Sanığın gülmesi, mahkeme heyetini kızdırdı

Sanığın gülmesi, mahkeme heyetini kızdırdı Güncel

Haber: Sami ÖZER

Fettullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) kapsamında 15 Temmuz darbe girişimi teşebbüs nedeniyle tutuklanan 61 askerin yargılanması Elazığ Ticaret Odası 2. Ağır Ceza Mahkemesi Ek duruşma salonunda gerçekleştirilmeye devam ediyor. Davanın ikinci haftasında 8. Kolordu Komutanlığında kayıtta bulunan kameraların görüntüleri izlendi.  15 Temmuz darbe girişim gecesine ait görüntüler kare kare izlenerek, tutanaklar hazırlandı. Dava sırasında sanıklardan birinin gülmesi mahkeme heyetini kızdırdı. Heyet,  burada tiyatro oynanmadığını belirtti.

Anayasal düzeni bozmak ve devleti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek ve de FETÖ terör örgütü üyeliği kapsamında tutuklanan 61 asker yargılanmaya devam ediyor. Çatı davası birinci celsesi olarak devam eden davada, Albay, üsteğmen ve astsubaylar yargılanmaya devam ediyor. Davanın dünkü celsesinde kamera kayıtları izlendi.

GÖRÜNTÜLER KARE KARE İZLENDİ

TSK’nın ihraç edilen Personel Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç’ten, yüz yüze sıkıyönetim görevini aldığını itiraf eden  Abdulkerim Ünlü’nün gözaltına alınmasının ardından üzerinden çıkan notta görev yapacak kişilerin yer aldığı liste Orduevinde bulunmuştu. Elazığ 2. Ağır Ceza Mahkemesi ek duruşma salonunda devam eden davanın dünkü celsesinde sanıkların kamera kayıtlarının izlenmesin, talep etmesi üzerine,  Elazığ Orduevi 302 No’lu odanın bulunduğu koridora ait güvenlik kamerasında çıkan iki cd halindeki bütün görüntüler an be an izlendi.

LİSTEDEN ÇIKANLAR

16 ve 19 Temmuz 2017 tarihine ait izlenen güvenlik kamera ve olay yeri inceleme polisin kayıtlarında, “ Ünlü’nün Orduevine poşetle 16 Temmuz 2017 tarihinde saat 01.59 girdiği ve poşetsiz geri çıkıyor. 19 Temmuz 2017 tarihinde Ünlü’nün üzerinden pusulanın çıkmasıyla saat 19.50’den itibaren orduevindeki koridor güvenli kameraları izlendi. Saat 20.26’ya kadar koridorda kimsenin olmadığı,  bu saatte üniformalı bir şahısın koridorun başında gözüktüğü ancak elinde bir şey olmadığı,  saat 20.27’de kamera açısından çıktığı 20.28’de tekrar göründüğü, yine elinde bir şey olmadığı gözlemleniyor. 22. 05’ e kadar koridora gelen gidenin olmadığı 22.06’da ise Savcı Mahmut Güngör ve Kadir Akbulut’un eşliğinde kalabalık bir gurubun geldiği,  gurubun kalabalık olması nedeniyle sonda kalanların kameranın görüş açısından çıkmadığı, gurubun 1 kişiyi koridorda bırakarak 22.08’ de koridoru terk ettikleri,  22.23’te kameradan çıktıkları görüldü. 22.38’de olay yeri ekibinin geldiği saat 23.35’te ola yerinden gittiği izlendi. Olay yeri polisinin yaptığı kayıtlarında da 302 No’lu odanın koridorunda bulunan klimanın üzerinden bulunan poşette 2 adet liste, 1 adet tablet ve 2 adet flaş disk çıktığı görüldü” olayla ilgili söz alan bazı sanıklar, 19 Temmuz 2017 tarihinde saat 20.26 da koridora gelen şahsın Kurmay Albay M. A. olduğunu söyledi.

ÜNLÜ VİDEO İLE İLGİLİ YENİDEN İFADE VERDİ

Tuğgeneral Abdulkerim Ünlü  üzerinden çıkan not pusulası sonucunda 19 temmuz gecesi gidilen orduevi 302 No’lu odada bulunan poşetin video görüntüsü an be an izlendi. İzlenen kayıtların ardından mahkeme heyeti Ünlü’ye söz verdi.  Ünlü İfadesinde, “ Önce yer araştırması yaptım. Daha sonra klimanın üzerini uygun gördüm. Poşeti katlanmış vaziyette ayaklarımın uçlarında yükselerek elimle koydum. Koyduktan sonra tekrar aynı yere gelmiştim ama niye geri geldiğimi hatırlamıyorum.  Darbe gecesi Anadolu Jeti ile dönmüştüm.  Olay yeri incelemenin çekmiş olduğu görüntülere de flaş bellekleri ıslak mendile sardığımı hatırlamıyorum. Benim amacım sadece tableti saklamaktı. Kamera olduğunu fark etmedim. Hatta katta dolaşan diğer insanları da fark etmedim. Ben kesinlikle poşete liste koymadım.  Ben poşeti koyarken çıplak elle koydum. Poşetin üstünde temizlik yapmadım” dedi.

Sanıklardan birinin gülmesi üzerine sinirlenen mahkemeye heyeti, “Sen niye sırıtıyorsun.  Oyun mu  oynuyoruz. Şunu zabta geçelim.  Ne bu tiyatromu” diye sanığa bağırdı.

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet