51 yıllık serüven

Zamana meyan okuyan bir meslek. Aralıksız süren 51 yıllık serüven babadan oğula geçerek devam ediyor. Feti Yıldırım, tam 51 yıl ayakkabı tamirciliği yaparak ailesinin geçimini sağladıktan sonra mesleğe olan talebin azalmasıyla işini oğluna devreden emekli bir baba…

51 yıllık serüven Güncel

Özel Haber: Sami ÖZER

1968 yılından bu yana Ayakkabı tamirciliği yaparak ailesinin geçimini sağlayan Feti Yıldırım, mesleğe talebin azalmasıyla oğluyla birlikte çalıştığı atölyede işini bırakarak, işini oğluna devretmiş durumda. Her geçen gün işlerin azalmasıyla atölyenin ayakta kalması için ayakkabı tamiri dışında alternatif işler de yapılıyor.

‘ESKİDEN İŞLER İYİYDİ’

‘Dile kolay tam 51 yıl ayakkabı tamir ettim’ diyor Feti Yıldırım, mesleğin zorluklarına hiç aldırmadan, her gün ayakkabı tamir atölyesinde kimseye muhtaç olmamak için çalışan Yıldırım, “ Atölyede ben ve oğlum çalışıyorduk. Eskiden işler iyiydi. Tamir işleri daha fazla yapılıyordu. Son zamanlarda işler git gide kötü olmaya başladı. Ben de emekliliğe ayrıldım. İşi oğluma bıraktım. Çünkü atölye ikimizi geçindiremiyordu”  dedi.

‘İŞLER GİDEREK DÜŞÜYOR’

Neredeyse bütün hayatını ayakkabı tamir atölyesinde geçirdiğini ifade eden Yıldırım, “51 yıl ayakkabıcılık yaparak geçimimi sağladım. İşler her sene giderek daha çok düşüyor. Ama yine de Allah’a şükür ekmek parası kazanıyoruz. Eskiden kösele vardı, tahta topuk vardı. Ayakkabı onarımı çok fazlaydı. Özel sipariş alıp ayakkabı yapardık. Şimdi tamir gittikçe azaldı. Birçok insanın birden fazla ayakkabısı var. Eskiden bu mümkün değildi. Bir ayakkabıyla yıllar geçirilirdi. Meslek ölme eşiğinde olmasa da sıkıntılı bir meslek” dedi.

KIŞ MEVSİMİ ONLAR İÇİN BEREKET

Ayakkabı tamirinden farklı olarak geçiminin biraz daha kolaylaşması adına alternatif işler yapıldığını belirten Feti Yıldırım, “Astar satıyoruz. Ayakkabı boyası yapıyoruz. Ayakkabı bağcığı satıyoruz. Ek olarak kadınlar çantalarını getiriyor. Onları tamir ediyoruz. Bir de mevsim olarak işlerin yoğunluğu değişiyor. Kış mevsimi işlerin en yoğun olduğu mevsimlerin başında geliyor. Bayan çantası, bot, fermuar, gibi alternatif işler yaparak ayakta kalmaya çalışıyoruz.  Gittiği yere kadar bu şekilde çalışmaya devam edeceğiz” diyerek, emekli olduktan sonra arada bir atölyeye uğrayarak oğlunu ziyaret ettiğini belirtti ve mesleğini oğluna devrettiğini sözlerine ekleyerek konuşmasını sonlandırdı.  

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet