Kaldırım kiraz hasat etti

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Elazığ İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından  Harput’ta organize edilen kiraz hasadına katıldı.

Kaldırım kiraz hasat etti Güncel

Haber: Faik AKGÜN

Elazığ İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Harput’ta kiraz hasat günü programı düzenlendi. Programa Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan, çok sayıda oda ve STK başkanı ile vatandaşlar katıldı. Programda açıklamalarda bulunan Elazığ İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan, “Bugün hasat etkinliğini gerçekleştirdiğimiz kiraz meyvesi Elazığ’da 6 bin 500 dekar alanda ekilidir. Elazığ’da yılda 3 bin 500 ton civarında kiraz hasat edilmektedir.” dedi. Daha sonra açıklamalarda bulunan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ise “Yetiştirdiğimiz ürünlerin gerçek manada bir gelire dönüştürülmesi için ürettiğimiz ürünleri ileri ürün haline getirmemiz gerekmektedir. Bu noktada ambalaj sektörü çok önemlidir. Ürettiğimiz ürünleri kendi markalarımızla ileri ürün haline getirerek yetiştiricilerimizin daha çok para kazanmasını sağlayabiliriz.” ifadelerini kullandı.

KALDIRIM ‘ODAKLANARAK ÇALIŞMAMIZ LAZIM’

Yanılmaz’ın ardından değerlendirmelerde bulunan Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, “Elazığ olarak en büyük marka değerimiz insanımızdır. İnsan kalkınmada ve gelişmede en önemli unsurdur. Kalkınmanın birinci önceliği insan unsurudur. Dolayısıyla girişimci ruha sahip iyi yetişmiş, donanımlı, vatanını milletini sevendeğer yüklü insanların olması büyük bir avantajdır. Elazığ bu yönde çok güçlü bir yapıya sahiptir. Elazığ ile ilgili olarak şimdiye kadar çok ciddi çalışmalar yapılmıştır. Bu potansiyelleri yakalayarak yeni hedeflerle, Elazığ’da ürün çeşitliliğini nasıl arttırabiliriz, turizmden, tarımdan, sanayiden, eğitimden ve sağlıktan nasıl katma değer üretirizi çok geniş bir çerçevede masaya yatırıp değerlendireceğiz. Kalkınmada yerel ürünler ve yerel doku çok önemlidir. Kiraz bölgemizde çok önemli bir ürün haline gelmektedir. Bu ürünlerin katma değerini arttırıp odaklanarak çalışmamız lazım.” ifadelerini kullandı. Vali Kaldırım konuşmasının ardından kiraz hasadına katıldı. Hasadın ardından Harput Kalesi’ni ziyaret eden Kaldırım kalede yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi aldı.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet