Çalıştaya  bir Elazığlı fırçası renk katacak

Taşköprü Belediyesi’nin kültür-sanat projeleri kapsamında düzenlediği 2. Uluslararası Resim Çalıştayı, 7-14 Temmuz tarihlerinde gerçekleşiyor. Çalıştayda birçok ödül ve mansiyonları bulunan Elazığlı Sanatçı Yrd. Doç. Dr. Ali Düzgün’de yer alıyor.

Çalıştaya  bir Elazığlı fırçası renk katacak Kültür-Sanat

Songül DURSUN

Sanatçı Ali Düzgün tesim çalıştayı ile ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada çalıştay ile ilgili bilgiler vererek;
“10 ülkeden 22 sanatçının katıldığı bu çalıştayda bir hafta boyunca Taşköprü  ilçesinin çeşitli mekanlarını resmedeceğiz. Rusya’dan, Yunanistan’dan, Balkan Ülkelerinden, Türkiye’den ve ismini sayamadığım birçok ülkeden ressamlar katılıyor. Her ressamın ikişer, üçer eserle katıldığı bu çalıştayda  ilk önce ilçeyi tanımak adına sanatçılara Taşköprü ilçesi  gezdirildi. Çalıştay için yapacağım esere de başladım. Taşköprü ilçemizin sarımsağı meşhur olmasından dolayı sarımsak üreten, satan kadınları kompoze edeceğim. Çalıştay için yüzlerce figürü olan iki tane eser yapacağım. 14 Temmuz Cuma günü de yaptığımız eserlerimiz Cumhuriyet Meydanı’nda sergilenecek.” Dedi. 1 hafta boyunca ilçenin çeşitli mekânlarını resmedeceklerini ifade eden Düzgün sanatın yaygınlaştırılması için herkesin üzerine düşen görevi iyi seçmesi gerektiğine de vurgu yaptı.

YURDUN DÖRT BİR YANINA SANAT ATEŞİ GÖTÜRÜLMELİDİR

 Ressam Ali Düzgün, Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan’a, çalıştayın  küratörlüğünü yapan Aynur Açıkgöz’e ve emeği geçen herkese teşekkür etti, Düzgün “ yerli ve yabancı ressamların özellikle genç kuşağın sanata bakışına katkı sağlayan böylesi resim çalıştaylarında sanatın yaygınlaştırılması için herkesin kendine düşen rolü iyi seçmesi gerekmekte... Yalnız burasıyla sınırlı olmaktan çıkarıp yurdun dört bir yanına sanat ateşini götürmelidir. Kanımca bu tür etkinliklerin en yararlı yönü bir arada bulunmanın yarattığı sinerjidir. Diğer zamanlarda ayrı yerlerde çalışmalarını zaten sürdüren sanatçıların bir araya gelmelerinden oluşan hava böylelikle, bir ölçüde olsun farklı boyuta taşınıyor. Bunun yarattığı etki küçümsenemez.” Dedi. Sanatçı Ali Düzgün, “Elazığ’daki hemşerilerime selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Ayrıca sizi de duyarlılığınız için tebrik ediyor, size ve Fırat Gazetesi çalışanlarına teşekkür ediyorum.”diyerek konuşmasını sonlandırdı.

PARİS’TE “ANADOLU’DAN ESİNTİLER SERGİSİ”NE DE KATILMIŞTI

Sanatçı Yrd. Doç.Dr. Ali Düzgün haziran ayında da sanat dünyasının en faal derneklerinden olan,merkezi Ankara'da bulunan Uluslararası Sanat ve Sanatkarlar Topluluğu Kültür Derneği (SAKÜDER)’nin Paris’te düzenlenen' Anadolu'dan esintiler' sergisine katılmıştı.Paris Anadolu Kültür Merkezinde gerçekleştirilen sergi 8 temmuza kadar açık kalmış ve sanatseverlerden büyük ilgi görmüştü.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet