G.A.K

Vatandaşlar: Zamlar bir günlük ihtiyacı karşılamıyor!

G.A.K Güncel

Haber: Recep ALTAY/Faik AKGÜN(Özel)

Yazı dizimiz “Gakgoyuz Aramızda Kalsın” ile gakgoların sesini siz değerli okuyucularımızla buluşturmaya devam ediyoruz. Yazı dizimizin bu bölümünde ise hemşehrilerimize, memur ve memur emeklisi ile işçi emeklisine yapılacak olan 6,89 zam oranlarını nasıl değerlendirdiklerini, bu artıştan memnun olup olmadıklarını ve yeni dönemde yüzde kaç oranında bir artış beklediklerini sorduk. Vatandaşların tamamı yapılan bu zamların yetersizliğinden yakındılar. Ayrıca kimi vatandaşlar memurdan ziyade emekli için yapılan zamların insanları açlık ve sefalete sürüklediğinden dert yanarken, kimileri ise, Ülkede açlık sınırının 1500 TL olduğu halde emekli maaşının bunun çok altında olmasının zıtlığına bir anlam veremediler.

Emeklilerin, memurların ve işçilerin beklediği gün geldi. Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması sonrası, memur ve memur emeklisi ile işçi emeklisine yapılacak zam oranları belli oldu. Enflasyon kaynaklı artışla birlikte kamu çalışanlarının aylık ve ücretleri temmuzdan geçerli olmak üzere toplamda yüzde 6,92 arttı. Memurlarla hükümet arasında imzalanan toplu sözleşmeye göre, 2017 yılı yarısında TÜFE artış oranının yüzde 3’ten fazla çıkması durumunda fazla çıkan kısım maaşlara zam olarak yansıtılacak. Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ve altı aylık enflasyonun yüzde 5.89 olarak gerçekleşmesi ile birlikte devlet memurları, memur ve işçi emeklilerinin alacağı enflasyon zammı kesinleşmiş oldu. Ancak alınan bu zam oranları vatandaşı memnun etmeyerek, tepkisini çekti. İşte vatandaşların konu ile ilgili görüşleri…

‘AÇLIK VE SEFALETE SÜRÜKLÜYORLAR’

Devlet tarafından açlık sınırının 1500 lira olduğu açıklanmasına rağmen emekliye ödenen paranın bunun çok altında olmasından şikâyet eden Nebi Deniz, “Bunun yanında yeni emekli olan vatandaşlarımız çok daha az miktarda emekli maaşı alıyor. Yaşanan bu tezatlık resmen vatandaşı açlık ve sefalete sürüklemektir. Temmuz ayında 6,9 oranında bir maaş artacağı kesinleşti.  Bu 4 bin lira alan kişi için 280 lira bir artış sağlarken, normal emeklide ise 55 TL bir artış yaşanacak. Bu konuda devletimizin daha duyarlı ve titiz bir çalışma yürütmesi gerekir. Aylık bin lira alan emekli ayda birkaç kez hastaneye gitmesi dâhilinde ilaç ve muayene parası ödemek zorunda kalıyor. Bu durum ise emekliyi hepten zor durumda bırakıyor. Elli küsur liralık bir artış zaten ilaç masraflarına gidiyor” diye sitem etti.

‘VERİLEN ZAM HASTANE MASRAFLARINA GİDİYOR’

Memur vatandaşlara yapılan zamlardan ziyade işçi emeklisine yapılan zamları çok az bulan Yalçın Daş ise, “Vatandaşlar zaten maddi olarak çok sıkıntı yaşıyor. Birçok kişinin evi bile yok. Emekli maaşıyla ev geçindiren bir sürü insan var. Ama sizler kalkıp 50-60 lira civarında bir maaş zammı yaparsanız, bu insanlara hiçbir katkı sağlamamış olursunuz. Bu yapılan zamlar zaten bu yılın enflasyon oranları karşısında erimekte. Bunun yanında emekli insan yaşlı olduğu için sürekli hastaneye gitmek zorunda kalıyor. Bu alınan parada bu masraflara harcanıyor” diye dert yandı.

‘ÜLKENİN BÜYÜMESİ SAHAYA YANSIMIYOR’

Mustafa Yavuz ise, “Temmuz ayı zam rakamları Ülkedeki memur ve emekliler olduğu kadar sağlık çalışanlarını da memnun etmedi. Türkiye’nin gün geçtikçe ekonomik olarak büyüme sağladığını söylüyorlar ama bizler bunun sahadaki karşılığını çok göremiyoruz. Bir şekilde tepkimizi dile getirsek de hiçbir anlamı olmuyor. Tek temennimiz Ağustos ayında 2018-2019 zam oranları görüşülecek. Burada toplu sözleşmeler sonucunda yüzde 10’un üzerinde bir artış yaşanmasını bekliyoruz. İşte o zaman herkes rahat bir nefes alacaktır” şeklinde konuştu.

‘ZAM ORANI BİR GÜNLÜK TEMEL İHTİYAÇ İLE AYNI ORANDA’

Bir yıllık zam oranlarının bir günlük temel ihtiyaç masraflarını bile karşılamadığını ifade eden Erdinç Yıldırım, “Bugün devletin birçok kademesine baktığınızda o kişilerin maaşlarında çok yüksek oranlarda zam rakamlarını görmektesiniz. Ama emektar olan insanların maaşlarına yapılan zamların resmen yok hükmünde olduğunu görüyorsunuz. 5-6 kişilik bir ailenin bir günlük en temel ihtiyaçları ile emekliye yapılan zam oranları aynı. Bu durumda siz insanların bu şartlarda nasıl refah içerisinde hayatını devam ettirmesini bekliyorsunuz” diye çağrıda bulundu.

‘FEDAKÂRLIK KARŞILIKSIZ KALIYOR’

Şuan ki rakamlar üzerinden bir değerlendirme yapma yerine Ağustos ayında yapılacak toplu sözleşmelerde bir iyileştirme yapılıp yapılmayacağı konusunun daha fazla önem arz ettiğini söyleyen Ömer Maço, “Ama bizler çok daha fazla bir zam oranı bekliyorduk. Özellikle eğitim camiasından bu Ülke için fedakârlık yapılması isteniyor ama bunun karşılığını göremiyoruz. Başka sektörler için vergi indirimleri yapılıyor. Ama bu çalışanların yüzü gülmüyor. Ağustos ayında 4. Dönem toplu sözleşme yapılacak. Burada hem vergi indirimi hem de zam oranlarının yüzde 10 altında olmaması yönünde taleplerimiz var” dedi.

‘BU MAAŞLA YAŞAMAK MUCİZE’

Kemal Tunç, ”Emekli maaşları yeterli değil verilen zam beklentilerimizi karşılamıyor. Bu maaşlarla geçinemiyoruz. Mevcut hayat şartlarını göz önünde bulundurduğumuzda bu maaşlarla bir emeklinin geçimini sağlıyor olması mucizedir. Türkiye şartlarını göz önüne aldığımızda bir emeklinin rahatlıkla geçinebilmesi için en az 4 bin lira maaş alması gerekiyor. Emeklilerin durumu ayan beyan ortadadır zaten bunu bütün yöneticilerin görmesi ve emeklilerin yaşam koşullarını düzeltmesi gerekmektedir” diyerek zamların beklentilerini karşılamadığını aktardı.

‘YAŞAM KOŞULLARI ÇOK KÖTÜ’

Süleyman Yılmaz, “Bugün Türkiye’de en az %20 civarında bir enflasyon vardır. Ancak yetkililerin verdiği zam %6,89 dur. Bu hesabı neye göre yapmışlar çok merak ediyorum. Arada bu kadar büyük bir fark olabilir mi? Maalesef Türkiye’de oluyor. Açlık ve yoksulluk sınırlarının istatistiği bilgileri ortadadır. Bugün alınan maaşlar bu istatistiğin çok çok altındadır. Emeklilerin yaşam koşulları çok kötü bir düzeydedir. Emeklilerin almış olduğu maaş kira ve doğalgaz gibi zorunlu ihtiyaçları bile karşılamaktan uzaktır. Cebinde parası olmayan bir vatandaşın mutlu olması imkânsızdır.  Bunun bir sonucu olarak bugün emeklilerimiz mutsuz bir hayat sürmektedir.”

‘KÖTÜ GÜNLER BİZİ BEKLİYOR’

Dursun Taşken, “Hükümetin yapmış olduğu zammı çok az buluyorum. Bu zammın en az %20 civarında olması gerekiyordu. Türkiye şartlarını düşündüğümüzde bir emeklinin en az iki bin 500 lira maaş alması gerekiyor. Ülkenin ve emeklinin geleceğini çok karanlık görüyorum. Umarım o kötü günleri görmeyiz. Ama mevcut koşullar ekonomik olarak çok kötü günler göreceğimizi ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

‘VERİLEN MAAŞ DOĞALGAZ VE KİRAYA GİDİYOR’

Mahmut Arslan, ”Emekliler ölmüş durumdadır. Koskoca devlet emeklisine ancak 55 lira zam yapabiliyor. Ben bir emekli olarak bu zammı istemiyorum. Alsın zammı kendisinin olsun. Türkiye şartlarını düşündüğümüzde bir emeklinin en az 3 bin lira alması gerekiyor. Bana verdiği maaş doğalgaz ve kiraya gidiyor. Aldığım maaş cebime girmeden tükeniyor. Emekli olarak artık biz de istediğimiz gibi alış veriş yapmak ve insan gibi yaşamak istiyoruz” diyerek insan gibi yaşamanın emeklilerinde hakkı olduğuna vurgu yaptı.

‘GÜL GİBİ GEÇİNİP GİDİYORUM’

Mustafa Şenocak, “ Hükümet isterse 5 lira zam versin ne verirlerse Allah razı olsun. Maaşım bana yetiyor. Aylığım tabiri caizse bitmiyor. Gül gibi geçinip gidiyorum. Ailem ben ve eşimden oluşuyor. İki nüfusuz bu nedenle bu maaşla geçiniyoruz. Diğer emekliler bu parayla geçinebiliyor mudur bilemiyorum. Ancak çok fazla zorlandıklarını düşünmüyorum”  diyerek diğer vatandaşlardan farklı bir şekilde görüşlerini bildirdi.

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet