CHP İl Örgütü de ‘Adalet’ yürüyüşü düzenledi

CHP Elazığ İl Örgütü, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasının ardından, CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı adalet yürüyüşüne destek verdi. CHP Elazığ İl Binası önünde toplanan partililer Türk Bayrakları ve adalet yazılı dövizlerle Öğretmenevine kadar yürüdüler.

CHP İl Örgütü de ‘Adalet’ yürüyüşü düzenledi Siyaset

Haber: Faik AKGÜN

CHP Elazığ İl Örgütü’nün Polis eşliğinde gerçekleştirdiği yürüyüşe KESK, Eğitim-İş, Atatürkçü Düşünce Derneği, Emek Partisi Elazığ İl Örgütü ve çok sayıda vatandaş katıldı. Öğretmenevi önünde adalet sloganı atan grup polis eşliğinde basın açıklaması yaptı. Siyasi iktidarın 2010 yılı referandumundan sonra siyasi ahlak, gelenek ve temayülleri yok saydığını iddia eden CHP Elazığ İl Başkanı Zeki Kaplan,''Siyasi iktidar, kanun ve yasalara uymayarak kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmiş, yolsuzlukları, kanunsuz harcamaları örtbas etmek için hakim ve savcı değiştirip, muhalifleri delilsiz ve mesnetsiz iddialarla adliye saraylarına ve cezaevlerinde süründürdü'' diyerek ciddi bir iddiada bulundu.

'DEMOKRASİYE DARBE VURULUYOR’

AK Parti'nin hukuksuz ve keyfi uygulamalara devam ettiğini dile getiren Kaplan,''İktidar yandaş basın ve medya grubunu da yanına alarak kendisine muhalif kişiler üzerinde keyfi ve mesnetsiz suçlar atfederek baskı altına almaya çalışması da bu hukuksuzluğun açık seçik delilidir. Basının görevi, zamanın olayları ile ilgili en taze ve doğru haberi elde etmek, elde ettiği haber ve bilgileri tarafsız bir şekilde yayımlamaktır. Özgür basın olmazsa bir bakanın 700 milyarlık saati kimden aldığını, Soma'da, Tuzla'da hayatını kaybeden işçilerden, çocuk tecavüzcülerinden, kadın cinayetlerinden ergenekon ve balyoz, kumpaslarından dış politikadan, açlıktan yoksulluktan, işsizlikten, hayat pahalılığından, ülkemizde ve dünyada meydana gelen iyi ve kötü gelişmelerden imtiyaz sahibi hatırı sayılır damatların tutuklanıp serbest bırakılmasından nasıl haberimiz olurdu. En önemlisi de FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz'da giriştiği hain darbe girişiminden, darbeyi önlemek için canları pahasına sokağa çıkıp tankların önünde yatan bu uğurda şehit ve gazi olan demokrasi mitingleri yapan kahraman vatandaşlarımızın nasıl haberleri olabilirdi. İktidar adaleti ve hukuku yok sayarak özgür basını vergi yaptırımları, terör örgütü yandaşlığı ve vatan hainliği ile suçlayarak susturmaya, korkutmaya çalışması demokrasiye vurulan en büyük darbedir'' diyerek düşüncelerini aktardı.

'İKTİDAR MENSUPLARI ADALET BİRGÜN SİZE DE LAZIM OLACAK'

Tutuklu bulunan gazeteci, milletvekili ve akademisyenlere de dikkat çeken Kaplan “Devleti yönetenlerin adaletli davranarak milli iradeye, yani size Cumhuriyet’in kazanımları olan demokrasiye, laikliğe, hukukun üstünlüğüne saygı göstererek başta Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili Enis Berberoğlu olmak üzere tutuklu bulunan milletvekillerinin, gazetecilerin, akademisyenlerin ve kamu görevlisi vatandaşlarımızın kanun karşısında suçlulukları kanıtlanıp, cezası kesinleşinceye kadar tutuksuz yargılanmalarını ve görevlerine iade edilmesini istiyoruz. Kuvvetler ayrılığını ortadan kaldıran, denetim mekanizmalarını işletmeyen, OHAL yasasına dayanarak Gazi Meclisi devre dışı bırakan benim ağzımdan çıkan kanundur düşüncesiyle hareketeden sayın iktidar mensupları; adaleti yok sayıp görmezden gelmeye devam ederseniz bilmelisiniz ki adalet birgün size de lazım olacaktır.  O nedenle bütün vatandaşlarımızdan yaşam tarzlarını, siyasi kimliklerini, dil, din mezhep ve etnik köken ayrımı yapmadan farklılıklarını bir tarafa bırakarak, cumhuriyete,demokrasiye, laikliğe sahip çıkmaları hak ve hürriyetleri güvenceye kavuşana kadar anayasal hak ve adalet yürüyüşüne 81 ilimizde olduğu gibi Elazığ'da da destek vermiş olmaları demokrasi için sevindirici bir gelişme olup, bu onurlu yürüyüşümüze canı gönülden destek  verilmesinin mutluluğunu yaşıyoruz” diyerek açıklamasını tamamladı.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet