Memur ve emeklinin hayali suya düştü

Enflasyon kaynaklı artışla birlikte kamu çalışanlarının aylık ve ücretleri temmuzdan geçerli olmak üzere toplamda yüzde 6,92 arttı. Ancak bu zam oranı memuru ve emekliyi memnun etmedi. Enflasyon oranlarının maaş zamlarını erittiğini ifade eden ve en az yüzde 8-9'larda zam bekleyen memur ve emekliler umudunu yeni toplu sözleşmelere bağladı.

Memur ve emeklinin hayali suya düştü Güncel

Haber: Recep ALTAY(Özel)

Emeklilerin, memurların ve işçilerin beklediği gün geldi. Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması sonrası, memur ve memur emeklisi ile işçi emeklisine yapılacak zam oranları belli olmuş oldu. Enflasyon kaynaklı artışla birlikte kamu çalışanlarının aylık ve ücretleri temmuzdan geçerli olmak üzere toplamda yüzde 6,92 arttı. Memurlarla hükümet arasında imzalanan toplu sözleşmeye göre, 2017 yılı yarısında TÜFE artış oranının yüzde 3’ten fazla çıkması durumunda fazla çıkan kısım maaşlara zam olarak yansıtılacak. Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ve altı aylık enflasyonun yüzde 5.89 olarak gerçekleşmesi ile birlikte devlet memurları, memur ve işçi emeklilerinin alacağı enflasyon zammı kesinleşmiş oldu. Maliye Bakanlığı'nın açıklamasına göre, enflasyon oranından kaynaklı olarak ilave yüzde 2,92 artış ile birlikte kamu çalışanlarının aylık ve ücretlerinde temmuz ayından geçerli olmak üzere toplamda yüzde 6,92 oranında artacak.

SENDİKALAR ZAMDAN MEMNUN OLMADI

Memur ve emekli için yapılan 6. 89 oranındaki artışa İlimizdeki sendika temsilcileri tepki gösterdi. Memur- Sen Elazığ Şube Başkanı İbrahim Bahşi, Eğitim camiasından bu Ülke için fedakârlık yapılması istenmesine rağmen bunun karşılığını bir türlü göremediklerinden dert yanarken, Hizmet-İş Sendikası Elazığ Şube Başkanı Kazım Cavlı, zam oranlarını yeterli bulmayarak bunu hükümetin politikalarına bağladı. Sağlık-Sen Elazığ Şube Başkanı Mehmet Karataş ise, Türkiye’nin büyüdüğünü söylemelerine rağmen nedense kamu çalışanlarının bu büyümeden nasibini alamadıklarından şikâyet etti. Türk Eğitim-Sen Elazığ Şube Başkanı Talat Efe de, yapılan zamların enflasyon karşısında eridiğini söyleyerek, ağustos ayında yapılacak 4. Dönem Toplu Sözleşmede yüzde 12 oranında bir artış beklediklerini ifade etti.

‘ÜLKENİN BÜYÜMESİ ÇALIŞANLARA YANSIMIYOR’

Ağustos ayında yapılacak toplu sözleşme için çalışma yaptıklarını söyleyen Sağlık-Sen Elazığ Şube Başkanı Mehmet Karataş, “Temmuz ayı zam rakamları Ülkedeki memur ve emekliler olduğu kadar sağlık çalışanlarını da memnun etmedi. Türkiye’nin büyüdüğünü söylüyorlar ama nedense kamu çalışanları bu büyümenin etkilerini göremiyor. Bizim beklentimiz insan uğruna yaraşır bir zam olmasıydı. Bu ise yüzde 8 oranında bir rakam olmalıydı. Ağustos ayında 2018-2019 zam oranlarını görüşmek için hükümetle masaya oturacağız. Kamu çalışanları adına Ağustos ayındaki toplantıda taleplerimiz olacak. Bu sayede çalışanların daha rahat bir nefes alacağını düşünüyorum. Toplu sözleşmede alınan kararlar kanun hükmünde olacağı için kimse itiraz etmeyecektir” diye aktardı.

‘BU ORAN HİÇKİMSEYİ MEMNUN ETMEYECEKTİR’

Memur ve emekliye yapılan temmuz ayı zammının enflasyona paralel olarak artış sağlayacağını tahmin ettiklerini söyleyen Hizmet-İş Sendikası Elazığ Şube Başkanı Kazım Cavlı, “Bu rakam hiç yeterli değil. Bizim taleplerimizin çok aşağısında bir artış oldu. Biz en az yüzde 8 ve 9 oranında bir artış bekliyorduk. Hükümetin politikalarından dolayı böyle rakam ortaya çıktı. Bu oranlar hiçbir memur ve emekliyi memnun etmeyecektir. Ağustos ayında yapılacak görüşmelerde daha yüksek rakamların olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

‘FEDAKÂRLIK YAPILMASI İSTENİYOR AMA KARŞILIĞINI GÖREMİYORUZ’

Toplu sözleşmede ifade edilen rakamların altında bir artış olmadığını açıklayan Memur- Sen Elazığ Şube Başkanı İbrahim Bahşi ise, “Şuan ki rakamlar üzerinden bir değerlendirme yapma yerine Ağustos ayında yapılacak toplu sözleşmelere odaklanmış durumdayız. Memurların alamamış olduğu ikinci 6 aylık dönemde bir zam vardı. Kamu çalışanlarının büyük çoğunluğu vergi dilimine takılmıştı. Bu anlamda bir çalışma yapılması talebinde bulunmuştuk. Temmuz ayı rakamları eskiye göre iyi. Ama bizler çok daha fazla bir zam oranı bekliyorduk. Özellikle eğitim camiasından bu Ülke için fedakârlık yapılması isteniyor ama bunun karşılığını göremiyoruz. Başka sektörler için vergi indirimleri yapılıyor. Ama bu çalışanların yüzü gülmüyor. Ağustos ayında 4. Dönem Toplu Sözleşme yapılacak. Burada hem vergi indirimi hem de zam oranlarının yüzde 10 altında olmaması yönünde taleplerimiz var” dedi.

‘ENFLASYON ZAMLARI ERİTTİ’

Türk- Eğitim Sen Elazığ Şube Başkanı Talat Efe ise, “Enflasyon oranlarını hesaba katarak bir maaş zammı belirlenmiş ama memurlar için çokta sevindirici bir haber olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü bizim yaşadığımız enflasyon yapılan zamların çok daha üzerinde. Şuan tamamen gözler Ağustos ayındaki toplu sözleşmeye çevrildi. Burada birinci yıl için en az yüzde 12 oranında bir artış bekliyoruz. Ocak ayında memura yüzde 3 oranında bir artış olmuştu. Ama oda birkaç ay içerisinde yapılan enflasyon zamlarıyla eridi. Temmuz ayı için sadece 2,89 enflasyon farkını eklediler”şeklinde konuştu.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet