Gözlüğe ödenen vergi gözlükçülerin belini büküyor!

Gözlüklerin ithalatında Bakanlar Kurulu tarafından yeni düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeler sonrasında ithal edilen ürünlerin gümrük vergilerinde %29.8 artış yaşandı. Gümrük vergilerinde yaşanan artışlardan gözlükçüler şikâyetçi olduklarını söylediler.

Gözlüğe ödenen vergi gözlükçülerin belini büküyor! Güncel

Sevcan ÇOLAK(Özel Haber)

Özellikle yaz aylarının gelmesi ile birlikte gözlük kullanımı büyük oranda arttı. Bu süreç içerisinde Bakanlar Kurulu tarafından gözlük ithalatı ele alınmış üzerinde yeni düzenlemelerin yapılacağı özellikle belirtilmişti. Gözlük ithalatı sırasında alınan gümrük vergisi yüzde 29.8 oranında artırıldı. Vergilerde yaşanan artışlar gözlükçüler tarafından pek memnuniyetle karşılanmıyor. Bu durumun yakın zamanda gözlük fiyatlarına da yansıyacağı belirtiliyor. Bizde ilimizde gözlük sektöründe hizmet veren işletme sahibi Vedat Tanış’la görüştük.

‘VATANDAŞ ZAMSIZ FİYATLARI BİLE PAHALI BULUYOR!’

Konuyla ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulunan Tanış, şunları ifade etti; “Yurt dışından gelen mallar üzerinde alınan ithalat vergisi %29.8 oranında arttı.  Gözlük sektöründe kullanılan birçok malzeme yurt dışından ithal ediliyor bu durumda gözlük fiyatlarında artışa neden olacak. İthalat vergisi; Gözlükte kullanılan cam ve çerçevenin ayrıca lenslerin fiyatlarını da etkileyecektir.  Ama biz bunun ne kadarını müşteriye yansıtabileceğiz bu ayrı bir muamma. Çünkü müşteriler gözlük satın alırken ithalat vergisinin yansıtılmamış fiyatlarını bile pahalı buluyorlar biz o zam oranını fiyata yansıttığımızda belki de satışlarımız daha durgun bir hale gelecek. İthalat vergisinin artması gözlük sektöründe çalışan işletmelere zarar verir.”

‘DEVLET, VATANDAŞA  DAHA FAZLA DESTEK SUNMALI’

Devletin gözlüklerde karşıladığı ödeme miktarının az bir meblağa olduğunu belirten Tanış,“Numaraları gözlüklerde devletin gözlüğe ödeme miktarı çok az ve ödeme süresi çok uzun. Devlet bir gözlük için 40TL ödüyor. Bu ödenen miktarı ise 3 yılda bir karşılıyor. Numaralı hiçbir gözlük piyasada 40TL’ye satılmıyor. Ülkemizde insanların alım gücü çok düşük olduğu için devletin vermiş olduğu gözlüğü alıyorlar. Ancak alım gücü olmadığı için 3 yıl boyunca aynı gözlüğü kullanmak zorunda kalıyor. Ucuz bir gözlük ne kadar kaliteli olabilir ki 1 yıl sonra gözlük deforme oluyor. Yenisini almaya insanların gücü yetmiyor. Bu nedenle devlet ödeme miktarlarını biraz daha arttırıp süreyi 3 yıla değil de 2 yıla çekmesi hem bizim için hem de vatandaşlar için çok daha iyi olur” diye konuştu.

‘DOKTOR KONTROLÜ OLAMADAN NUMARALI LENS SATIN ALINMAMALI’

Numaralı lenslerin satın alınmadan önce doktor muayenesinin yaptırılması gerektiğini ifade eden Tanış,“Numaralı gözlüklerin kullanım süresi bireye göre değişiklik gösteriyor.  Çocuklarda 6 ayda bir doktor kontrole giderek lenslerin değiştirilmesi gerekiyor. Yetişkin kişilerde ise yılda bir kez doktor kontrolünden gidilerek değiştirilmesi uygun olacaktır. Gün geçtikçe numaralı gözlükler yerine numaralı lenslere daha fazla talep var. Özellikle kadınlar gözlük kullanmaktansa lens kullanmayı daha çok istiyorlar. Çünkü lensle çok daha rahat ediyorlar. Piyasada hem numaralı lensler hem de kozmetik renkli lensler mevcut. Özellikle kişilerin gözlük veya lens satın alamadan önce gözlük ve lens muayenesinde geçmeleri gerekiyor.  Çünkü her lens her göze uymaz. Bilinçsizce satın alınan bir lens kişinin gözünde enfeksiyon meydana getirebilir. Doktor muayenesi olmadan satılan gözlük gözlükçüyü de suçlu durumuna düşürür. Kozmetik lensler için doktor kontrolü çok önemli olmasa bile numaralı lenslerde mutlaka doktor raporu gereklidir” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet