“Kafkasya’da istikrar için işgal sona erdirilmeli”

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Kafkasya'da istikrar, barış ve huzur olması için Yukarı Karabağ sorununun çözülmesi,  işgalinin sona erdirilmesi gerektiğini söyledi.

“Kafkasya’da istikrar için işgal sona erdirilmeli” Güncel

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, önceki gün Azerbaycan Büyükelçiliğinde düzenlenen Azerbaycan Silahlı Kuvvetler günü resepsiyonuna katıldı. Resepsiyona  Bakan Yardımcısı Şuay Alpay’ın yanı sıra, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar, Azerbaycan Büyükelçisi Faig Bağırov, çok sayıda  üst düzey komutan ve sivil toplum kuruluş temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

‘İŞGAL KALBİMİZDE BİR YARA’

Azerbaycan Büyükelçisinden sonra konuşma gerçekleştiren Şuay Alpay, bu sene Türkiye ile Azerbaycan arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 25. yıldönümü olduğunu ifade ederek, Gücünü çok derin tarihi, kültürel, insani bağlardan, din ve dil birliğinden alan ilişkilerimiz bugün stratejik ortaklık boyutuna taşınarak her alanda kapsamlı bir ortaklığa dönüştüğünü açıkladı. Yukarı Karabağ’ın işgalinin herkesin kalbinde yara olduğunu ifade eden Alpay, Kafkasya'da istikrar, barış ve huzur olması için Yukarı Karabağ sorununun çözülmesi,  işgalinin sona erdirilmesi gerektiğini söyledi. Alpay, sorunun Azerbaycan’ın tam egemenliği, toprak bütünlüğü ve sınırlarının dokunulmazlığı ilkeleri temelinde çözülmesi gerektiğini de belirtti.  Alpay konuşmasının devamında, “Uluslararası hukukun da gereği olarak dillendirdiğimiz bu beklentinin artık daha fazla zaman geçirilmeksizin yerine getirilmesi arzusundayız. Bu vesileyle, Ermeni tarafının ateşkes ihlalleri ve saldırıları sonucu şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimizi bir kez daha rahmetle anıyoruz. Azerbaycan topraklarındaki işgali ve yerlerinden edilmiş Azerbaycanlı kardeşlerimizin yaşadığı zorlukları her platformda gündemde tutmaya devam edeceğiz. ve Azerbaycan, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da her alanda birbirlerinin yanında yer almaya devam edecektir.” ifadelerine yer verdi. (Haber Merkezi)

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet