Kışın öğretmen yazın kaligrafi neferi

Okul döneminde öğretmenlik yapıp yaz aylarında farklı illerden gelen vatandaşlara kaligrafi sanatını tanıtmaya çalışan Harun Yılmaz, kimsenin çok aşina olmadığı sanatla hem stres atıyor, hem de para kazanıyor. Yılmaz’ın en büyük şikâyeti ise Elazığlıların sanatına yeterince ilgi göstermiyor olması.

Kışın öğretmen yazın kaligrafi neferi Kültür-Sanat

Haber: Recep ALTAY(Özel)

Elazığ’ın Keban ilçesinde yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan Çırçır Şelalesi, misafirlerini Elazığ’ı tanıtan hediyelik eşya satıcılarıyla karşılıyor. İlimizi temsil eden birbirinden güzel ürünlerin olduğu stantlardan birisinde Harun Yılmaz öğretmenin boş zamanlarını değerlendirdiği kaligrafi sanatı dikkatimizi çekiyor. Vatandaşların adını bilmeden bu sanatı sevdiklerini söyleyen Yılmaz, kaligrafinin yeterince tanıtılmamasından ve Gakgo’ların ilgi göstermemesinden şikâyet ediyor.

‘KALİGRAFİ ELAZIĞ’DA ÇOK BİLİNMİYOR’

Keban’da öğretmenlik yaptığını ifade eden Yılmaz, “İki senedir burada bir çalışma yürütüyorum. kaligrafi sanatıyla uğraşıyorum. Yaz aylarında boş zamanlarımı bu şekilde değerlendiriyorum. Birçok sanata rağmen Elazığ’da kaligrafi çok bilinen bir sanat değil. Satın alanların çoğu adını bildiğinden değil de yazı şeklinin güzel olmasından dolayı bir talep gösteriyor Bu sanatın tanıtımıyla ilgili bir çalışma yok. Öğretmenlik yaptığım okulda Hüsn-i Hat derslerinde öğrencilere bunu öğretmeye çalışıyoruz. Elazığ’dan açıkçası ürünümüze çok talep olmuyor. Ama farklı illerden gelen insanların ilgisiyle karşılaşıyoruz. Fiyatlar da 10 ile 30 TL arasında değişiyor. Vatandaşlar özellikle deri ferman üzerine yapılan kaligrafiye talep gösteriyor” diye aktardı.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Yusuf ziya çalışan @

16 Temmuz 2017 21:17

Sayın yılmaz hocamızı tebrik eder, basarılarının devamını dilerim .

Haber Scripti: Medya İnternet