SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

“6284 Sayılı Kanundaki eksiklikler; boşanmaları arttırdı!”

“6284 Sayılı Kanundaki eksiklikler; boşanmaları arttırdı!”
Bu haber 05 Aralık 2018 - 18:15 'de eklendi.

ELSAD Başkanı Av. Murat Erdoğan, 6284 Sayılı Kadına Şiddeti Önleme Kanunundaki sıkıntılara dikkat çekerek, bu durumun boşanma oranlarını arttırdığına dikkat çekerek yasanın örf ve adetlerimize uygun şekilde düzenlenmesini istedi.

 

 

ELSAD Başkanı Av. Murat Erdoğan, “6284 Sayılı ‘kadına şiddeti önleme kanunu ile ‘Delil olmaksızın kadının  beyanı esas alınarak erkeğin evden uzaklaştırılması , kamuoyunda infiale neden olmuştur. Kanunun çıkarılması her ne kadar kadını şiddetten koruma amaçlı görünse de pratikte tamamen aileyi yıkmaya, yuvayı dağıtmaya, kocayı evden uzaklaştırmaya neden oluyor. Bu kanun; ailelerin, karı-kocanın yaşadığı küçük sorunları çözmek yerine çözümsüzleştiriyor; küçük müdahalelerle çözülebilecek yaraları derinleştiriyor, kangrene çeviriyor. Zaten  Açıklanan son evlenme-boşanma istatistikleri de yaşanan acı tabloyu gözler önüne seriyor. Yapılan araştırmada, Türkiye’de evlenen çift sayısının geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 4,2 azalarak 569 bin 459, boşanan çift sayısının ise bir önceki yıla göre yüzde 1,8 artarak 128 bin 411’e yükseldiği belirlendi” dedi.

MAALESEF Kİ BU İŞ YANLIŞ BAŞLADI; YANLIŞ DEVAM ETMEKTE

Açıklamasını sürdüren Erdoğan, “Aile Bakanı Sn. Zümrütün “kadının beyanı esastır” sözünün ülkemizde  uygulanması yanlış başladı; yanlış devam etmektedir. Ne yasal yaklaşım ne de uygulama sağlıklı değil. Amaç kadını korumak ise çözücü yöntem bu değil! Kadın bir beyanı ile kocayı evden kovabiliyor, toplum nezdinde küçük düşürebiliyor, mal varlığını kullanamaz hale getirebiliyor ve erkek çocuklarını göremiyor.” Dağılan ailelerden geriye kalan çocuklar da ; “İşin bir de diğer boyutu yalnız büyüyen, baba şefkatinden mahrum kalıyor.Ayrıca babasını kötü bir varlık olarak tanıyor.Kadınlarımız ise  Özgürlük adı altında yalnızlaştırılıp tek başına hayat mücadelesi vermek zorunda kalıyor. Bu kanun çözüm değildir. Böyle bir ıslah yolu olamaz” dedi.

 “KADIN YALAN SÖYLEMEZ Mİ?

Bütünleştirici adımların atılması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, “Öncelikle amaç ne? Toplumda kadınları yüceltmek mi? Erkeği yermek mi? Dikkat edin!Toplumdaki ahlaki çözülmenin arkasında ciddi ölçüde aile zafiyeti var “Eğer zafiyet ailede ise nesillerimiz, geleceğimiz söz konusu demektir. Ceza ve uygulamalarda, iyileştirici çözümlerde yaklaşım her zaman Hak temelli olmalı.  Delil veya şahitler olmadan bir insana suç isnat edenin beyanatının esas alınması hukuka aykırıdır. “Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle adaletsiz bir sistem yok. Suç isnat eden ispat etmek zorundadır. Kadınlar asla iftira atmaz diyorsunuz Bu ister kadın olsun, ister erkek olsun fark etmez. Bizim 6284 sayılı kanun gereği kadının kocası hakkında verdiği ifade yeterli görülüyor. Erkeğin kendisini savunması veya kadın hakkındaki ifadeleri hiç sayılıyor. Kadının asla yalan söylemeyeceğini, kızgınlık ve intikam duygularıyla hareket etmeyeceğini, hatta bu kanunu kötüye kullanmayacağını kim iddia edebilir? Bu durum kadına kutsallık (kusursuzluk) atfetme olmaz mı? Kadın kocasından şiddet gördüğü iddiasıyla polisi aradığında erkeğe evden uzaklaştırma veriliyor. Kadın pişman olup iddiasından vazgeçse dahi kabul edilmiyor. Yani barışma yolları devlet eliyle kapatılıyor. Ceza alan erkek bu durumu sindiremiyor. Karısına daha fazla öfkeleniyor, kinleniyor. Bir an önce bu yanlış uygulamadan vazgeçilip gerekli yasal düzenlemeler Milletimizin örf ve adetleri ile dinimizin emirleri dikkate alınarak yeniden yapılmalıdır” dedi.  (Haber Merkezi)

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
1 ADET YORUM YAPILDI
yılmaz ŞEKERDAĞ Aralık 6, 2018 / 18:08 Cevapla

SN.AV.MURAT BEY;YILLARDIR YAPILAN BU YANLIŞ UYGULAMANIN GEÇ DE OLSA TARAFINIZDAN İZAH EDİLMESİ TAKDİRE ŞAYANDIR.ZİRA BU UYGULAMANIN NE DİNİMİZDE NE DE ÖRF VE ADETLERİMİZDE YERİ YOKTUR.KANUNUN TOPLUMSAL YAPIMIZA UYGUN OLABİLECEK ŞEKLİYLE GÖZDEN GEÇİRİLİP TEKRAR UYGULAMAYA ALINMASI ESASTIR.AKSİ HALDE BAHSETTİĞİNİZ PROBLEMLER ARTARAK DEVAM EDECEKTİR…

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER