Süt ürünleri tüketirken nelere dikkat etmeliyiz!

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Obezite, Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Daire Başkanlığında görevli Uzmanlar, bireylerin merak ettiği sorulara yanıt veriyorlar. Uzmanlar bu kez de süt ve süt ürünlerinin nasıl tüketilmesi gerektiğine açıklık getirmişler. Bildiğiniz üzere yazın gelmesiyle birlikte süt ve sütlü ürünleri daha fazla tüketmeye başladık. Peki süt ve süt ürünleri tüketirken nelere dikkat etmeliyiz? İşte tüm bunlar haberimizin detayında…

Süt ürünleri tüketirken nelere dikkat etmeliyiz! Sağlık

Haber: Kübra TÜRKAN

Son günlerde fiyatlarıyla bir hayli gündemimizi meşgul eden süt ve süt ürünlerinin sağlık açısından faydası saymakla bitmiyor. Peki sağlıklı bir şekilde süt ve süt ürünleri tüketmek için neler yapılmalı. İşin uzmanları merak edilen bu soruyu yanıtsız bırakmamış. Sizlerde süt ve süt ürünlerini sağlıklı bir şekilde tüketmek istiyorsanız haberimize bir göz atın.

SÜTLER CAM ŞİŞEDE MUHAFAZA EDİLMELİDİR

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Obezite, Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Daire Başkanlığında görevli Uzmanların süt ve süt ürünlerinin tüketimiyle ilgili sundukları öneriler şu şekilde; “Hastalık yapıcı mikroorganizmalardan korunmak için iyi kaynatılmış, pastörize/sterilize edilmiş süt ve süt ürünleri kullanılmalıdır. Pastörize veya sterilize edilmemiş sütler, kaynatıldıktan sonra tüketilmelidir. Sütün az kaynatılması sütte bulunan mikropların tamamını öldürmez. Sütün çok kaynatılması ise vitamin kaybına neden olur. Süt, kaynama kabarıklığı başlamasından itibaren en az 5 dakika kaynatılmalıdır. Kaynatılmış ve pastörize edilmiş sütler cam kavanozda buzdolabında 1-2 gün kutusu açılmış sterilize sütler en fazla 3 gün saklanmalıdır.”

SÜTLÜ GIDALAR HAZIRLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Sütlü tatlıların gıdaların nasıl hazırlanması gerektiği konusunda da bilgiler veren Uzmanlar, “Sütlü tatlılara şeker; süt piştikten sonra ocaktan alınırken eklenmelidir. Pişirilme sırasında eklenirse şeker ile sütün proteini birleşir ve protein kaybına neden olur. Çiğ süt ve pastörize edilmemiş sütlerden yapılan peynir ve benzeri besinler insanlarda Brusella hastalığına neden olur. Tarhana içinde yoğurtta bulunan beslenmemizde önemli yeri olan geleneksel bir besindir. Ancak kurutulma işlemi hava akımı olan ve gölge bir yerde üstü bezle kapalı olarak yapılmalı güneş altında kurutulmamalıdır. Aksi halde önemli vitamin kayıpları oluşur. Satın alınan plastik süt ve yoğurt kapları, daha sonra yiyecek saklama amacı ile kullanılmamalıdır” diyerek tüketicilere güzel önerilerde bulundular.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet