Memleketimizde Balıkçılar ‘Vira Bismillah’ dedi…

İlimizde 1 Nisan 2017 tarihinde başlayan su ürünleri av yasağı 1 Temmuz 2017 itibari ile sona ererek avlanma sezonu başladı.  Ve ekmeğini sudan çıkaran Elazığlı balıkçılarda ‘Vira Bismillah’ diyerek oltalarıyla işe koyuldular.

Memleketimizde Balıkçılar ‘Vira Bismillah’ dedi… Güncel

Avlanma sezonunun açılışına, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Hacı Paşa Tuğyan, Şube personelleri, Aydıncık Balık Kooperatif Başkanı ve balıkçılar katıldı. Açılışta konuşma yapan Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Hacı Paşa Tuğyan; “Yürürlükteki mevzuat ile balıkçılarımıza; tür, boy, zaman ve av araçları bakımından yasak, sınırlamalar ve yükümlülükler getirildi. Ticari ve amatör balıkçılarda, avcılık faaliyetlerini 1380 sayılı su ürünleri kanunu, yönetmelik,  4/1 ve 4/2 Tebliğler doğrultusunda yürütmekteyiz. Balıkçıların bu düzenlemelere uygun avcılık faaliyetinde bulunmaları, hem kendi menfaatleri hem de kaynaklarımızın sürdürülebilir işletimi bakımından büyük önem taşımaktadır. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak hukuki dayanaklara uygun avlanmanın temini için kontrol ve denetimlerimiz yeni balık av sezonunda da her türlü teknik ve altyapı önlemleriile devam edecektir” dedi.

‘DENETİMLERDE 94 BİN PARA CEZASI KESİLDİ’

“İl Müdürlüğümüz bünyesindeki Balıkçılık ve Su ürünleri Şube Müdürlüğü olarak 2 kontrol teknesi, 20 personel ile 2017 yılı su ürünleri av yasağı döneminde denetim ve kontrol görevlerini gerçekleştirdik” diyen Tuğyan, “Av yasağı döneminde 156 adet denetim, kontrol görevi yapıldı ve yapılan denetimlerde usulsüz avcılık yapan 124 kişiye toplam 94bin 40 kuruş idari para cezası uygulandı. Denetimlerde ele geçen yaklaşık 2bin 800 kg canlı balık suya iade edildi,  3bin700 kg balıkta insan tüketimine uygun olmadığından imha edildi. Ayrıca denetimlerde çeşitli vasıflarda yaklaşık 20 bin metre uzatma ağı ele geçirildi.

BALIKÇILARA VERİLEN DESTEK ARTARAK DEVAM ETSİN İSTEĞİ

Tuğyan konuşmasına 2017-2018 Su ürünleri avlanma sezonunun ticari ve amatör balıkçılarımıza kazasız, hayırlı ve bereketli kazançlar getirmesini, bununla birlikte ilimizin nüfus varlığı göz önüne alındığındasağlıklı protein kaynağı olan balık tüketiminin artırılması gerekliliğine vurgu yaptı. Balıkçılar adına söz alan Aydıncık Balık Kooperatif Başkanı ise konuşmasında; 2017-2018 yılı balıkçılık sezonunun hayırlı olmasını dileyerek yetkililerden balıkçılara verilen desteklerin artırılarak devam etmesini istedi.  (Elazığ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Basın Birimi)

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet