Çam, duyarlılık çağrısında bulundu

Veteriner hekim Veysel Çam hava sıcaklıklarının çok yüksek bir seyir izlediği şu günlerde sokak hayvanlarının su bulmada çok ciddi sıkıntılar yaşadığını ifade ederek hayvanların su ihtiyacının karşılanması noktasında vatandaşlara ve Elazığ Belediyesi’ne duyarlılık çağrısında bulundu.

Çam, duyarlılık çağrısında bulundu Güncel

Özel Haber: Faik AKGÜN

Termometrelerin 40’lı dereceleri gösterdiği ilimizde sıcak havalar en az biz insanlar kadar  sokak hayvanlarını da  olumsuz yönde etkiliyor. Sıcak havalarda sokak hayvanların su bulmakta yaşadığı zorluklara dikkat çeken veteriner hekim Veysel Cam su bulmakta zorlanan sokak hayvanlarının çaresiz hallerine dayanamadığını ifade ederek sokak hayvanlarının su ihtiyacının karşılanması noktasında kamu kuruluşlarına ve vatandaşlara duyarlılık çağrısında bulundu. İşte veteriner hekim Veysel Çam’ın duyarlılık çağrısında bulunduğu haberimizin detayları…

‘ONLAR DA EN AZ BİZİM KADAR SUSUYORLAR’

Sokağa koyacağımız küçük bir kap suyun sokak hayvanlarının hayatını kurtaracağını ifade eden Veteriner Hekim Veysel Çam, “İlimizde son yılların en yüksek sıcakları yaşanıyor. Bu sıcaklıklar öylesine yüksek ki devletimiz bile memurlar ile ilgili bazı düzenlemeler yapmak zorunda kalıyor. Hâl bu iken bu sıcaklıklarda sokak hayvanlarını görmezden gelmemiz insani  olarak doğru bir yaklaşım değildir. Hayvanlar sıcaklardan biz insanlara göre daha fazla etkilenmektedir. Bu nedenle duyarlılık göstermemiz gerektiğini düşünüyorum. Unutmayalım ki onlar da en az bizim kadar susuyorlar. Bu noktada hem kamu kuruluşlarına hem de vatandaşlara önemli görevler düşmektedir. Evimizin önüne koyacağımız bir kap su ile sokak hayvanlarının hayatını kurtarabiliriz. Kamu kuruluşları içerisinde ise en önemli görev belediyelerimize düşmektedir. Maliyetleri çok düşük olan su kapları ile sokak hayvanlarının hayatlarını daha da kolaylaştırabilirler” dedi.

‘KARAÇALI ÇEŞMELERİNİN YANINA SU KAPLARI KONULSUN’

Sokak hayvanlarının su bulmada yaşadığı sıkıntının çözülebilecek bir problem olduğunu ifade eden Çam sorunun çözümü ile ilgili olarak karaçalı çeşmelerinin kullanılabileceğini belirterek “Elazığ Belediye Başkanımız Mücahit Yanılmaz’ın sokak hayvanları konusunda çok duyarlı olduğunu biliyorum. Bu duyarlılığından dolayı kendisine sizin aracılığınızla bir öneride bulunmak istiyorum. Bugün ilimizde çok sayıda karaçalı çeşmesi bulunmaktadır. Bu çeşmelerin yanına çok basit bir şekilde monte edilecek sulama kapları konulabilir bu kaplar vasıtasıyla sokak hayvanları rahatlıkla su ihtiyacını karşılayabilirler. Sokak hayvanları az önce de ifade ettiğim gibi sıcaklardan biz insanlardan daha fazla etkilenmektedir. Bu hayvanlar gün içerisinde 24 saat susuz kaldıkları takdirde hayatlarını kaybetme riski ile ya da ciddi rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabilmektedirler.  Sıcaklıkların 42 dereceye yükseldiği şu günlerde Allah’ın bize emaneti olan hayvanlara insan olarak duyarlılık göstermemiz ve bu hayvanlara destek olmamız gerekiyor. Belediye başkanımız Mücahit Yanılmaz’ın bu duyarlılığı göstereceğini düşünüyorum“ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet