Alan memnun satan memnun!

Yaz geldi. Yerli mallar pazardaki yerlerini almaya başladı. Pazarlarda yaklaşık olarak bir buçuk ay öncesinde zam şampiyonu olan biber, domates şu anda neredeyse yok pahasına satılıyor. Hem yerli hem de doğal olan sebzeler akşam olmadan tezgâhlardan tükeniyor. Alışverişlerin vazgeçilmezleri arasında bulanan yerli domates ve biber yeni fiyatlarıyla vatandaşın ilk talepleri arasındaki yerini almaya başladı.

Alan memnun satan memnun! Ekonomi

Özel Haber: Sami ÖZER

Yerli malların kapış kapış gittiği pazarlarda hem alan memnun hem de satan... Yerli domatesin 2 liradan satıldığı pazarlara vatandaşlar adeta akın ediyor. Sebze, meyve ve de yeşilliklerin çok ucuz fiyatlara satıldığı pazarlarda birçok mal akşam olmadan bitiyor. Pazarcıların ilgiden memnun olduğu gibi vatandaşlar da fiyatlardan bir hayli memnun.

‘HEM TAZE HEM DOĞAL’

Vatandaşa temiz ve sabah dalından kopardıkları malları sattıklarını, yerli domatesleri 2 liradan satışa sunduklarını belirten Pazarcı Zülküf Orman, “Hem yüzde yüz yerli, hem de doğal olarak yetiştirdiğimiz malları satıyoruz. Domatesi Yurtbaşı Beldesinden getiriyoruz. Dışarıdan gelen mallar haftalarca halde kaldıktan sonra pazarlara sürülüyor. Ve pazara çıkan mallar genellikle bizden daha ucuz fiyatlara satılıyor. Vatandaş da gelip bize siz neden 2 liraya satıyorsunuz? Ben sabah erkenden kalkıp gidip, tarladan malı topluyorum. Benim müşterim bunu çok iyi bilir. Saat 11-12 ye kadar tarlada malları topladıktan sonra yeni pazara getiriyorum. Akşam olmadan bitirip evime dönüyorum. Çünkü getirdiğim mallar taze ve yeni dalından koparılmış oluyor. Herkes seçmekte serbest. Biz bu kolaylığı da gösteriyoruz. Her zaman halk kendisi seçsin kuralıyla hareket ediyorum. Vatandaş kendisi seçmediği zaman eve alıp götürdüğü sebzelerde çürük çıktığında eşinden bir sürü laf işitiyor. Ve bu defa da evde huzursuzluk çıkıyor. Birkaç kilometre öteden malları getirdiğimiz için hem taze, hem doğal hem de tarladan halka bir zincir takip ediyoruz. Bu nedenle hem vatandaş aldığına pişman olmuyor. Hem de biz malları sattığımızdan eve akşam rahatlıkla gidebiliyoruz” dedi.

‘BİR KİLO BİR LİRA’

Rasim Tümer, “İlgi beklediğimizden daha iyi. Günlük kazancımız bazen 400 liraya kadar ulaşabiliyor. Özellikle yaz aylarının gelmesiyle pazarlarda ürünleri tam istenilen fiyatlardan satmaya başladık. Vatandaşlarda bu durumdan bir hayli memnun. Ben soğan ve patates satıyorum. Ama sebzeciler daha çok kazanıyor. Patates ve soğanın kilosunu bir liradan satıyoruz. Marketlere göre kıyasladığımızda arada 50 kuruş bir lira oynayabiliyor” ifadelerini kullandı.

‘İLGİ GAYET GÜZEL’

Bayramdan sonra fiyatlarda küçük bir artış olduğunu belirten Pazarcı Mehmet Biçer ise, “Ama ilgi gayet güzel. Bizim yerli sebzemiz biraz kısıtlı olarak çıkıyor. Gereken talebi karşılayamıyor. Onun için dışarıdan sebze ve meyve gelmeye devam ediyor. Tarladan gelen mallar daha çok tüketiliyor. Bayramdan önce dışarıdan gelen biber şu an 3 liraya düşmüş durumda. Yerli biber ise 2 lira. Dışarıdan gelen malların daha pahalı olması birçok noktadan geçmesinden kaynaklanıyor. Şu an yerli mallar daha çok tercih ediliyor. Çünkü tamamıyla doğal ortamda yetişiyor. Havası güneşi hep doğal. Onun için tadı daha cazip geliyor. Kabak ve Patlıcanın fiyatları şu an normal bir şekilde seyir ediyor. Kabak 1 lira, patlıcan ise 2 lira. Taze fasulyemiz gelmeye başladı. Ona rağbet biraz kısıtlı. Çünkü daha çok kurutulmak için alınıyor. Bu da sonbaharın gelmesine yakın dönemlerde gerçekleşiyor. Onun için şu an en fazla bir kilo 2 kilo alınıyor”açıklamalarında bulundu.

‘ÜRETİCİ MALINA GÜVENİYOR’

Vatandaş Ahmet Türker, “Pazarı gezdiğimde birçok tezgahın önünden geçtim. Her şey yerli. Kokusundan ve renginden kendini belli ettiriyor. Marketlerde domatesin kilosu 3 buçuk lira. Ben bir emekli vatandaş olarak fiyatlardan gayet memnunum. Az önce domates aldım. Tamamıyla yerli ve doğal olduklarından gayet güzel kokuyorlardı. Alışveriş yaptığım pazarcı poşeti bana verip istediğim gibi seçmemi söyledi. Bu kesinlikle benim hoşuma gitti. Çünkü üretici malına güveniyor. Bu durum biz vatandaşların hoşuna gidiyor. Bütün herkes bu politikada hareket etmeli. O zaman hem alan hem de satan memnun olur” açıklamalarında bulundu.

TANE LİMON 50 KURUŞ

Limon ve süs biberinin kilosunun 5 liradan sattığını belirten Hasan Gül, “ Limonu taneyle isteyen var. Bende bir tanesini 50 kuruştan satıyorum. Vatandaşlar yaz aylarının iyiden kendini hissettirmesi üzerine adeta pazarlara akın ediyor. Fiyatlar gayet uygun. Ve sürekli düşmeye devam ediyor. En pahalı meyve limon diyebiliriz. Çünkü mevsimi bittiği için şu an depolananlar tüketiliyor. Bir malın az olması fiyatın yükselmesini neden olur.  Limonun tanesini 50 kuruştan satıyoruz. Fiyatlarda bir artış olmadı. Bu nedenle pazara gelen vatandaşlar memnun olarak ayrılıyor. Acı biberin kilosu 5 lira, marul 1 buçuk lira, maydanoz 1 lira, taze soğan 1 lira. Yeşilliklerde son durum bu. Umarım bu şekilde devam eder” dedi.

‘YERLİ MAL TERCİH EDİYORUM’

Birçok şeyin geninin bozulduğunu söyleyen Mustafa Gürbüz, “Salatalığa kabak aşısı yapılıyor. Domatesin çekirdeğinden yeniden üretim sağlanamıyor. İsrail bizim özel tohumlarımızı kendisi için alıyor. Genlerini değiştirdiği tohumları ise yeniden bize satıyor. Her geçen gün bizim yeniden üretim verecek tohumlarımız yok olurken, onlara muhtaç duruma geliyoruz. Bu durum sadece sebzede değil, tavuklarda da aynı şekilde meydana geliyor. Normalde bir tavuk iki yılda gelişirken, şu an 40 günde yetiştirilip kesiliyor. İnsanlara baktığımızda koca koca göbekler görüyoruz. 40 yaşındaki insan 60 yaşında görünüyor. Sağlık da büyük bir fiyasko yaşanıyor. Onun için yerli mal hemen kendini belli ettiriyor. Ben dışarıdan değil, her zaman tarladan gelen malı tercih ediyorum. İnsanlar bunlara dikkat etmediğinden obez sayısı her geçen gün artıyor” ifadelerinde bulundu.

‘FİYATLAR KALİTEYE GÖRE DEĞİŞİYOR’

Pazarda domatesin kilo fiyatının kalitesine göre değiştiğini ifade eden vatandaş Yusuf Taş ise, “Alışveriş yapmak için geldim buraya. Domates bazı tezgâhlarda 1 lirayken, bazı tezgâhlarda ise 2 liraya kadar iniyor. Bunun nedenini sorduğumda öğrendim.  Ama marketlere göre bir değerlendirme yaptığımızda kesinlikle pazarlar daha uygun” dedi.

Sebze ve meyve fiyat listesi;

Domates: 1- 2 TL

Biber: 1,5- 2 TL

Süs biberi: 5 TL

Patlıcan: 2 TL

Kabak: 1 TL

Limon: 5 TL

Patates: 1 TL

Soğan: 1 TL

Salatalık: 1,5 TL

Taze Soğan: 1- 1,5TL

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet