Elazığlı sporcular da dev organizasyonda

İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları için geri sayım başlarken, olimpiyat meşalesi Lozan'dan Samsun'a doğru yola çıktı... 18 Temmuz’da başlayacak olan ve 6 kıtadan katılımcının olacağı dev organizasyonda Elazığlı sporcular Hasan Baygeldi ve Ali Özyalçın da katılarak ilimizi ve ülkemizi temsil etme şansı yakalayacaklar.

Elazığlı sporcular da dev organizasyonda Spor

Samsun, 18-30 Temmuz tarihleri arasında 93 yıllık Deaflympics tarihinin en yüksek katılımlı organizasyonuna ev sahipliği yapacak. Oyunlarda Samsun’a 6 kıtadan katılımcı gelecek.  Samsun’un ev sahipliği yapacağı 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nda, 6 kıtadan katılımcı yer alacak. Delegeler ve antrenörler dahil toplam 5 bin 130 kişinin ağırlanacağı oyunlarda, 3 bini aşkın sporcu madalya için mücadele edecek.

EN YÜKSEK KATILIM AVRUPA’DAN

Afrika, Asya, Avrupa, Güney Amerika, Kuzey Amerika ve Okyanusya’dan sporcuları izleme imkanı sunan Samsun 2017’de, 96 farklı ülke boy gösteriyor. Okyanusya’nın sadece Avustralya’dan 30 katılımcı ile temsil edileceği oyunlarda, geri kalan 5 kıtanın her biri en az 5 ülkeyle Deaflympics’e katılacak. 36 ülkeden sporcuların madalya mücadelesi vereceği Avrupa, organizasyonda bünyesinde en çok ülke barındıran kıta konumunda bulunuyor.

ASYA’DAN 1295 KATILIMCI

Samsun 2017’de Avrupa’dan 1543’ü sporcu toplam 2 bin 771 katılımcı yer alacak. Avrupa’nın ardından en kalabalık kıta ise 30 ülke ve 751’i sporcu olan 1295 katılımcı ile Asya. Sırasıyla Güney Amerika 415, Afrika 410, Kuzey Amerika 177 ve Okyanusya ise 30 katılımcıya sahip bulunuyor.  Samsun’a 354’ü sporcu 580 kişilik bir ekiple gelecek olan Rusya, en kalabalık kafile olarak göze çarpıyor. Rusya’nın ardından en kalabalık ülke olan Türkiye ise oyunlarda 294’ü sporcu 416 kişilik bir kafileyle boy gösterecek.

“TARİHİNİN EN GÜZEL MEŞALESİ OLARAK HATIRLANACAK”

Öte yandan olimpiyat meşalesi  Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi’nin (ICSD) İsviçre’nin Lozan kentindeki merkezinden teslim alındı.  Samsun’un meşaleye gururla ev sahipliği yapacağını kaydeden Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Türk spor tarihinin en büyük organizasyonunun başlamasına artık sayılı günler kaldı. Bu büyük heyecan öncesinde Olimpiyat meşalesi Lozan'dan Samsun'a doğru yola çıkıyor. Samsun Deaflympics 2017, Türkiye’nin organizasyon konusundaki yetkinliğiyle akıllarda kalacak. Olimpiyat meşalemiz de Deaflympics tarihinin en güzel meşalesi olarak hatırlanacak” dedi.

ELAZIĞLI SPORCULAR DA KATILACAK

Ayrıca bu dünya çapındaki organizasyona Elazığlı sporcular da katılacak .Badminton branşında antrenör Yavuz Demir nezaretinde Hasan Baygeldi ve Ali Özyalçın Samsun’daki olimpiyatta mücadele edecek. İki başarılı sporcu da ilimizi ve ülkemizi temsil etme imkanı bulacaklar.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet