Güneş: Havuz ve sularda gereken denetimler yapılıyor

Elazığ Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yunus Güneş, vatandaşların daha rahat ve sağlıklı ortamlarda yüzmeleri için gereken denetimlerin yapıldığını belirterek, havuzlardan ise en az ayda bir kez numune alındığını bildirdi.

Güneş: Havuz ve sularda gereken denetimler yapılıyor Sağlık

Elazığ Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yunus Güneş, Hazar Gölü ve İlimizde bulunan yüzme havuzlarının su kalitesi, temizliği konusunda yapılan inceleme ve denetimler ile yüzme sırasında alınacak önlemler konusunda yazılı bir açıklamada bulundu. Güneş açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Güvenli koşullarda yüzmek sağlık için yararlıdır ve insanın kendini iyi hissetmesini sağlar. Öncelikle yüzme suyu kalitesinin sağlık için herhangi bir risk içermemesini gerektirir. Bu nedenle yüzme suyu kalitesinin izlenmesi birey, toplum ve çevre sağlığı açısından son derece önemlidir.

Toplum sağlığının korunması ve yüzme suyundaki kirleticilere maruz kalınmaması için Halk Sağlığı Müdürlüğümüz tarafından  ilimizde  yüzme sezonu boyunca Hazar Gölü yüzme alanlarından (Plajköy Plajı, Fırat Üniversitesi Kamp, Elazığ Emniyet Müdürlüğü Kampı, Tur-Pol Tesısı Kampı, Hazar Baba Rehabilitasyon Merkezi Kampı, Gezin Halk Plajı Kampı,Galaksi Tatil Köyü Kampı, Ddy Kampı,Hazar Su Sporları Kampı )15 günde bir su numuneleri alınmakta su kalitesi bakteriyolojik açıdan izlenmektedir. Ayrıca ilimizdeki halka açık tüm yüzme havuzlarının denetimleri Müdürlüğümüzce gerçekleştirilmekte,  havuzlardan ayda en az bir numune, kullanımın yoğun olduğu dönemlerde ise on beş günde bir numune alınmakta, bakteriyolojik ve kimyasal açıdan izlenmektedir.

 Analiz sonuçları, yüzenlerin maruz kaldıkları risk seviyesinin değerlendirilmesi, kirliliğin tespiti ve alınacak önlemlerin belirlenmesi için son derece önemli bir göstergedir. Yüzme sezonu içinde yapılan izlemelerde zorunlu değerleri sağlamayan yüzme alanı, öncelikle kirlilik kaynağının tespiti ve kirliliğin önlenmesi için ilgili kurumlara bildirilmekte, kirliliğin devamı halinde yüzme alanı halkın kullanımına kapatılmaktadır.”

YÜZERKEN BUNLARA DİKKAT!

Açıklamada vatandaşların yüzme esnasında dikkat etmesi gereken hususlar ise şöyle belirtildi:

 

•             Yüzme alanlarında herhangi bir kirlilik belirtisi görünce yüzülmemelidir.

 

•             Yüzme suyu izlemi yüzme alanı olarak belirlenen ve halkın kullanımına açılan yüzme alanlarında yapılmaktadır. Yüzmek için bu alanlar tercih edilmelidir.

 

•             Yüzülen yerlerdeki zemin özellikleri yapısal olarak farklılık gösterebilmektedir. Zemini kumdan oluşan ve dalgaların yoğun olduğu bazı kıyılarda kum kayması dip derinliğinin değişken olmasına sebep olmaktadır. Bu tür yüzme alanlarında plajda bulunan uyarılara uyulmalıdır.

 

•             Güvenlik için çok iyi yüzme bilinse dahi fazla açılmamak gerekir.

 

•             Yüzme esnasında gereksiz cesaret gösterisi yapılmamalıdır.

 

•             Yüzme arkadaşınız hayat kurtarır. Asla yalnız yüzülmemelidir.

 

•             Dalganın şiddetli olduğu zamanlarda yüzülmemelidir.

 

•             Zemini kayalık olan ve derinliği bilinmeyen yüzme alanlarında atlayarak veya dalarak suya girmek ciddi yaralanmalara sebep olabilmektedir. Bu tür kazaların önlenmesi için derinliği bilinmeyen ve zemini kayalık olan yüzme alanlarında atlayarak suya girilmemelidir. Plajlara yerleştirilen uyarı levhalarında belirtilen uyarılara ve kurallara uyulmalıdır.

 

•             Yüzmenin yasak olduğu yerlerde yüzülmemelidir.

 

•             Yüzme suyu analiz sonuçları uygun olmadığında halk sağlığının korunması ve kirliliğe maruz kalınmaması için yüzme alanları kapatılmakta ve yüzme yasaklanmaktadır. Böyle durumlarda yüzme alanları veya plajlarda yüzmenin yasaklandığı “Göle Girilmez” “Bu alanda Göle Girmek Yasaktır” “Yüzme Alanı Kapalıdır” gibi uyarı levhaları veya afişlerle ilan edilmektedir. İlan edilen yasak ve uyarılara mutlaka uyulmalıdır.

 

•             Alkollü iken kesinlikle yüzülmemelidir.

 

•             Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde güneşte durulmamalıdır.

 

•             Güneşlenmeden önce mutlaka uygun koruma faktörlü güneş kremi kullanılmalıdır.

 

•             Cankurtaran yok ise yüzülmemelidir.

 

•             Çocuklar ebeveynlerinin gözetiminde suya girmelidir.

 

•             Çocukların tuvalet ihtiyacı suya girmeden önce giderilmelidir.

 

•             Yağış sonrasında suda bulanıklık varsa yüzülmemelidir.

 

•             Soğuk sularda yüzme yeteneği ve kapasitesi düşer. Bu nedenle soğuk sularda yüzülmemelidir.

•             Dalış için eğitim ve tecrübe yok ise dalınmamalıdır. (Bülten)

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet