Türkiye Emekliler Derneği Elazığ Şube Başkanı Gür’den, İlimiz bürokratlarına sitem; Kapımıza gelmeyenler sorunlarımızı anlayamazlar

Emekliler Günü’nün 90 yılını kutlamamıza rağmen emeklilerin maddi imkânlarında yeterince iyileştirme yapılmadığından dert yanan Türkiye Emekliler Derneği Elazığ Şube Başkanı Vedat Gür, zamların emeklileri açlık ve sefalete sürüklediğini söyledi. İlimiz bürokratlarının da kendilerine yeterli ilgiyi göstermediğini ifade eden Gür, “Kapımızı ziyaret etmeyenler sorunlarımızı anlayamazlar” diyerek sitemde bulundu.

Türkiye Emekliler Derneği Elazığ Şube Başkanı Gür’den, İlimiz bürokratlarına sitem;    Kapımıza gelmeyenler sorunlarımızı anlayamazlar Güncel

Haber: Recep ALTAY(Özel)

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ‘ün emekliye ayrıldığı 30 Haziran 1927 günü ülkemizde ‘Emekliler Günü’ olarak kutlanıyor. Bu yıl da Emekliler Günü’nün 90 yıl kutlanıyor. Ancak emekliler bu özel günlerine sevinebilmeleri için Ülkede kendileri adına iyi gelişmelerin yaşanmadığından şikâyetçiler. Ülkede açlık sınırının 1500 lira olarak açıklanmasına rağmen emekliye bu miktarın çok altında maaş verildiğinden dert yanan Türkiye Emekliler Derneği Elazığ Şube Başkanı Vedat Gür, yaşanan bu tezatlıkla vatandaşın açlık ve yoksulluğa sürüklendiğini ifade etti. İlimiz bürokrat ve siyasetçilerinin de kendilerine karşı ilgisiz olduklarını belirten Başkan Gür, “İlimizin bürokratlarına yönelik sitemini ise şu sözlerle dile getirdi: “Başta vekillerimiz olmak üzere Belediye Başkanına kadar birçok kişi seçim arifelerinde bizleri ziyaret ettiklerinde burayı kendilerine mesken edineceklerini söylüyorlar. Aynı şekilde AK Parti teşkilatından 12 yıldır iş yerimize kimse gelmemiştir. 16 bin 500 üyenin olduğu bir derneğe resmen kapılarını kapatmışlardır. İfade ettiğim bu kişilere şu soruyu sormak istiyorum; Seçilmeden önce sürekli geldiğiniz yere seçildikten sonra neden hiç uğramıyorsunuz?”

‘TAMAMEN KENDİ YAĞIMIZLA KAVRULUYORUZ’

Elazığ’da 5 kişilik yönetim dâhilinde kendi aralarında bir görev dağılımı sonucunda Dernek Başkanlığı görevine başladığını söyleyen Başkan Vedat Gür, “Emeklilerimizin hak ve hukuklarını arama adına Derneğimizi kurduk. İlimizde Derneğimizin 30 yıla yakın bir geçmişi var. İlk kurulduğu yıllarda mevcut şartlardan dolayı merdiven altlarında zor imkânlarda çalışıldı. Misafirlere çay ısmarlama şansı bile yoktu. Daha sonra Dernek başkanlarımız bizlere böyle güzel bir ortam sağladılar. 5 yıldır Başkanlık görevini yürütmekteyim. Daha önceki yıllarda başkan yardımcılığı görevinde bulunuyordum. Derneğimiz kurulduğu yıldan beri emeklimizin hak ve hukukunu sosyal adalet anlayışı gözeterek çalışmalar yürütüyor. Üyelerimiz için başkanlarımız çok önemli çalışmalar yapmışlardır. Derneğimiz uzun yıllar üyelerine taksit imkânlı yakıt teminatı sağlamıştır. O dönemler hiçbir kuruluşun böyle bir uygulaması olmamıştır. Ayrıca özel hastanelerle, şehir otobüsleriyle, göz ve diş poliklinikleri ile anlaşmalar yaptık. Ayrıca Ankara Kızılay’da 120 yataklı konaklama merkezimiz var. Emeklinin özellikle bu dönemde tatil yapma lüksü yok. Ama bizler böyle güzel imkânlar sunmaya çalışıyoruz. Bu saydığımız ve daha fazla şirketler emekliler için gerekli yardımları gösteriyorlar. Bütün bunlara karşılık emeklilerden tek aldığımız yıllık 24 TL aidat. Derneğimizde hiç kimsenin maddi bir kaygısı yok. Tamamen kendi yağımızla kavrulan bir Derneğiz.” şeklinde konuştu.

‘ÜYELERİMİZİN EN ÇOK TALEBİ KONUT’

Derneklerine üye olmanın tek koşulunun emekli olmak olduğunu söyleyen Başkan Gür, “ 6 yıl öncesine kadar Derneğimiz Türkiye İşçiler ve Emekliler Derneği olarak geçiyordu. Şimdi ise tüm emeklileri kapsayan Türkiye Emekliler Derneği olarak isim değişikliğine gidildi. Ülkemizde emeklilerin en büyük sıkıntısı konut problemi. Bizler bu kapsamda emekliler derneği olarak TOKİ ile genel görüşmeler dahilinde emeklilerimize konut edinme imkanı sağladık. Bu ülke genelinde sadece bizim Derneğin titiz çalışmaları doğrultusunda sağlanmıştır. Elazığ’da iki ay önce Zafran Mahallesi’nde 385 konut sahiplerini bulmuştur. Ayrıca 20 gün önce 363 konut için temel atma töreni gerçekleşmiştir. Bu arsa üzerinde bin 500 tane konut yapılma gibi bir durum var. İnşallah bunun bölüm bölüm yapımını sağlayarak üyelerimize teslim edeceğiz. Emeklilerimizin sorunları bitmek tükenmek bilmiyor. Üyelerimizin konut ihtiyacından sonra emekli maaşlarına yapılmasını istekleri zam ön plana çıkıyor” diye aktardı.

‘MAAŞ FARKLARI ARASINDAKİ DENGESİZLİK ORTADAN KALDIRILSIN’

Açlık sınırının bin 500 lira olarak açıklanmasına rağmen emekliye ödenen paranın bunun çok altında olmasından dert yanan Gür, “Bunun yanında yeni emekli olan vatandaşlarımız çok daha az miktarda emekli maaşı alıyor. Yaşanan bu tezatlık resmen vatandaşı açlık ve yoksulluğa sürüklemektir. Başka bir problem ise bazı kurumlardan emekli olan insan 4 bin civarında para alıyor. Buna kimse bir şey demiyor ama sizler diğer vatandaşları da düşünmek zorundasınız. Tek derdimiz bu maaş farklılıkları arasındaki dengesizliğin ortadan kaldırılmasıdır. Temmuz ayında yüzde 6,5 oranında bir maaş artışı olacağı söyleniyor. Bu 4 bin lira alan kişi için 260 lira bir artış sağlarken, normal emeklide ise 55 TL bir artış yaratacaktır. Bu konuda devletimizin daha duyarlı ve titiz bir çalışma yürütmesi gerekir. Aylık bin lira alan emekli ayda birkaç kez hastaneye gitmesi dâhilinde ilaç ve muayene parası ödemek zorunda kalıyor. Bu durum ise emekliyi hepten zor durumda bırakıyor. Elli küsur liralık bir artış zaten ilaç masraflarına gidiyor” diye konuştu.

‘UMUYORUZKİ ÜLKEYİ YÖNETENLER EMEKLİNİN SESİNİ DUYAR’

Gür, Emekliler Günü’nün tarihiyle alakalı şu bilgileri vererek konuşmasına devam etti, “Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK ‘ün emekliye ayrıldığı 30 Haziran 1927 günün Emekliler Günü ve içinde bulunduğumuz hafta da Emekliler Haftası olarak kutlanıyor. Bu yılda  Emekliler Günü’nün 90 yıl dönümünü iştirak ediyoruz. Ama maalesef bu günümüzü çok kutlama şansımız olmuyor. Çelenk bırakmak için bile bir sürü bürokratik engelleri aşmamız gerekiyor. Ama emekliler tarafından Ankara’da Anıtkabir ziyaretleri gerçekleşiyor. Yine toplumda şöylede bir yanlış algıda var; Emekliler hiç bir şey yapmadan maaş alan bir kesim olarak görülüyor. Emeklilerin maaşlarını yasal çerçevede aldıklarını ve bu maaşı almak için 30-40 hatta 50 yıl hizmet verdiklerini hatırlatalım. Umuyor ve diliyoruz ülkeyi yönetenler emeklilerimizin sesini duyar, emeklilerimizi insanca yaşanabilir bir duruma getirir ve emeklimizin hayır duasını alır. Aksi halde emeklimiz bu koşullarda yönetenleri affetmez. Emeklinin hayır duasını almayan da iflah olmaz. Bu vesile ile İşçi- Memur ve Bağ Kur emeklilerimizin gününü kutlar, emeklilerimize, Elazığlılara ve Ülkemize savaşsız, şiddetsiz, mutlu yarınlar dileriz” dedi.

‘İLİMİZİN BÜROKRATLARI KAPILARINI BİZE KAPATTILAR’

İlimiz bürokrat ve siyasetçilerinin de Derneklerine yeterince ilgiyi göstermediğinden yakından Başkan Gür, “Şunu açıkça ifade etmem gerekir ki; Başta vekillerimiz olmak üzere Belediye Başkanına kadar birçok kişi seçim arifelerinde bizleri ziyaret ettiklerinde burayı kendilerine mesken edineceklerini söylüyorlar. Aynı şekilde AK Parti teşkilatından 12 yıldır iş yerimize kimse gelmemiştir. 16 bin 500 üyenin olduğu bir derneğe resmen kapılarını kapatmışlardır. İfade ettiğim bu kişilere şu soruyu sormak istiyorum; Seçilmeden önce sürekli geldiğiniz yere seçildikten sonra neden hiç uğramıyorsunuz? Bizim tek başımıza bu kadar emekli insanın hakkını gidip tek başımıza Ankara’da arama şansımız yok. Ama onların böyle imkânları oldukları halde yapmıyorlar. Kapımızı ziyaret etmeyenler sorunlarımızı anlayamazlar.” Şeklinde konuştu. Emekliler Derneği Elazığ eski Şube Başkanı Aziz Hıdır Doğan ise şu açıklamalarda bulundu: “Emeklilerimizi derneğimize üye olmaya davet ediyorum. Hiçbir ücret talebinde kimseden bulunmadan derneğimize üye vatandaşlarımıza hizmet etmekle meşgulüz. 30 Haziran Emekliler Günü’nün bizlere bırakılmış güzel bir miras olduğunu düşünüyorum. Ülkeyi yönetenlerin emeklilerin sesini duymasını temenni ediyorum. Emeklilerin rahat yaşayabileceği bir ortam hazırlarlar. Ben bu düşüncelerle tüm emekli kardeşlerimizin emeğinin karşılığını alabildiği bir gün diliyorum.”

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet