Keban gün geçtikçe köye dönüşüyor

Keban ziyaretlerimiz kapsamında İlçede yaşanan sorunlar hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Fırat Mahallesi Muhtarı Aydın Özcan, Keban’da iş sahası olmadığı için emekli olan herkesin göç ettiğini söyleyerek, İlçenin gün geçtikçe köye dönüştüğünü ifade etti. Ayrıca Özcan, balıkçılıkla çokça övünmelerine rağmen İlçe esnafına hiçbir katkısının olmadığından dert yandı. Özcan, birde siyasilere çağrıda bulundu; “Özellikle vekillerimiz yeterince çalışsalardı, TOKİ gibi basit bir sorunumuz çözülmüş olurdu” dedi.

Keban gün geçtikçe köye dönüşüyor Güncel

Haber: Recep ALTAY(ÖZEL)

Keban’da sorunlar bitmek bilmiyor. Halkın tamamına yakını işsizlik ve göç sorunu ile karşı karşıya kalmaktan bıkmış durumda. On yıl öncesine kadar 6 binlerde olan nüfus şuan 4 binlere kadar düşmüş. Memurların kalabileceği ev olmamasından dolayı herkes Elazığ’a gidiş- geliş yapıyor. Hal böyle olunca esnaf iş yapamamaktan şikâyetçi. Keban’ın maden yatakları bakımından zengin bir yapıya sahip olmasına rağmen, yatırımcının sadece sondaj vurup teşvik aldıktan sonra bir daha İlçeye gelmemesine sitem eden Fırat Mahallesi Muhtarı Aydın Özcan, şu açıklamalarda bulundu.

‘YATIRIMCI TEŞVİK ALIYOR BİR DAHA İLÇEYE UĞRAMIYOR’

Mahalleleri hakkında kısa bir tarihsel bilgi veren Muhtar Özcan, “Mahallemiz yaklaşık olarak 60 yıl önce kuruldu. Bin tane seçmenimiz var. Ama Keban her geçen gün nüfus kaybına uğruyor. İlçede daha önce maden ocakları vardı. İnsanlar buralarda çalışarak eve ekmek götürüyorlardı. Ancak şimdi kimse kalmadı. Bizim mahallede bile şuan 70 tane boş ev var. Kimse burada kalmıyor. İş alanı yok. Sadece balıkçılık var ama bunun da dışa açılımını sağlayamıyorlar. Keban’a sürekli geliyorlar sondaj vuruyorlar. Burada yatırım yapacağını söylüyorlar. İstihdam alanı oluşturacaklarını iddia ediyorlar. Ancak bunun daha ötesini göremiyoruz. Devletten teşvik alıp gidiyorlar başka yaptıkları bir şey de yok. Keban’da her türlü maden var. Ama bunu değerlendiren olmadı. Burada çok önemli kaynaklar var. Siyasi nedenlerden ya da teşvikle alakalı sebeplerden dolayı bu kaynakların değerlendiremiyoruz. Şelalemiz olduğu için övünüyoruz ama bize hiçbir faydası yok. Elazığ’dan ya da farklı illerden gelen birçok vatandaş buraya gelip yemek yiyor. Keban’a girmeden geri gidiyorlar. Yollarımız çok dar olduğu için şelaleye gelen firmalar araçlarını buraya sokmuyorlar. Onlara da hak vermek gerekir. Bizlerinde buranın imkânlarında bir iyileştirme yapmamız lazım. Bu sayede biz esnafların sorunlarında da bir iyileştirme olacaktır” şeklinde konuştu.

‘SİYASİLER YETERİNCE ÇALIŞMA YAPMIYORLAR’

Ev eksikliğinin birçok sıkıntıyı da beraber getirdiğini söyleyen Özcan, “Polis lojmanlarının bulunduğu yeri yıkıp yapacaklarını söylediler ama bir türlü yapmadılar. Memur burada durmak istemiyor. Doğru düzgün ev yok. Geçenlerde polis birisi beni aradı. Buraya tayini çıkmış ama doğalgazlı ev olmadığı için mecbur Elazığ’da oturmak zorunda kalacak. Keban ilçesinde bugüne kadar neler oldu diye baktığımda gittikçe köye dönüştüğünü görüyorum. Emekli olan insanlar kapılarına kilit vurup gidiyor. İlçede Elektrik santralinden dolayı çalışan birçok insan var ama bize hiçbir katkısı yok. Kendilerine özel araç tahsis etmişler. Sabah gelip, akşam gidiyorlar. Bize hiçbir katkıları yok. Memur Keban’da para kazanıyorsa burada oturma zorunluluğu olmalı. En basitinden veteriner burada durmuyor. Vatandaşın bir hayvanı hasta olsa ya yarını bekleyecek ya da araç tutup götürecek. Böyle bir mantık olmaz. Siyasilere özellikle milletvekillerimize sesleniyorum; Yeterince bir çalışma yapmıyorlar. Eğer yapsalardı TOKİ gibi basit bir sorunumuz dahi çözülmüş olurdu” diye dert yandı. Keban ziyaretlerimiz kapsamında aylar önce İlçe hakkında görüşlerini aldığımız Keban Kallar Mahalle Muhtarı Ali Bulut’un dile getirdiği sorunlar ile bugün yaşanan sıkıntılarda hiçbir değişikliğin olmadığını görüyoruz. Bulut, gazetemize şu açıklamalarda bulunmuştu.

‘KEBAN KAN KAYBEDİYOR’

Vatandaşın Keban ilçesinden göç etmesinin altında yatan sebeplerine değinen Muhtar Bulut, “İş imkânı arayan, çocuğunun daha iyi okullarda okumasını isteyen halk ya batıya göç etmiş ya da Elazığ’a taşınmış. En büyük sorunumuz işsizlik sorunu bunun için devletimizin yatırım yapması gerekir. Nüfusumuz şuan 4 binlere kadar düştü. Memurlarında ilçede oturmaması esnafımızı da bitirdi. Konut sıkıntısı da ilçemizin önemli sorunlarından olmaya başladı. Keban’da gözle görülür bir çalışma göremiyorum. Hem muhtarlık hem berberlik yapıyorum ama aylık bin lira kazanamıyorum. Kira, aidat, giderlerimiz var. Bunları zar zor karşılıyoruz. Keban sahipsiz bırakılmış. Vatandaşların çoğu ya memur olduğundan ya da çocuklarının eğitimi için Elazığ’a taşınıyorlar. ETİBANK sayesinde Keban’ın nüfusu çok iyiydi. Bu kapandıktan sonra epey bir azalma yaşandı. Keban gittikçe kan kaybediyor” diye dert yanmıştı.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet