Ciğerlerimiz yanıyor!

İzmir Gümüldür'de önce makilik alanda başlayana ardından ormana sıçrayan yangın devam ediyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, 500 hektarın üzerinde alanın zarar gördüğünü açıkladı.

Ciğerlerimiz yanıyor! Güncel

Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez,  İzmir’in Menderes ilçesinde makilikte başlayıp ormana sıçrayan yangınla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Üzmez, “Yangından son durum, şu anda iyiye doğru gidiyor, sanıyorum, 500 hektarın üzerinde bir alan zarar gördü. 2-3 nokta kaldı” dedi.

500 HEKTARIN ÜZERİNDE ALAN ZARAR GÖRDÜ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Gümüldür’de orman yangının sürdüğü alanda yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: “Yangın önceki gün çıktı. Kontrol altına alamadık, büyüdü. Türkiye’nin bütün gücünü buraya aktırdık. 9 helikopter, 4 uçak, 128 tane itfaiye çalışıyor. 2 bine yakın işçi, mühendis, memur, ben genel müdür olarak başındayım. Rüzgarın yön değiştirmesi bize sıkıntı veriyor. Alevlerin 4 saatte 6- 7 kilometre gittiğini gördük. Bu işin sonuçlandırılması oldukça zor. Gece uçuşlarımız yok. Gün ışır ışımaz sabah 5’te havalandık. Saat 06.09 Balıkesir’den gelen helikopterimiz su dolum esnasında düştü. Suya yakın olmasından dolayı beş personelin tamamı yüzerek çıktı, cankurtaran simit attı. Gaziemir Devlet Hastanesinden geliyorum ağır bir yaralanma yok. Bu bakımdan rahatladık. Helikopterin düşüş nedeni sanırım dönüş esnasında bir güç kaybı oldu. Allah kaza bela vermesin. Canla başla çalışıyorsunuz gece gündüz çalışıyorsunuz. Orada helikopter düştü ben her türlü parçalarını görmeme rağmen çalışmaları sürdürdüm, takviye gönderdim. Yangında son durum iyiye doğru gidiyor. Dünkü çok kötü hava şartları yok. 500 hektarın üzerinde alan zarar gördü iki üç nokta kaldı. Havadan ve yerden dozer ve itfaiyelerle çalışıyoruz.”

 ‘ATEŞLE OYNAMAYIN’

Orman Genel Müdürü Üzmez, sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde sürdüğü şu gülerde vatandaşları ateşten uzak durmaları konusunda uyararak şunları söyledi: “Yaz geldi, mangal keyfimizi var. Piknik ateşi, avcı ateşi, çoban ateşi, sigara ateşi, belediyelerin çöplük ateşleri, bağ- bahçe ateşleri, anızlar yakılıyor oradan alevler ormana geçiyor ve akciğerlerimiz yanıyor. 120 yıllık ağaçlar 30 saniyede yok oluyor. İki hafta sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde seyrederken ateşle uğraşmayın. Ateşsiz piknik yapın. Orman yangınlarını gözetleyen bin 176 kulemiz var. Bizim gözümüz kulağımız olun. Alo 177’yi 7 gün 24 saat ücretsiz olarak çevirin. Bu ormanlarımızı akciğerlerimizi kurtarmış oluruz. Ben buraya Türkiye’nin tüm gücünü aktardım.”

DÜŞEN HELİKOPTER PERSONELİNİN DURUMU İYİ

Öte yandan Gümüldür'deki orman yangınına müdahale etmek amacıyla Tahtalı Barajı'ndan su ikmali yapmaya çalışan yangın söndürme helikopteri suya düşmüş, içinde 5 mürettebatın bulunduğu helikopterin “Bambi” olarak adlandırılan tankının su içerisinde bir cisme takılması sonucu kazanın yaşandığı belirtilmişti. Botla kurtarılan 1’i yaralı 5 personelin durumlarının iyi olduğu öğrenilirken, 1 personelin Gaziemir Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet, diğer 4 personelin ise Bozyaka Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldığı belirtildi.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet