüz mü?

KİMSESİZ ÇOCUKLAR YARARINA ŞİİRLERİMİ KİTAPLAŞTIRABİLİRİM

Geçmiş dönemlerde, Bingöl-Genç ilçesinde görev yaptığım sırada “Gencin Sesi Gazetesinde yayımlanırdı. Ancak kısa süreli oldu tayinim çıktıktan sonra devam edemedim.7 yıldan beri ise Keban Gazetesinde haftada bir defa şiirlerim yayımlanmakta. Elazığ´da 23´üncü kez düzenlenen "Uluslararası Hazar Şiir Akşamları" kapsamında Keban’da şairler, şiir panel dinletisi gerçekleştirmişlerdi. Bu etkinliğe şair olarak katılmıştım. Şiirlerimi kitaplaştırma konusuna gelince, eski Keban kaymakamımız şiir kitabımın yayımlanması önerisinde bulunmuştu. Ancak kısmet olmadı. Şiirlerimi sponsor bulursam gelirini eğitim ve kimsesiz çocukların eğitimi için kullanılacak şekilde yayımlamayı, kitaplaştırmayı düşünebilirim. Sponsor olduğu takdirde yardım amaçlı, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında olacak şekilde kitap çıkarmayı düşünüyorum.

Son olarak neler söylemek istersiniz?
Medeniyetini geliştiren ülkeler, dilini de birlikte geliştirmiştir. Dilini geliştiren milletler, duygu ve düşüncelerini daha öz ve kısa ve etkili bir şekilde dile getirebilmek için ortaya koydukları veciz sözlere şiir demişlerdir. Bu anlamda düşünecek olursak şiirin önemini ortaya koymuş oluruz.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet