Mutfak Durağı

40 Yılın hatırı burada saklı

Mutfak Durağı Kültür-Sanat

Röportaj:Songül DURSUN

Bizler bilindiği üzere her hafta gazete olarak Mutfak Durağı adlı çalışmamızla ilimizde bulunan yeme-içme mekânlarına yer vermeye çalışıyoruz. Bu bağlamda bu haftaki durağımız Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi oldu. Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi’ni mekânın Genel Müdürü Yusuf Uğur ve İşletme Ortağı Bora Boynueğri’nin misafirperverliğinde tanımış olduk. Genel Müdür Yusuf Uğur’dan kahve hakkında bilinmeyenler hakkında bilgiler aldık.

Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi Elazığ halkına en iyi hizmeti vermeyi amaçlamış el emeği ürünleriyle, büyük bir özveri içerisinde tüm ekibiyle müşterilerini evlerinde hissettirecek doğal ortamında hizmet veriyor.

Türkiye’nin ilk “Kahve Akademisi” ile de eğitime, araştırma ve geliştirmeye ne kadar önem verdiğini göstermiş bir işletme olan Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi, sosyal paylaşım projeleri kapsamında Akademiyi halka açarak kahve ve çikolata alanında eğitim vermeyi projeleri arasına katmış…

DOĞAL ÜRÜNLER KAFE KONSEPTİ İLE BEĞENİ KAZANMIŞ

İçeriği ve ismiyle patentleri alınmış EFE Kahvesi, Fincan Kek, Çikolaşk gibi kendine has doğal lezzetleri olan firma ürün araştırmalarına da son hızla devam etmekte... Geleneksel Osmanlı Kahvesi, Klasik Türk Kahvesi ve kendine has diğer tüm doğal ürünlerini tüketicileri ile buluşturan firma kafe konsepti ile de oldukça beğeni kazanmış.

Öncelikle işletmenin Genel Müdürü Yusuf Uğur’u tanıyoruz. Uğur, Harita ve Kadastro eğitimi almış ancak 20 yıldan beri kurumsal firmalardan edindiği tecrübeler doğrultusunda yöneticilik yapmakta…Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi hakkında bizlere verdiği bilgileri dinliyoruz:

“Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi 2009 yılında kurulmuş olan yaklaşık 200 şubesi olan, merkezi Antalya'da olup 15 bin metrekarelik bir fabrikada kahve, çikolata, fincan kek, çikolaşk gibi kendine has ürünleriyle hizmet veren kafedir”diyor ve bizlere Bayram Efendi Osmanlı Kahvecisi ürünleri hakkında bilgilendirmelerde bulunuyor:

GELENEKSEL VE DÜNYA LEZZETLERİ SUNULUYOR

“Osmanlı Kahvesi, Türk Kahvesi, Efe Kahvesi, Efe Süvari, Çedene (Menengiç), Süvari, Bayram Efendi gibi Türk Kahvelerinin haricinde Aromalı Türk Kahve çeşitleri, Damla Sakızlı, Çikolatalı, Vanilyalı, Fındıklı, Karamelli, Kavunlu, Çilekli çeşitlerimiz de mevcut. Espresso, Amercano,Espresso Macchiato, Mocca, Cappucino, Latte, Espresso Con Panna gibi dünya kahveleri ve birçok buzlu Efe Browni Frappe, Kahveremsi, soğuk kahve  çeşitleriyle ferahlatıcı ve serinletici özelliği olan kahve çeşitlerimiz bulunuyor. Fincan kek ve limonata çeşitleri, günlük taze meyvelerden yapılan ve tatlandırıcı içermeyen yaz aylarının vazgeçilmezi günlük enerji ihtiyacını sağlamaya destek frozen, çikolatalar, sağlık iksiri meyve ve bitki çayları çeşitlerini bulabileceğimiz mekânımızda günlük sunuma hazırlanan her damak zevkine hitap edebilen pastalarımız ile müşterilerimize hizmet ediyoruz. Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi’nin özel ürünü olan çikolaşk; çikolatanın saf haliyle fındığın doğal ve lezzetli halinin aşkını anlatmaktadır. Her yudumda daha fazla tutku yaratacak, çikolata mutluluğunuzu sağlarken fındıkta vücudunuzun direncini kuvvetlendirecektir. Ayrıca waffle üretim tesislerimizde özel olarak üretilen waffle hamurlarımız şubelerimizde hayat bulmaya başlar ve hazırlanan waffle hamuru üzerine sürülen özel yapım çikolatalarımızla lezzetini oluşturan wafflelarımız, günlük taze meyvelerin eklenmesiyle tadını ve vazgeçilmezliğini doruklara ulaştırır.”

Sıcak çikolatalar, soğuk içecekler, İsviçre’ye özgü Fondü Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi’nde yapılan çikolatalı föndü içerisinde dünyanın en kaliteli çikolatası olan Belçika çikolatası kullanılmakta, tek ve 2 kişilik seçeneği ile misafirlerimize mutlu anlar yaşatmaktadır. Filtre kahvelerimiz, mozaik pastalarımız, salepler, sandiviçler ve paket ürünlerimiz ile çok geniş bir ürün yelpazesine sahibiz…”

ÜRÜNLERİ DÜNYA ÇAPINDA TESCİLLENMİŞ

“Yakın zamanda Brüksel’den Limonata ve Fincan Kek, Sütlü Çikolata, Efe Kahvesi, Çikolaşk ürünlerimizle 5 üstün lezzet ödülü almış olmamızdan, ürünlerimizin dünya çapında tescillenmesinden mutlu ve gururluyuz.”

TÜRK KAHVELERİNDE İDDİALIYIZ

Özel olarak yöresel kahvemiz olan Çedene kahvesi müşterilerinin olduğunu öğreniyoruz Yusuf Uğur’dan ve özellikle Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi spesiyali olan Efe Kahvesini müşterilere öneriyorlar. “Osmanlı’yı bilen insanımız zaten geleneksel kahvelerimizi tercih ediyor. Hiç tatmayan bir insan Efe Kahvesinin tadına varınca zaten sonrasında Türk Kahvelerini tercih ediyor. Dünya kahveleri ve aromalarını isteyen misafirlerimiz de yoğunlukta.Geleneksel çeşitlerimizde iddialı olduğumuzu da belirtmek isterim”diyor Yusuf Uğur….”

Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi’nin bir başka spesiyali olan Beyoğlu Çikolatası için şunları söylüyor Uğur;“Biz Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi olarak Beyoğlu çikolatası içerisinde kullandığımız fındıkları Giresun'dan özel boylarda tedarik etmekteyiz. Bu fındıklar tesislerimizde kendi reçetemize uygun olarak, kavrularak bize has fındık lezzeti oluşturmaktayız. Mükemmel lezzete kavuşan bu fındığı dünyaca ünlü Belçika çikolataları ile işleyerek misafirlerimize sunuyoruz. Kahvenin yanında gram satışlarımız ve aromalı kahve, efe kahvesi, filtre kahve çeşitlerimiz de ayrıca paket satışlarımız da bünyemizde mevcut. “

“Bayramefendi Osmanlı Kahvecisinde menü aylık ya da iki aylık olarak değişebiliyor. Bu konuda şunları aktarıyor Yusuf Uğur;“Genel merkezimizin göndermiş olduğu menü aynı anda tüm Türkiye genelinde ayda veya iki ayda bir değişimi sağlanıyor. Tüm ürünlerimiz spesiyal olarak geçmektedir. Bu ay yeni kampanyamızda browni spesiyalin yanında kahve veya Efe kahvesi gibi sunumlarla bu ürünümüzü ön plana çıkarmaya çalışıyoruz.”

OSMANLI İSMİNE LAYIK OLMAYA ÇALIŞIYORUZ

Bayramefendi Osmalı Kahvecisi’nin Elazığ halkına yansımaları konusunda değerlendirmede bulunuyor Uğur “Elazığ halkı tatlarımızı beğenmiş durumda… Beklediğimiz hedef kitleye ulaşmış durumdayız. Elazığ halkı mekânımızdan memnun... Müşteri kesimimiz üniversite öğrenci kesimi olarak gözükse de yaş olarak orta yaş insanlar, iş adamları, aileler çok fazla yoğunluk gösteriyorlar. Aileler için çocuk oyun parkımız bulunmaktadır. Aynı personelle 2 yıldır aynı hizmeti veriyoruz. Bizim için hizmet tatlardan önce gelir. Müşteri memnuniyeti çok önemli… Müşterimizin memnun ayrılması bize artı olarak dönüyor. Mekân konseptimizde taş ve tahta ağırlıklı çalışılmış olması misafirlerimize pozitif elektrik vermektedir.”

 

“Osmanlı ismi olarak da, kurumsallık bazında da bayağı bir ilgi çektik. Biz Osmanlı ismini taşımak için çaba gösteriyoruz. İsmimize layık olmaya çalışıyoruz. Mesela Ramazan ayında geleneklerimize uygun olmak adına gündüzleri mekânımız kapalıydı. İftar saatinde açıyorduk, sahura kadar ikramlarımızla, kahvaltılık ürünlerimizle Ramazan geleneğimizi ismimize layık olmak adına yaşatmaya çalışıyoruz.”

“Üniversite kesimi, genç kesim misafirlerimiz hiç tereddütsüz olarak dünya tatlarını istiyor..Gençlerimizi Türk kahvesine, yöresel lezzetlere yönlendirmekte zorlanıyoruz. Dünya kahvelerini artık her yerde bulabilirsiniz ama önemli olan kendi kültürümüzü yaşatmak… Biz gençlerimizde bu eksiği görüyoruz.”  

Kahve ile uyanma sanatı nedir?

OSMANLININ BIRAKTIĞI EN GÜZEL SERVETLERDEN BİRİSİ KAHVEDİR

“Avrupa'nın gerçek anlamda tüketilebilecek miktarda kahve ile tanışması, Osmanlı imparatorluğunun 1683 Viyana yenilgisi ile olmuştur. Osmanlı orduları viyana kapılarından çekilirken geride bol miktarda kahve bırakmışlardır. Yani kahve kültürü Avrupa’ya Osmanlı’dan geçmiştir diyebiliriz. Osmanlının bıraktığı en güzel servetlerden birisi kahvedir. Kahve ile uyanma sanatı ise günümüze İtalyan ve Fransız kültüründen gelen bir şeydir. Fakat onlarda sabah kahvaltı öncesi kahve içerek güne başlamak bir gelenek haline gelmiştir. Bizim kültürümüzde ise kahvaltı ve yemek sonrasında kahve içilir. Bu artık bir keyif haline gelmiştir. Kahvenin beyin üzerindeki, yani uyanıklık, konsantrasyon ve çalışmaya yönelik motivasyona yardımcı olması etkileri ile de faydaları bilinmektedir. Yani kahve vücudun ihtiyacı olan bir içecektir.”

Türk kahvesini dünya kahvelerinden ayıran özellik nedir?

TÜRK KAHVESİ İÇMEK DAMAK ZEVKİ KADAR GÖNÜL İŞİDİR

“Türk kahvesi pişirme yöntemiyle ve telvesiyle birlikte sunulan tek kahve çeşidi olmasıyla diğer milletlerin kahvelerinden ayrılır. Bizim kahvelerimizin farkı buradadır. Kahvenin pişirilmesi, içilmesi, Türk kahvesini diğer kahvelerden ayıran en büyük özelliklerindendir. Kahvesi, köpüğü ve telvesi çok önemlidir. Kahvenin telvesi dibine çöktüğü için filtre edilmesine gerek yoktur. Diğer kahveler gibi acele olarak bir yerlere koşuştururken içilecek bir içecek değildir. Türk kahvesini içmek damak zevki kadar göz ve gönül işidir. Kavrulması, çekilmesi, ateşinin ayarı, Kahve ve şekerin miktarı, köpüğünün zamanlaması, fincanlara taksim ve sunumu ayrı bir adap ve kültürdür. Türk kahvesinin hazırlanması kadar içmenin de ayrı bir özelliği vardır. Kahve zaten birinci sınıf yapıldığı zaman müşteri kokusunu aldığında kalitesinin farkına varıyor. Mesela cezvede yaptığımız kahvenin yapım süreci 12 dakikadır.12 defa tahta çubukla karıştırılır. 13 defa karıştırılamaz. Köpüğü fincana alındıktan sonra müşteriye servise getirilir. Orada fincana cezveyle sunumu yapılır. İnsanlar bu kahve kültürünü, bu sunumu gelip görmeliler, tadına bakmalılar… Baristamızın içine sinmeyen hiçbir ürün, kahve misafire getirilmez, müşteri bekletilebilir ama yeniden hazırlanır. Müşteri memnuniyeti bizim için her şeyin önünde gelir.”

“Ayrıca dünya kahveleri daha yağlı ve kavurma şekli fraklıdır. Mesela espresso çok yağlı ve çekirdekli bir kahvedir. Kavrulma şekli Türk kahvesinden apayrıdır. Espresso firmamızın kendi özel üretimidir. Espresso’nun her bünyeye faydası ve beyni uyandırma özelliği vardır. Kahvenin ana merkezlerinden özellikle birinci sınıf ürünler bünyemizde çalışan personellerimiz tarafından seçilip deniz yolu ile Antalya’daki genel merkezimize ulaştırıldıktan sonra orada kavrulma işlemine tabi tutulur daha sonra şubelere dağıtılır.”

“Mokka, latte dediğimiz kahveler ise daha sert içeceklerdir. Bu gibi içecekleri yumuşatmak için süt yağı veya süt kullanmak durumu söz konusu olabiliyor. Türk kahvesinde böyle bir durum yoktur. Mesela dibek kahvesi de Efe kahvesine benzetilmeye çalışılıyor. 7-8 çeşit aroma ile karışım yapılıp aynı tadı bulmaya çalışılıyor fakat aynı tadı bulamıyorsunuz. Bu nedenle Dibek kahvesinin has tadı da bozulmuş oluyor.”

Bayramefendi Osmanlı Kahvecisini diğer kafelerden ayıran bir özelliği var mıdır?

“Mekânımız ilk açıldığımızda genel merkezimizden gelen eğitimcilerimiz baristalarımız için eğitim verdiler. Bizim salon ekibimiz dahi bu eğitimi almıştır. Salon ekibimiz de bar ekibimiz de bu eğitimi aldılar. Bunlar önemli noktalardır. Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi kafe açmış olmak için açılmamıştır. Bu düşünce bizim için geçerli değildir. Hizmetimizle, tatlarımızla, ekibimizle, tatlarımızın sürekliliği ile farklıyız. Diğer kafelerden ayrılan özelliğimiz Osmanlı’ya has özel sunum şeklimizin olması… Mesela başka baristalar bizim kafemizde çalışamazlar…”

OSMANLI DER’Kİİ

Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi “Der’ kii” adında bir dergi yayımlıyor. Yusuf Uğur’dan Der’ kii hakkında bilgiler alıyoruz;

“Kurulduğumuzdan beri yayım hayatına başlamış bir dergi olan Der’ kii kültür, sanat, edebiyat, spor, yaşam ve şubelerimiz hakkında her türlü konuda aradığınızı bulabileceğiniz bir dergidir. Eski konuşma üslubumuzla “Osmanlı Der kii” den ortaya çıkmıştır ismi. “40 yılın hatırı burada saklı” sloganıyla yayımlanan ücretsiz dergimizdir.”

Son sözlerini alıyoruz Yusuf Uğur’dan;

RUHUMUZDA, KÜLTÜRÜMÜZDE KAHVE VAR; BU RUHU ORTAYA ÇIKARMAYA ÇALIŞIYORUZ

“Hedefimiz en büyük değil, en iyi olmaktır. Cezvede özel pişim taktiklerimizle misafirlerimize hizmet vermekten mutluyuz. Bizde her gün başka güzeldir. Sevdiğimiz işi yapmanın tadı bambaşka… İşe kendinizden bir şeyler katarsınız, damakta en güzel tadı, o zaman bırakırsınız. Mesela; müşteri değil, misafirdir bize göre. Müşteri kapımız her zaman herkese açıktır. Belki de bu yüzden, bir kez uğrayan, yine gelir. Burada insanlar kendinden bir şeyler bulur. Bizi biz yapan, nice güzellikler var; samimi olmak, paylaşmak, hatır bilmek, geleneğimizde var… Bu değerlerimizi yaşatmamız gerektiği inancıyla hizmet veriyoruz vermeye de devam edeceğiz. Mekân ve ürün kalitesinin yanı sıra personelimizin bu kaliteyi aynı şekilde tamamlaması gerektiği taraftarıyız. Doğru ürün ve pişirme taktikleriyle müşterimize en iyiyi süreklilik içerisinde sunmaya çalışıyoruz. Elazığ halkı da bizi bu güne kadar yalnız bırakmadı bu bakımdan sizlerin aracılığı ile çok teşekkür ediyorum. Bizim ruhumuzda kültürümüzde geçmişimizde kahve var biz sadece o ruhu ortaya çıkaracak tatları sunuyoruz.”

Yusuf Uğur’dan Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi’nin en çok tercih edilen spesiyal ürünlerinden Efe Kahvesi’nin özelliklerini öğreniyoruz son olarak:

EFE KAHVESİ

İçeriğinde 11 özel karışım ve doğal tatlar barındıran Efe Kahvesi, Bayramefendi Osmanlı Kahvecisinin TPE ( Türk Patent Enstitüsü)tarafından patenti alınmış ürünlerinden birisidir. Kahve üretim tesislerimizde uzun işlemlerden geçerek hazırlanan Efe Kahvesi, içeriği ve eşsiz lezzeti ile kişinin damak tadına uygun lezzeti almasını sağlar. İnsanı cezp edici lezzeti ve kokusunun yanı sıra içerdiği farklı tatlar sayesinde kişinin gün boyu ihtiyacı olan biyokimyasal dengeyi de korumasında yardımcı olur.

İçerdiği zengin tatlardan:

Damla Sakızı ile midedeki yanma ve ekşimeyi giderir

Çikolata ile endorfin salgılayarak kişiyi mutlu eder

Fındık ile kişiyi güçlendirir, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Irlenda Kreması ve Karamel ile lezzet ve kokusunu arttırır.

Bademdeki Omega 3 ile kalp dostudur.

Menengiç ile her derde devadır

Kakule ile karaciğerdeki toksin maddelerin birikmesini önler, hazmı kolaylaştırır.

Vanilya ile bronşları temizler, serotonin salgılayar.

Kahve ile enerji verir konsantrasyonu sağlar,

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet