Alan: Destek alamayan firmalar moral bozmasın

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Cazibe Merkezleri Programı kapsamında 330 firmanın İlimizde yatırım yapmak için başvurduğunu söyledi. İlk etapta 15-20 firmanın desteklenerek yatırımların biran önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Alan, ilk etapta destek alamayacak firmaların moral bozmadan ikinci çağrı dönemini beklemesi gerektiğini söyledi.

Alan: Destek alamayan firmalar moral bozmasın Güncel

2017 yılı Ocak ayında yayınlanan ve Nisan-Mayıs döneminde başvuru süreci tamamlanan Cazibe Merkezleri Programına Elazığ’dan 330 firmanın yatırım yapmak amacıyla başvurduğunu ifade eden Başkan Alan, “Kalkınma Bakanlığı ve Kalkınma Bankası ile yapmış olduğumuz görüşmelerde sürecin devam ettiği ve müracaatların titizlikle ele alındığı ifade edilmekte. İçinde bulunduğumuz Temmuz ayı içerisinde bu yılın ilk dönemi için başarılı bulunan projelerin ilan edilmesini bekliyoruz. Bizim beklentimiz ilimizde bu dönem içerisinde 15-20 firmanın desteklenmesidir. Bu da en az 2500-3000 kişinin istihdamı anlamını gelmektedir. Elbette bu bir süreç. 10 yıl sürecek olan bu destekler bölgenin kalkınma ve gelişmesinin temelini teşkil edecektir. Firmaların bu anlamda moral bozukluğu yaşamamasını istiyorum. Çünkü bu yıl içerisinde ikinci teklif çağrısının da olması bekleniyor. Girişimcilerimizin tüm bu süreçleri takip ederek değerlendirmesi kendilerinin ve ilimizin yararına olacaktır. Talep makamı olan Odamız Cazibe Merkezleri programının hedeflenen amaca ulaşması noktasında beklentilerini ilgili tüm makamlara dosya olarak vermiştir. Bu süreçten ilimizin en yüksek oranda yararlanması hususunda siyasi iradenin önceliği bu şehre daha fazla yatırımcı kazandırmak olmalı ve programın tüm aşamalarını yakından takip ederek ilimiz aleyhine herhangi bir hak kaybına müsaade etmemeleridir.”dedi.

‘TANITIM GÜNLERİNE İHTİYACIMIZ VAR’

Bu yıl 5-8 Ekim tarihleri arasında Ankara’da yapılması planlanan 2. Elazığ Tanıtım Günleri çalışmalarını da değerlendiren Başkan Alan, “Tanıtım günlerine ilimizin gerçekten ihtiyacı var. Bu şehrin kalkınma ve gelişme noktasında çok önemli avantajları ve fırsatları bulunuyor. Özellikle Cazibe Merkezleri Programı kapsamında yer alan Elazığ, program kapsamındaki 23 il arasında sahip olduğu avantajlar bakımından dikkat çekiyor. Bu nedenle bizim ilimizin bu avantajlarını çok iyi anlatmamız ve tanıtmamız gerekiyor. Bu nedenle biz 2. Ankara Elazığ Tanıtım Günlerini önemsiyoruz.”şeklinde konuştu.

‘SEÇİMLERDE ADAYIM’

Kamuoyunun merak ettiği zaman zaman üyelerinde sorduğu Oda seçim takvimi hakkında değerlendirmelerde bulunan Başkan Alan, şunları söyledi: “Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız ile TOBB tarafından henüz ilan edilmiş bir seçim takvimi bulunmuyor. Ancak, genel beklenti bu yıl Ekim-Kasım döneminde Türkiye genelinde Oda-Borsa seçimlerinin yapılması yönünde. Güçlü bir ekiple yeni dönemde Elazığ TSO’ya, üyelerine ve İlimize hizmet etmek istiyoruz. Tabiri caiz ise acemilik dönemimizi tamamlamış bulunuyoruz. Usta dönemimizde çok daha ciddi boyutlarda bu şehre katkı sağlayacağımıza inanıyorum.” (Haber Merkezi)

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet