Meteorolojiden vatandaşa kötü haber

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü, vatandaşı pek sevindirmeyecek bir haber verdi. Müdürlükten yapılan açıklamada sıcaklıkların aşamalı olarak artacağı belirtildi.

Meteorolojiden vatandaşa kötü haber Yaşam

Ramazan ayının bitimi ile birlikte başlayan sıcaklar son birkaç gündür yerini serin havaya bırakmıştı. Ancak Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından son yapılan açıklamada serin havaların yerini sıcak havalara bırakıyor. Konuya ilişkin Müdürlükten yapılan açıklamada Elazığ, Tunceli, Bingöl, Malatya ve Adıyaman  illerinde hava sıcaklıkları 1-2 derece artacak. Açıklamaya göre sıcaklıklar yurt genelinde artış gösterecek.  Öte yandan havaların ısınmasıyla güneşe bağlı olarak oluşması muhtemel sağlık problemlerine karşı  tedbirli  olmak gerekiyor. Aşırı güneş ve sıcağın olumsuz etkilerinden korunmak için uzmanların önerilerini dikkate almakta fayda var.

SICAK HAVALARDA NE YAPMALI?

Vücut aşırı ısıya maruz kaldığında, eğer normal ısı ayarlama mekanizmaları aşılır ve  vücut  artık daha fazla ısıyı tolere edemez hale gelirse, sağlık problemleri oluşur. Aşırı sıvı ve elektrolit kaybı ile kramplar ve hipovolemik şok, ısı düzeninde bozulma ile tehlikeli ateş yükselmesi ortaya çıkabilir. Dehidratasyon(sıvı kaybı), aşırı terleme, kusma, ishal, yaşlılık, yüksek nem, ağır çalışma, yetersiz havalandırma ve aşırı giyinme klinik tablonun ağırlaşmasına katkıda bulunur. Aşırı sıcak, kalp hastalığı, hipertansiyon (yüksek tansiyon), dolaşım-solunum problemi, serebro vasküler hastalığı, zeka geriliği, alkolizm gibi kronik hastalığı olan kişilerin yaşamını tehdit eder. Sıcak havaya karşı alabileceğiniz önlemler şöyle:

10:00-16:00 ARASI GÜNEŞE ÇIKMAYIN

Güneş ışınlarının etkisinin güçlü olduğu saat 10:00-16:00 arasında güneş ışınlarından kaçınmalı ve bu saatler gölge bir yerde(gölgelik bir ağaçaltı, şemsiye vb.) geçirilmelidir. Kalın, koyu giysiler yerine ince , açık renkli pamuklu giysiler giyilmeli ve geniş kenarlı şapka takılmalıdır. Güneş altında ağır egzersiz, spor yapılmamalıdır.

AĞIR VE AŞIRI YEMEK YEMEYİN

Ağır ve aşırı yemek yenmemeli, hafif sulu ve sebze-meyve ağırlıklı yemekler yenmelidir. Yetersiz havalandırma olan yerlerde durulmamalı, serin ve havadar yerlerde bulunulmalıdır. Güneşlenmeden veya güneşe çıkmadan önce cilde uygun koruyucu bir güneş kremi sürülmelidir. Hekim önerisi olmaksızın güneş lambası olarak da bilinen UV lambaları altında kalınmamasına dikkat edilmelidir. Ultraviyole ışınlardan koruyucu gözlükler kullanılmalıdır. Güneşlenme sonrası oluşabilecek güneş yanıklarında kesinlikle yoğurt vb. maddeler sürülmemeli; bu durumda soğuk kompres uygulanmalıdır. Müdahale gereken durumlarda hekime danışmadan hiçbir şekilde merhem vb. sürülmemelidir. Gözlerde ağrılı kızarıklar olması durumunda da hekime danışmadan hiçbir ilaç kullanılmamalı, güneş gözlüğü kullanılmalı ve soğuk kompres uygulanmalıdır.

BOL SIVI TÜKETİN

Sıcak havalarda güneş yanıklarının yanı sıra sıcak çarpması için de dikkatli olunması, bol sıvı alınması, hemen gölge ve serin bir yere gidilmesi, uzun süre güneş altında çalışılmaması gerekmektedir. Sık sık duş yapıp serinlemeye çalışılmalıdır. 5 dk. duş yeterlidir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet