Davanın ilk celsesinden 4 tahliye çıktı

Fettullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) düzenlediği darbe girişiminde sözde görev yapacak kişilerin yer aldığı listenin bulunmasının ardından açılan 61 sanıklı davanın ilk celsesinde 4 sanık adli kontrol şartı ile tahliye edilirken, diğer sanıkların ise tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.  

Davanın ilk celsesinden 4 tahliye çıktı Güncel

Haber: Sami ÖZER

 FETÖ Terör Örgütü’ne üye olmak suçlaması ile tutuklanan 61 askerin yargılanmasında ilk celse sona erdi. Çatı dava olarak da bilinen ve 2’si Albay, 3’ü binbaşı, 5’i yüzbaşı toplam 61 askerin yargılandığı davada Tuğgeneral Abdulkerim Ünlü ile birlikte bir binbaşı, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek ve FETÖ Terör Örgütü’ne üye olmak, diğer sanıklar ise FETÖ Terör Örgütü’ne üye olmaktan yargılanıyordu. Davanın ilk celsesi önceki gün sona erdi.

SAVCININ MÜTALAASI

Ek duruşma salonuna çevrilen Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Vali Murat Zorluoğlu Konferans Salonu’nda görülen duruşmanın 8’inci ve son gününde Savcı, verdiği mütalaada; Bylock kullanıldığı bildirilen sanıkların hatları hangi marka telefonlardan kullandıklarının Bilgi Teknoloji Kurumundan sorulmasını, Bylock kullanan sanıklarının mesaj içeriklerinin açıklanması için KOM’A yazı yazılmasını, Tunceli Savcılığına yazı yazılarak Suat E. ve Eyüp Sefer Ş. ile ilgili dava dosyalarının istenmesini, Enis G.’nin tanık olarak dinlenmesi için yazı yazılmasını, Tanıklar Abdulkadir Y.,  Necati Ç., Coşkun Ç., Cihan Y., Osman S.’nin tanık olarak beyanlarının alınmasını ve tanık olarak dinlenmelerini, Sanıklardan Ali İhsan Ü. ile ilgili soruşturma olup olmadığının İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından yazı istenmesini,  8. Kolordu Komutanlığının Kurmay Başkanı olan Mahmut A.’nın tanık olarak dinlenmesini. M. A’nın el yazmaları ile el yazısı incelemelerinin alınmasına dair bilişim incelenmesinin yapılmasını, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılarak sanık Abdullah B ile ilgili 2518 dosyayla ilgili dava dosyasının kısımlarının incelenmesini talep etti. Savcı mütalaada ayrıca bir kısım sanığın mazeretlerinin kabulünü, sanık ve müdafilerin diğer dosyaya katılmasının ret edilmesini, Bülent K. 2016 – 122645 sayılı dosyanın sanıkla ilgili kısmın talebine ve bir örneğinin alınmasını ve tutuklu sanıkların tutuklu hallerinin ayrı ayrı devam etmesini de talep etti.

 ‘KENDİME BİLE İFTİRA ATMIŞIM’

Mütalaanın ardından askerlere son sözleri soruldu. Suçlamaları kabul etmeyen sanıklar tahliyelerini talep ettiler. Son sözleri sorulan Tuğgeneral Abdulkerim Ünlü ise, “Korkudan kendime bile iftira atmışım. O ifadeyi okumadan imza atmış olmam en büyük salaklığımdır. Bu büyük bir kaos oluşturdu. Buradaki herkesten özür dilerim. Görüntülerden de anlaşılacağı üzere her şey ortada. Bunlar ortada olmasına rağmen olay faili meçhul kaldı. Ben adaletten yana şüphede kaldım. Çünkü ben tehdit edildim. Konuyla ilgili şunu söylemek istiyorum. Benim koyduğum poşet 80 saat orada kalıyor. Burada görüntülerini izledik. Beni orada kameradan başka kimselerinde izlediğine inanıyorum. Elâzığ’da bilmediğim bu darbeyi bilenlerin olduğunu düşünüyorum. Er geç adalet tecelli edecektir.  Tahliyemi talep ediyorum” dedi.

DAVA 7 EYLÜL’E ERTELENDİ

Avukatlar da yaptıkları savunmada müvekkillerinin tutuklu hallerine iştirak etmediklerine, 12 aydır tutuklu olan müvekkillerinin bulunan listenin dışında başka bir somut delinin olmadan tutuklandıklarını ve bir yıldan fazladır tutuklu olduklarından dolayı tahliye taleplerinin karşılıksız kalmaması gerektiğini ifade ettiler. Bütün savunmaların ardından Mahkeme Heyeti yaklaşık olarak bir saat ara vererek kararı kendi aralarında tartıştılar. Mahkemeye heyeti 4 sanığın ailevi nedenlerden dolayı adli kontrol şartı ile tahliyesine karar verirken, diğer sanıkların ise tutukluk hallerinin devamına karar verdi. Duruşma eksik hususların giderilmesi için 7 Eylül 2017 tarihine ertelendi.

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet