STK Platformu’ndan gazetemize teşekkür

Gazetemize bir ziyaret gerçekleştiren Elazığ STK Platformu, İlimizin PTT Genel Merkezi tarafından uygulanması düşünülen yeni sistemde C kategorisinden B kategorisine alındığını belirterek konuya ilişkin gazetemizin gösterdiği duyarlılığa teşekkür etti.

STK Platformu’ndan gazetemize teşekkür Güncel

Haber: Duygu KAÇAR

PTT Genel Müdürlüğü bir süre önce yeni bir uygulama başlatacağını duyurmuştu. Uygulamaya göre Türkiye genelinde bütün iller bir sınıflandırmaya tabi tutulacak. Bu çerçevede metropol iller A, daha küçük iller B, kalan iller ise C kategorisinde yer alacak. İlimiz de Hakkari, Şırnak gibi iller ile birlikte C kategorisinde yer alacaktı. Uygulamaya ilişkin taslağın ortaya çıkmasından sonra gazetemizde yer verdiğimiz haberler ile bunun İlimiz açısından bazı hak kayıplarına yol açabileceğini duyurmuş ve başta STK’lar olmak üzere siyasileri ve bürokratları konuya duyarlı olmaya çağırmıştık. Gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde İlimizin B kategorisindeki iller arasında değerlendirilmesine karar verildi. Böylece İlimizde gündeme getirdiği haberlerle sorunların çözümünde katkı sunan ve kamuoyunda kendini kabul ettiren gazetemiz bir kez daha gücünü kanıtlamış oldu.

‘FIRAT GAZETESİNİN BÜYÜK EMEĞİ VAR’

PTT Bölge Müdürlüğünün yeniden B seviyesine alınmasını münasebetiyle STK Platformu yönetimi gazetemize teşekkür ziyaretinde bulundu. STK Platformu Dönem Başkanı Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu, “İlimiz PTT Başmüdürlüğünün B seviyesine yükseltilmesinde Fırat gazetesinin emeği çok olmuştur” dedi.  Konuşmasının devamında Platform hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Türkoğlu, “Şubatın başından itibaren bu görevi devraldık. 2010’da 30 STK ile başladık. Bugün yaklaşık 125 STK‘ya ulaşmış durumdayız. Bünyemizde vakıflar, sendikalar, dernekler, eğitim ve kültür kuruluşları, sağlık kuruluşları yani her kesimden temsilciler var. Biz kendimizi yumuşak bir güç olarak adlandırıyoruz. Elazığ‘ın cazibe merkezi olması ve kalkınması için elimizden geleni yaptık ”şeklinde konuştu.

ÇALIŞMALARI HAKKINDA BİLGİLENDİRDİ

Yaptıkları çalışmalara ilişkin de bilgiler aktaran Türkoğlu, “Nisan ayında bir referandum geçirdik.  Elazığ STK’ları olarak bu hükümet sistemine her türlü desteği verdik. Ayrıca nisan ayında Belediye hizmetlerini ele aldık. Mayıs ayında ise İlimizde ki göçmenlere yönelik çalışmalarda bulunduk. Engelliler için de engelliler platformu kurduk. Bütün bunların dışında haziran ayında Ramazan Bayramı’nı değerlendirdik. Şehir dışındaki STK’larla yardımlaştık. Gerek il içi gerek il dışı bayramlaşmalarda bulunduk.”dedi. Yapılacak çalışmalara ilişkin ise Türkoğlu, “Geçmişte Elazığspor’da yer alan kişilerle toplantı yapıp Elazığ spor için ne yapabiliriz diye bunu gündeme taşıyacağız. Yapılan araştırmalarda mutsuz şehirler arasında yer alıyoruz. Bunun üzerinde ayrıca duracağız.  Ayrıca madde bağımlılığı çok arttı ve kullanma yaşı da çok düştü. Bunun için farkındalık oluşturup çalışmalar yapacağız. Harput‘ta da bir külliye yapılması planlanıyor.  Burada müftü, vaiz yetişecek. Bunun için çok güzel çalışmalarımız var. Yine çalışmalarımız arasında Sivrice de turizmi canlı tutmak için hizmet içi eğitim enstitüsü kurmak var ve burada yetişenler gönüllü turizm elçileri olacak” açıklamalarında bulundu.

‘BU ÖRNEKLERİ ÇOĞALTMAK İSTİYORUZ’

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Erhan Dabak ise STK Platformu’nun bu ziyaretinden memnunluk duyduğunu ifade ederek “Bizim STK’lardan şahsi bir talebimiz yok. Elazığ da farklı bir medya alt yapısını oluşturuyoruz. Bizler İlimiz için her alanda üstümüze düşen görevleri basın olarak yerine getirmek istiyoruz. PTT Bölge Müdürlüğü haberi buna en güzel örnek. Gazetemizin gündeme taşıdığı ve STK Platformu ile birlikte siyasilerin de destek sunduğu bu konuda arzu edilen sonuç alınmıştır. Bu örnekleri çoğaltmak istiyoruz. Bu nedenle gazete olarak STK’larla birlik ve beraberliğimiz en üst seviyede sürdürmek istiyoruz. Bunu başardığımız takdirde çözülemeyecek sorun kalmayacaktır” dedi. 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet