3 ilde ByLock operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

Ankara, Kayseri ve Konya'da büyük FETÖ operasyonu başlatıldı. Ankara Üniversitesi'nde görevli 31 kişi Kayseri'de ise 100 kişi hakkında ByLock kullandıkları gerekçesiyle gözaltı kararı çıkartıldı. Konya'daki 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'nda görevli 21 subay hakkında da gözaltı kararı var.

3 ilde ByLock operasyonu: Çok sayıda gözaltı var Güncel

 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen kamu kurum ve kuruluşlarındaki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)/ Paralel Devlet Yapılanması'na (PDY) ilişkin soruşturmalar kapsamında; Bylock kullanıcısı olduğu tespit edilen, tamamı ihraç edilmiş ve açıkta olan Ankara Üniversitesi personeli 31 kişi hakkında gözaltı işlemleri başlatıldı.

KAYSERİ'DE 100 GÖZALTI

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığınca sürdürülen soruşturmada, örgütün  şifreli haberleşme programı ByLock kullanıcısı oldukları belirlenen çeşitli  meslek gruplarına mensup 100 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Terörle Mücadele ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele şube  müdürlükleri ekiplerince zanlıların yakalanması için operasyon düzenlendi. Zanlılardan 64'ü gözaltına alındı. Diğer zanlıların yakalanması için  çalışmalar devam ediyor.

21 SUBAY İÇİN YAKALAMA KARARI

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatında soruşturma kapsamında ise bugüne kadar 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'na yapılan operasyonlarda gözaltına alınan askerlerin ifadesi doğrultusunda 2'si kıdemli yüzbaşı, 13'ü, üsteğmen, 6'sı teğmen olmak üzere 21 subay hakkında 'Anayasa'yı ihlal, Yasama organlarını engellemeye teşebbüs etmek, Hükümete karşı isyan, Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlarından yakalama kararı çıkartıldı. Bunun üzerine bugün polis tarafından eş zamanlı operasyon 14 asker gözaltına alındı. Örgüt içinde aktif rol aldığı ileri sürülen askerlerin evinde ve üs komutanlığında çalıştığı birimlerde aramaların sürdüğü belirtildi.

 ESKİ BBP KAHRAMANMARAŞ İL BAŞKANI GÖZALTINDA

Kahramanmaraş merkezli 2 ilde, Fetullahçı Terör  Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında,  aralarında eski Büyük Birlik Partisi (BBP) Kahramanmaraş İl Başkanı Hasan  Kızıldağ'ın da yer aldığı 8 zanlı gözaltı alındı. Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma  kapsamında, FETÖ/PDY'ye destek oldukları ve örgütün şifreli haberleşme programı  ByLock'u kullandıkları iddiasıyla 14 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi  ekiplerince zanlıların ikametlerine düzenlenen operasyonda, Kahramanmaraş’ta 7, Ankara'da da bir kişi gözaltına alındı.Adreslerinde bulunamayan 6 zanlının yakalanması için çalışmaların devam ettiği belirtildi.

BYLOCK KULLANAN VEKİL YOK 

Gözaltılara ilişkin açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ise FETÖ terör örgütünün bütün çabalara rağmen hala bitirilemediğini belirterek şunları söyledi: " Kamu kurumlarında belirlenen FETÖ'cülerin tamamı ihraç edildi. Ama örgütün kendini gizleme yeteneği inanılmaz. Mevcut milletvekilleri ve bakanlar arasında bugün itibariyle Bylock kulandığı tespit edilen kimse yok.  Eskilerde var, teşkilatlarda var gereği yapılıyor. 300'den fazla kişi AK Parti'den FETÖ bağlantısı nedeniyle ihraç edildi.” Öte yandan Milli Savunma Bakanı Bakanı Fikri Işık, TSK'da FETÖ ile mücadele kapsamında yakında yeni ihraçlar olacağını söyledi.  (Haber Merkezi)

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet