O tarlanın hasadı gerçekleşti

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, İlimizde yürütülen buğday ıslah çalışması ve buğday-arpa demonstrasyonlarının(gösteri) tanıtımının yapıldığı tarlanın hasadını gerçekleştirdi.

O tarlanın hasadı gerçekleşti Bölge

Haber: Recep ALTAY

Gıda Tarım ve Hayvancılık Elazığ Müdürlüğü ve GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile Şintil Köyünde düzenlenen Buğday ıslah çalışması ve buğday-arpa demonstrasyonlarının denemesinin yapıldığı tarlanın hasadı yapıldı. Örnek tarlanın hasadının yapıldığı etkinliğe; Gıda Tarım İl Müdürü Turan Karahan,  Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin Kaya ve çiftçiler katıldı.

‘AMAÇ VERİMİ ÜRETİCİLERİMİZE GÖSTERMEK’

İlimizin hububat ekim alanı açısından önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Gıda Tarım İl Müdürü Turan Karahan, “Elazığ ve bölgemiz açısından önem arz eden kışlık ekmeklik buğday bölge verim deneme ve buğday-arpa demostrasyonlarının ekimi Bahçekapı Köyünde Ümit Fırat Turan adlı çitçimizin arazisinde yapılmıştır. Burada 15 çeşit buğday, 6 çeşit arpa ekimi yapıldı. Şimdi ise bu ürünlerin hasat zamanı.  Bu tarladaki ürünün verimi tüm üreticilerimize gösterilecektir. Burada amaç bölgemiz şartlarına uygun verimi ve kalitesi yüksek çeşitlerin belirlenmesidir. Ayrıca çalışmada hasat sonrası standart çeşitlerle gerek verim gerekse kalite parametreleri açısından seçilen tohumlar önümüzdeki yıllarda çiftçilerin hizmetine sunulacaktır” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet