Belediyenin uygulaması onları mutlu etti!

Diyarbakır’ın Bismil İlçe Belediyesi tarafından gerçekleştirilen proje ile ihtiyaç sahibi 17 aileye tarla tahsis edildi. Aileler, tarlaları ekip biçerek, hayatlarını idame ettiriyor.

Belediyenin uygulaması onları mutlu etti! Bölge

Bismil Belediyesine kayyum olarak atanan Kaymakam Turgay Gülenç, ilçeye yaptığı hizmetlerle vatandaşların takdirini toplamaya devam ediyor. Gülenç’in talimatıyla, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünce, “Atıl iş gücünü değerlendirme projesi” çerçevesinde, yoksul vatandaşlara yönelik gelir getirici ve meslek öğretici çalışmalar sürüyor. Bu çerçevede, ilçede ihtiyaç sahibi 17 aileye arazi tahsis edildi. Fidelerin ekiminden sulamasına, gübrelemesine kadar hasada kadar yapılacak olan çalışmaların öğretildiği aileler hem meslek sahibi oldu hem de hayatlarını bu şekilde istihdam etmeye başladı.

ONLAR SAYESİNDE BİR MESLEK EDİNDİK’

İşkur aracılığıyla çalıştığı işin süresi bittikten sonra işsiz kaldığını belirten 3 çocuklu Siraç Ala, “Daha sonra kaymakamımız tarafından bize tarla tahsis edildi. Bütün masraflar onlara ait. Biz sadece ekip, biçip, satacağız. Elde edilen gelir de bizim olacak. Onların sayesinde bir meslek edindik. Kaymakamımız ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürüne teşekkür ediyoruz. Domates, biber, patlıcan salatalık, bamya gibi ürünler ekiyoruz. Bizlere aile başında 7’şer dönüm arazi tahsis edildi” dedi.

‘İNŞAATLARDA ÇALIŞIYORDUM ŞİMDİ SEBZE EKİYORUM’

Daha önce inşaat işlerinde çalıştığını ifade eden 4 çocuklu Abdullah Pulgat, “Şimdi ise sebze ekiyoruz. Patlıcan, biber, domates ektik. Bizim tarla kiralama, fide ve gübre alma gibi imkanlarımız yoktu. Devlet bize bu imkanı verdi ve bütün masrafları onlar karşılıyor. Biz ekiyoruz, biz biçiyoruz. Geliri de bize ait” diye konuştu.

GELİRİ ŞEHİDİN ÜÇ ÇOCUĞUNA

Mardin’in Nusaybin ilçesinde şehit olan Jandarma Uzman Çavuş İbrahim Akdemir’in babası Mehmet Akdemir ise elde edilecek gelirin torunlarına ait olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:  “Kaymakam bey, müdür bey, şehit oğlumun çocukları için bize bir hak tanıdılar. Kavun, karpuz, patlıcan, domates gibi sebzeler ekiyoruz. Sağ olsun masrafları devlet karşılıyor. Ürünleri işçiler toparlayacak. Biz de satacağız. Geliri torunlarımındır.”

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet