Burası meslek sahibi yapıyor!

El Sanatları Eğitim Merkezi hakkında gazetemize özel açıklamalar yapan El Sanatları Eğitim Merkezi Müdür Muavini Mehmet Özek, bölgesel çapta faaliyet gösteren bir merkez olduklarını vurgulayarak kursiyerlerin açtıkları kurslara meslek edinmek amacıyla geldiklerini aktardı.

Burası meslek sahibi yapıyor! Eğitim

Özel Haber: Duygu KAÇAR

Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı olarak ilk kez 1967 yılında Ağın ilçesinde açılan El Sanatları Eğitim Merkezi 1997’de Elazığ merkezdeki binasına taşınarak, burada eğitmenlerin desteğiyle çeşitli kurslar vermeye başladı. İlk açıldığı zaman öncelikli hedefi; Özellikle köylü ve çiftçi ailelerin çocuklarına kurs vermek ve onların aile bütçesine katkıda bulunmalarını sağlamak olan kursun bu anlamda yaptığı ilk çalışma halı kilim kursudur. Bizde böylesi önemli bir merkezi siz okurlarımıza tanıtmak için bu merkez hakkında El Sanatları Merkezi Müdür Muavini Mehmet Özek’den bilgi aldık.

‘BÖLGESEL ÇAPTA ÇALIŞIYORUZ’

Merkez hakkında önemli bilgiler paylaşan El Sanatlar Merkezi Müdür Muavini Mehmet Özek, “Eskiden köylerden gelen kursiyer sayımız fazlaydı.  Fakat son yıllarda şehir merkezinden gelen kursiyer sayısı artmış durumda.  Bununla birlikte il dışından gelen öğrencilerimiz de nadir olsa da var. Hatta biz yeterli sayıyı bulduğumuz zaman bu kişileri yatakhane bölümümüzde ağırlıyoruz. Çünkü biz bölgesel çapta çalışıyoruz” dedi.

‘KADIN KURSİYERLERİMİZ DAHA FAZLA’

Merkezdeki kurslara yönelik açıklamada bulunan Özek, “Halı kilim dokuma, elde Maraş işi, oya işi, geleneksel el sanatları, tezhip, ebru sanatı, atölyecilik ve mozaik eksiltme, ahşap doğrama, mermer işletmeciliğinin yanında en zor ve emek gerektiren kurs olan filografiyi (ahşap bir zemin üzerine çakılmış çiviler arasından teller geçirilerek, belli örgü teknikleri kullanarak çeşitli desenler meydana getirme sanatı) veren eğitim merkezinin her yaş grubundan öğrencisi bulunmakta. Erkeklerin daha çok taş ve ağaç oymacılığı kursuna ilgi  gösteriyor. Kursumuza en fazla kadınlar alaka göstermekte ve genelde halı kilim dokuma kursuna ilgi gösteriyorlar bunun yanında oya işleri de kadınların dikkatini çeken kurslardan” diyerek kadınların el sanatlarına daha ilgili olduğunu ifade etti.

‘MESLEK EDİNMEK AMACIYLA GELİYORLAR’

 Kış dönemlerinde kursiyerlerin sayısında artış olduğunu söyleyen Özek şunları ifade etti;  “İnsanlar hobi amaçlı gelmiyor, elbette ki bu amaçla gelenler de var.  Fakat en çok benim bir mesleğim olsun ve bundan para kazanıp hayatımı idame ettireyim, bana bir getirisi olsun diyerek geliyorlar. Programımızı MEB belirliyor ve biz kurs olarak çalışanlarımıza belli bir ücret ödüyoruz. Ayrıca iŞKUR’dan gelen öğrencilerimize de günlük 20 TL gibi bir ücret veriliyor” dedi.

‘İL DIŞINA GİTTİK VE ÇEŞİTLİ ÖDÜLLERLE DÖNDÜK’

Bugüne kadar toplam 2bin 877 kişiyi mezun ettiklerini ve başarılı olanlara Kurs Bitirme Belgesi verdiklerini söyleyen Özek,”Akçakiraz Belediyesiyle ortak çalışarak orada bir halı kilim kursu açacağız” dedi. Yapılan işlerin belli zamanlarda Harput ‘ta sergilendiğini de dile getiren Özek,”Elimizden geldiği kadar il dışına fuarlara gidiyoruz ve gittiğimiz yerlerde bugüne kadar çok ödül aldık” dedi.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet