Vali Kaldırım ziyaretçilerini kabul ediyor

Ankara Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı yönetim kurulu üyeleri Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.

Vali Kaldırım ziyaretçilerini kabul ediyor Güncel

Ankara Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Başkanı Mehmet Çağlar, Vakıf Genel Sekreteri Murat Katipoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Kent ile birlikte görevine yeni başlayan Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım’a hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdi.

Ziyarette vakfın faaliyetleri hakkında bilgi veren ve vakfın yayınlarından takdim eden Ankara Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Başkanı Mehmet Çağlar, vakıf olarak uzun yıllardır Elazığ’ın kültür ve sanatı başta olmak üzere birçok konuda önemli faaliyetler gerçekleştirdiklerini ve Elazığ’a katkı sağladıklarını belirtti. Son dönemlerde ana gündemlerinin Harput’un UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alınması hususunun olduğunu ve bu konuda önemli çalışmalar ve toplantılar gerçekleştirdiklerini, en son Paris’te yapılan toplantıda Harput’u UNESCO’ya tanıttıklarını kaydeden Çağlar, Harput’un UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine girmesinin Harput’a turizm açısından çok büyük katkılar sağlayacağını söyledi. Çağlar 5-8 Ekim 2017 tarihlerinde Ankara AKM’de yapılacak olan Ankara Elazığ Tanıtım Günleri hakkında da bilgi verdi. 

‘HARPUT, DÜNYA TURZİM MARKASI OLMAYA ADAY’

Başkan Çağlardan Vakfın faaliyetleri hakkında bilgi alan Vali Çetin Oktay Kaldırım ise Ankara Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı başta olmak üzere Elazığlıların bir araya geldikleri hemşehri dernek ve vakıfları ile yakın işbirliği içerisinde Elazığ’ın sorunlarına çözüm arayacaklarını, bu noktada Ankara Elazığ Vakfı ile de yakın işbirliği içerisinde olmayı hedeflediklerini belirtti. Ankara Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı’nın Harput’un UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alınması için gerçekleştirdiği çalışmayı ve konunun geldiği aşamayı takdirle karşıladığını, sürecin en iyi şekilde neticelenmesi için gerekli koordinasyon ve katkıyı sağlamaya devam edeceklerini ifade eden Vali Kaldırım, son yapılan değerlendirmelere göre tarihi 7 bin yıl öncesine ulaşan, onlarca medeniyete beşiklik eden Harput’un UNESCO listesine dâhil edilmesi için gerekli bütün şartları taşıdığını, tarihi dokusundan, musikisine, sivil mimari örneklerinden geleneksel el sanatlarına, gastronomi kültüründen turizm altyapısına kadar Harput’un bir dünya turizm markası olmaya aday olduğunu sözlerine ekledi.  (Haber Merkezi)

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet