Kanserden smear testi ile korunun!

Fırat Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Remzi Atılgan, Rahim ağzı kanserinin düzenli smear testleri ile önlenebileceğini söyledi.

Kanserden smear testi ile korunun! Röportaj

Röportaj: Sevcan ÇOLAK

Rahim ağzı kanseri dünya çapında kadınlarda en sık görülen kanserlerden birisi. Düzenli smear testlerini uygulayan ülkelerde ise bu kanser daha az rastlandığı kanıtlanmıştır.  Kadınlarda oldukça yaygın görülen rahim ağzı kanseri (serviks kanseri) aşı ile önlenebilen ender kanser türlerinden birisidir. Tedavide en önemli faktör erken teşhistir. Erken evrede teşhis iyileşme oranlarını %90’a kadar yükselmektedir. Fırat Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Remzi Atılgan, rahim ağzı kanserinin belirtileri ve tedavisi ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Rahim ağzı kanseri nedir?

Rahim ağzından (serviks) gelişen bir kanserdir.Kadınlarda meme kanserinden sonra en sık görülen kanserdir.İnsan kanserleri arasında tamamen bir enfeksiyona ( HPV ) bağlı olması nedeniyle eşsiz bir konumdadır.Kadınlarda genital kanserlerin görülme sıklığına göre gelişmemiş ülkelerde 1. sırada, gelişmiş ülkelerde 3. sırada yer almaktadır. Bu durum tarama programlarının etkinliği ile ilişkilidir.2012 yılı içerisinde 528 bin yeni vaka, 266 bin ölüm yaşanmıştır. Uzun bir preinvazif (kanser öncesi) döneminin olması nedeniyle önlenebilir bir kanser olarak kabul edilmektedir. Türkiye, serviks kanseri görülme sıklığının en düşük olduğu Batı Asya grubu ülkeleri içerisinde yer almaktadır. Serviks kanseri dünyada kadınlar arasında en sık görülen 4. kanser iken, ülkemizde yaşa göre standardize edildiğinde 4,3/100.000 lük sıklık ve 1,7/100.000’lik ölüm oranları ile 12. sırada yer almaktadır.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

‘BİRÇOK BELİRTİSİ VAR’

İnce, sulu, kanla karışık akıntı sıklıkla görülür.Rahim ağzı kanserinin klasik belirti, ağrısız, sıklıkla postkoital (ilişki sonrası)kanamadır. Bazen ilerlemiş hastalıkta şiddetli kanama şeklinde olabilir.İlerlemiş olgularda bele ve bacağa vuran ağrı ( pelvik veya siyatik sinir tutulumu ), kötü kokulu akıntı ( tümör nekrozu ve enfeksiyon ), kilo kaybı, anemi, idrar yollarında tıkanıklığa bağlı problemler, bacaklarda şişlik ( lenfatik tutulum ), kanlı idrar ve idrarda yanma ( mesane tutulumu ), büyük abdest yaparken kan gelmesi ( rektum tutulumu ) olarak görülebilir.

Hastalığın tanısı nasıl koyuluyor?

Vajinal muayenede servikste kitle görülebilir. Serviks kanserinin en sık skuamokolumnar bileşkeden köken aldığı düşünülmektedir. Genellikle ektoserviksten (dış kısımdan) köken alan büyük, kanamalı, polipoid (ben şeklinde) kitle görülür.

Hastalığın nedenleri ve risk faktörleri nelerdir ve kaç yaşından itibaren başlıyor?

‘HASTALIK ORTALAMA KIRK YAŞININ ÜZERİNDEKİ KADINLARDA GÖRÜLÜYOR’

Düşük sosyoekonomik düzey, erken yaşta cinsel ilişki, birden fazla seksüel eş (risk partner sayısı ile artar),yüksek riskli seksüel eş, folik asit ve A vitamini yetersizliği,

uzun süreli kombine oral kontraseptif kullanımı (doğum kontrol hapı),ırk (siyah ırkta daha sık), seksüel geçişli hastalık öyküsü gibi etmenler hastalığa yol açabilir. Bin serviks kanseri olgusunda yapılan çalışmada %99,7 oranında HPV pozitifliği saptanmıştır.  Servikal kanser nadiren 30 yaş altı kadınlarda görülür. Ortalama görülme yaşı 52 dir. Genel olarak 40 yaş üzeri kadınlarda görülür. (en sık 34-39 ve 60-64 yaşlarında iki pik yapar)Şu nokta unutulmamalıdır; Serviks kanserinde en büyük risk faktörü hiç papsmear testi yaptırmamaktır.

Tedavisi nasıl yapılıyor?

‘TEDAVİ KİŞİNİN YAŞINA VE HASTALIĞIN EVRESİNE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERİR’

Tedavi hastanın yaşına, gebelik isteyip istemediğine, gebelik mevcudiyetine ve hastalığın evresine göre değişmektedir.Tüm kanserler I’den IV’e kadar evrelenir. Numara ne kadar küçükse kanser o kadar az yayılmıştır. Evre I en erken evredir ve tedavisi en kolay olanıdır. Evre IV en ilerlemiş evredir ve vücudun diğer kısımlarına yayılmış kanserleri gösterir. Tedavi en çok kanserin erken evrelerinde başarılıdır. Evre I rahim ağzı kanserinde iyileşme oranı %85-90′dır. Evre IV rahim ağzı kanserindeki iyileşme oranı ise yalnızca %5-10′dur.Serviks kanserli çoğu hastada cerrahi tedavi ya da radyasyon (şua) tedavisi gerekecektir. Bu kanserin tedavisinde yeni yöntemler klinik araştırmalar yapılarak bulunmaya çalışılmaktadır. Serviks kanserinin tedavisi lokal ya da sistemiktir. Lokal tedaviler bir bölgedeki kanser hücrelerinin ortadan kaldırılmasına dayanır ve cerrahi ya da radyasyon gibi türleri vardır. Cerrahi tedavide serviks dışına yayılmamış küçük tümörlerin mümkün olduğunca tümünün çıkarılmasına çalışılır. Radyasyon tedavisi ise vücut dışından doğrudan tümörün olduğu bölgeye verilen yüksek enerjili ışınlarla yapılır.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet