Tarihi davada Ünlü, çarpıcı ifadelerde bulundu

Fettullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) kapsamında aralarında sözde sıkıyönetim komutanı olarak atanan bir generalin de bulunduğu 61 sanığın yargılanması dün başladı. Anayasal düzeni bozmaya teşebbüs etmek. Devleti ortadan kaldırmaya teşebbüs ve FETÖ terör örgütü üyeliği kapsamında ilk olarak 15 Temmuz darbe girişiminde Elazığ’a sözde sıkıyönetim komutanı olarak atanan Tunceli 51. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Abdulkerim Ünlü’nün savunmasıyla başladı. Ünlü, “Tehdit altındayken, birinin adını verdiğimde kurtulabileceğimi düşündüm” dedi.

Tarihi davada Ünlü, çarpıcı ifadelerde bulundu Güncel

Haber: Sami ÖZER

Fettullahçı Terör Örgütü (FETO) kapsamında 15 Temmuz darbe girişimine teşebbüs nedeniyle tutuklanan 61 askerin yargılanmasına dün başlandı. FETÖ çatı davası olarak bilinen dava Elazığ Ticaret Odası Ağır Ceza Mahkemesi Ek Duruşma Salonunda gerçekleştirildi. Sanıklarla birlikte ailelerinde katıldığı davayı birçok avukat ve gazeteci takip etti.

Fettullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında 61 sanık hakkında açılan davanın 1. celsesi dün başladı. 2 Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Suat Alaca,  Sanık Ünlü’ye yönelttiği, ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs,  Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs ve Fettullahçı terör örgütüne üye olmak’ suçundan yargılandığını ve bu kapsamda ifadesinin ne olacağını sordu.

‘SİLAHLI VE SİLAHSIZ HİÇBİR EYLEMDE BULUNMADIM’

Kendisinin darbe girişimiyle ilgili hiçbir bilgisin olmadığını belirten Ünlü, “Bu girişimi 15 Temmuz gecesi bir albayın telefonundan öğrendim. Saat 23.40 sularında Ankara’dan biletimi almış görev yerime gidiyordum. Geç bir saat olduğundan 8. Kolordu Komutanlığına saat 2 sıralarında gittim. Görüşmeyi beklerken gözaltına alındım. Maddi ve manevi darbeye hiçbir şekilde yardım etmedim. Bu davayla ilgim olsaydı çok şey yapmış olabilirdim. Bir emir verebilirdim. Adliye üzerinde bir baskı kurulmuştur. Her şey aleyhime gösterilmiştir. Arkadaşımla bir sohbetim bile örgüt üyeliği olarak gösterilmekte. Kimseden talimat almadım, vermedim. Silahlı ve silahsız hiçbir eylemim olmadı. Darbeye yönelik hiçbir toplantıya katılmadım” dedi.

‘BİRİNİ SUÇLARSAM KURTULABİLECEĞİMİ DÜŞÜNDÜM’

Orduevi 302 No’lu odaya liste koymadığını dile getiren Ünlü, “Genel Kurmayda açıklanan Mehmet Partigöç’ün listesinde adımı görünce sinirlendim. Onun için bende ifademde onun ismini verdim. Benim içinde olmadığım bir olayda neden benim ismimi yazar diye sinirlenmiştim.  ‘Orduevi 302 No’lu odanın bulunduğu koridorun sonunda klimanın üzerinde bulunan poşeti alıp yok et’  yazısı bana aittir. İki üç gün askeri cezaevinde kaldım. Klimanın üzerinde bıraktığım poşetin içinde bir tablet, 2 flaş disk bulunuyordu. Tablette yetişkin içerikli filmler izlediğimden dolayı kimsenin eline geçmesini istemedim. Çünkü televizyonlarda benim adım geçiyordu. Utandığım için böyle bir pusula yazıp tabletin yok edilmesini istedim.  Mehmet Partigöç’ün verdiği listeden haberim yok. Onun nasıl oraya geldiği hakkında hiçbir bilgim yok. Oraya liste falan bırakmadım. Birini suçlarsam kurtulabileceğimi düşündüm. Tam aksine darbeye teşebbüs etseydim, aktif bir rolüm olurdu. Burada oturanların yüzde doksanının tanımıyorum. İddianamedeki çoğu ifade bana ait değil. Bu liste ile bana ve personele yapılmış bir kumpas olduğunu düşünüyorum” açıklamalarında bulundu.

‘SORGULAMADA TEHDİT ALTINDAYIM’

“ İddianamede geçen hususları kabul etmiyorum” diyen Ünlü, “İfadem vaatteler çerçevesinde alındı. Bunun içinde ölüm tehdidi dahil vardır. ‘Sen oradan sağ çıkacağını mı zannediyorsun’ şeklinde ifadem alınmıştır. Yönlendirmeler oldu. Hayatımdan endişe ettim. Çok korktum.  Sırf oradan çıkmak için yazılan ifademi imzalayıp oradan çıktım. Bir sureti bana verilmedi. İfadem bana okutulmadı. Avukat benim adıma gidip pişmanlık dilekçesi vermiş. Savcı ‘Madem bildiğin bir şey yoksa neden pişmanlık dilekçesi verdin’ dedi. Ve kızıp gitti. İlk ifadem endişe ve tehdit içerisinde alındı. Tehdidin etkisi altındaydım. Sorgulamayı yürüten savcı tarafından ben Fetöcü formatına konuldum. Aldığım telefon bile suç olarak bana gösterildi. Çocuklarım ve eşim bile tehdit edildi. Şuurumu yitirdim desem yeridir. Bu şahıs neden bana bu kadar kızmış olabilir diye düşündüm. Bu şartlar altında verdiğim ifade de birçok yanlış vardır. Bazı yerleri doldurulmuştur. Eksikler tamamlanmıştır. Cezaevinde ölüm korkusu yaşadım” dedi.

‘HAİN DARBE GİRİŞİMİNE NEDEN OLANLARI KINIYOR VE LANETLİYORUM’

“FETÖ’yle hiçbir alakam yoktur” diyen Ünlü, “İdeoloji, sınav, soru para verme alma, hiçbir şekilde alakam olmadı. Ben FETÖ üyesi suçlamalarını bir hakaret olarak algılıyorum. Ben kendi çabamla general oldum. Ailem ve akrabalarımın için de de hiçbir Fetöcü yok. Darbe teşebbüsüm olmamıştır. Ben böyle bir şey kabul etmiyorum. Hain darbe girişimine neden olanları kınıyor ve lanetliyorum. Medyanın yanlış algısı aleyhime işlemiştir. Herhangi bir suç kaydımın olamayacağını düşünüyorum. Adaletin tecelli edeceğini düşünüyorum. Tutuksuz yargılanmayı talep ediyorum” ifadelerinde bulundu.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet