Atletizme kayıt yaptıran sporcu sayısı; “1!”

Geçmiş yıllarda iyi bir noktada olan Elazığ atletizmi, son dönemlerde adeta can çekişiyor. 32 yıllık Antrenör ve Eski Milli Sporcu Cabbar Hüseyin Beskin; “Son birkaç yıldır atletizme olan ilgi oldukça azaldı. Salon sporlarına yüzlerce kayıt yapılırken, atletizme sadece 1 sporcu kayıt yaptırmış durumda.” Öte yandan 12 Milyon TL’lik ödeneği çıkan ancak yer tahsisi sorunu yaşanan Atletizm Tartan Pisti konusunda Beskin; “Fırat Üniversitesi’nin futbol sahası, merkezi açıdan tartan pistinin yapımı için en ideal yer.”ifadelerinde bulundu.

Atletizme kayıt yaptıran sporcu sayısı; “1!” Spor

İbrahim KARAKULAK/Özel

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın öğrencilerin yaz döneminde de spor yapabilmeleri için her yıl düzenlediği ve bir çok branşta ücretsiz spor yapma olanağı sağlanan organizasyonda salon sporları oldukça rağbet görürken atletizm branşı neredeyse unutuldu. Yıllardır atletizm antrenörlüğü yapan Eski Milli Sporcu Cabbar Hüseyin Beskin, gazetemize açıklamalarda bulundu.

 “ESKİDEN ELAZIĞ ATLETİZMİ TÜRKİYE’DE İLK 3’E GİRERDİ”

Geçmiş yıllarda Elazığ’ın atletizm branşında önemli noktalarda olduğunu ancak günümüzde yeteri kadar ilgi görmediğini dile getiren Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Atletizm Antrenörü Beskin; “Eskiden Elazığ atletizmi Türkiye’de ilk 3’e girerdi. Maalesef son yıllarda gençlerin atletizme olan ilgileri çok azaldı. Bunun nedeni ailelerin bu branşa fazla ilgi göstermemesinden ve ay eğitim sisteminin değişmesidir. Bir de gençliğin çok fazla zora gelemediğini düşünüyorum. Geçmişte Atletizm Federasyonu tarafından Doğu Kros Ligi isimli bir lig kurmuştu. O proje Türk atletizmini yaklaşık 15 yıl götürdü. Son birkaç yıldır atletizme olan ilgi oldukça azaldı.”dedi.

SALON SPORLARINA YÜZLERCE KAYIT YAPILIRKEN, ATLETİZMDE SPORCU SAYISI SADECE 1!

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından her yıl düzenlenen ve bu yıl da Elazığ’da İl Spor Merkezleri kapsamında 20 branşta kurs açılmıştı. Kurs branşlarından biri de atletizm olurken, Antrenör Beskin salon sporlarına ilginin oldukça fazla olduğunu ancak atletizme sadece 1 kursiyerin kayıt yaptırdığını dile getirdi. Cabbar Hüseyin Beskin; “Atletizme 10-12 yaş aralığında sporcular kazandırmamız gerekiyor ancak o yaştaki sporcular salon sporlarını tercih ediyor genelde. Dünyada gelişmiş ülkelerde o yaş grubundaki sporcular için 3 branş jimnastik, yüzme ve atletizm yaptırılıyor. Daha sonra yetenek testine tabii tutularak branşlaşmaya yönlendiriliyor. Maalesef Türkiye’de böyle değil. 8 yaşındaki çocuklarımız bile henüz futbola başlıyor. Öncelikle bu 3 ana branşla spora başlanması gerekiyor. Futbol, basketbol gibi branşlar eğlenceli sporlar olduğu için de daha fazla ilgi görüyor. Atletizm branşı biraz daha zor bir spor branşı. Salon sporlarına yüzlerce kayıt yaptırırken atletizme sadece 1 sporcu kayıt yaptırmış durumda.” İfadelerinde bulundu.

“TARTAN PİSTİ İÇİN EN UYGUN YER FIRAT ÜNİVERSİTESİ”

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Elazığ’a yapılması için 12 Milyon TL’lik ödeneğin çıkmasına rağmen yer tahsisi sorunu yaşanmış, iddialara göre en uygun yerin Fırat Üniversitesi içerisinde olması yönünde görüş belirtilmiş ancak yer tahsisi konusunda sıkıntılar yaşanmıştı. Tartan pisti konusuna da değinen Eski Milli Sporcu Cabbar Hüseyin Beskin; “Atletizm Tartan Pisti Eski İl Müdürü Necdet Ayaz döneminde yapılacaktı. Elazığ doğunun Paris’i denir ama Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yaklaşık 12 tane tartan pisti var. Bitlis’te dahi tartan pisti bulunuyor. Elazığ’ın gençlik potansiyeli çok yüksek. Fırat Üniversitesi’nin futbol sahası, merkezi açıdan tartan pistinin yapımı için en ideal yer. Oraya Atletizm Tartan Pisti yapıldığında ulaşım noktasında da, üniversite gençliği, vatandaşlara da faydası olacak. Tartan pist sadece atletizm branşına tahsis edilmeyecek. Bokstan, güreşe, voleyboldan, basketbola kadar sporun bütün branşları tartan pistinde kondisyon depolar. Dolayısıyla ilimiz için gecikmiş bir proje. Elazığ’a bir stadyum kadar gereklidir Atletizm Tartan Pisti. İnşallah en kısa zamanda faaliyete geçer.”şeklinde ifadelerde bulundu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet