SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Vekil Ağar: Yatırımlar freni boşalmış kamyon gibi olmamalı!

Vekil Ağar: Yatırımlar freni boşalmış kamyon gibi olmamalı!
Bu haber 17 Şubat 2019 - 17:13 'de eklendi.

AK Parti Elazığ Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milli Savuma Komisyon Üyesi Zülfü Tolga Ağar ile gazetemiz ziyareti sırasında keyifli bir söyleşi gerçekleştirme fırsatı da bulduk. Söyleşimiz sırasında kendisine yönelttiğimiz tüm soruları içtenlikle cevaplandıran Vekil Ağar, son zamanlarda ödeneğinde sıkıntılar olan 2. OSB’yi de konuştuk. 2. OSB’ye yönelik Vekil Ağar, “Vali Çetin Oktay Kaldırım, Ankara’ya geldiğinde ödeneğin çıkması noktasında gerekli temaslarda bulunduk” dedi. Ayrıca Vekil Ağar, yatırımların freni boşalmış kamyonlar gibi olmasının yanlışlığına dikkat çekerek, yatırımların planlı olması gerektiğini vurguladı.

 

 

Röportaj: Kübra TÜRKAN

AK Parti Elazığ Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milli Savuma Komisyon Üyesi Zülfü Tolga Ağar ile memleketimizi ilgilendiren sorunlar üzerine son derece samimi bir söyleşi gerçekleştirdik. Vekil Ağar, tüm sorularımızı son derece samimi bir üslup ile cevaplandırarak, kentimizin özellikle istihdama yönelik projelerinde yoğun bir mesai harcadığını aktardı.

Babanız Mehmet Ağar son derece sevilen bir siyasetçiydi. Onun ardından siyaseten yol almak sizi yormuyor mu?

“KAÇ KİŞİ ELAZIĞ’DA BİR MEHMET AĞAR OLABİLİR? BİLEMEM!”

Nihayetinde bende babamın hayranıyım. Bende çok seviyorum babamı, babam gibi olmaya çalışacağım diye bir yolum hiç olmadı. O Mehmet Ağar bense Tolga Ağar. Benim ve onun bambaşka  özelliğimiz var. Ortak özelliklerimiz ikimiz de sözümüzün eriyiz ve yalan söylemeyiz. Bazen beyaz yalanlar oluyor tabi ki… Ben iş ve ticaret hayatından geliyorum. O gün Türkiye’nin konjonktürü farklıydı. Bugünkü Türkiye’nin konjonktürü farklı. Ben, diğer vekil arkadaşlarımızla birlikte kentimize istihdam oluşması adına çabalıyoruz. Şimdi bir Mehmet Ağar olabilir misiniz? Derseniz sırf ben değil kaç kişi Elazığ’da bir Mehmet Ağar olabilir onu bilemiyorum. Bunu sırf bana indirgemeyin.

İstihdamdan sözü açmışken, 2. OSB’mizin ödenek sıkıntısı çektiğini biliyoruz. Bu sorunun giderilmesinde bir adım atmakta mısınız?

“FORMALARI GİYDİK, SÜRECE BİZ DEVAM EDİYORUZ”

Önceki vekil arkadaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. OSB’leri 6. teşvik bölgelerinden faydalanmasına olanak sağladılar.  Bu konuda biz biraz hazıra konduk. Geçmiş dönem vekillerimiz Sayın Ejder Açıkkapı, Tahir Öztürk ve Ömer Serdar ‘a ve de vekil arkadaşımız o dönemde görevliydi Sayın Metin Bulut’a da teşekkür etmemiz gerekir.  İstihdam edilecek sektörlerin önünü açtı. Yani başkaları konuşur, AK Parti yapar. İşin devamını getirmek ve kolektif çalışmak bunu gerektiriyor. Diğer vekil arkadaşlarımız oyundan çıktı. Formaları biz giyerek, bu sürece biz devam ediyoruz.

“ÖDENEĞİN ÇIKMASI ADINA GEREKLİ TEMASLARDA BULUNDUK”

Türkiye’de şöyle bir gerçek var.  12 ağustos 2018 sabahı ülkemize yapılan,  finansal bir atak yapıldı. Ekonomi Türkiye’de zarar aldı.  AK Parti kimliğimi bırakarak bir vatandaş olarak şunu pek tabi söyleyebilirim ki;  gerçekten çok doğru kararlar alındı. En muhalif isimler bile bu süreçte yapılan tüm müdahalelerin doğru olduğunu belirtti. Bu finansal saldırıların önüne geçtik. 6 ya da 8 ay içerisinde  piyasalar yoluna girecektir.  Önemli bir ayrıntı var; finans ve para adalet sisteminde güvene gelir. Adam nihayetinde buraya deniz aşırı bir ülkeden para getirecek.  Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül’e de teşekkür ediyoruz.  Son derece adil ve şeffaf bir şekilde adalet sistemini yönetiyor.  Bizlerde tüm yatırımcılara gönül rahatlığı ile bu süreci aktarıyoruz. Yatırımlar gelmeye devam edecek. Yatırım öyle; planlı olmadan, freni boşalmış bir kamyon gibi olmamalı.  Ekonomik şartlar iyi olduğunda altyapı ödeneği gelecektir. Bir ay önce Sayın Valimiz Çetin Oktay Kaldırım’da Ankara’ya geldi. Ve bu konu üzerine gerekli temaslarda bulunduk. Ödeneğin çıkması için. Fakat dediğim gibi planlamasında biraz daha vakit var.

Tanzim Satış Mağazaları ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de hizmete açıldı bu gelişme vatandaşı mutlu etse de bu konuda muhalefet iktidar fazlası ile yüklendi ayrıca pazarcı esnafı da işlerini azaltacağı gerekçesi ile bu mağazalara tepkili.  Siz hükümetin attığı bu adımı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu konuda farklı bir adım atılamaz mıydı?

“GEREKLİ OLDUĞU MÜDDETÇE BURALAR AÇIK KALACAK”

Sebze ve meyve fiyatlarında hakikaten afaki fiyatlar oldu. Domates neredeyse et ile yarışmaya başladı. Biz bu konuda serzeniş yaparken, kimsenin umurunda olmadı. Uyarıyorsun, görevli  yolluyorsun bir bakıyorsun hâla adamlar kârını hamuru ile göndermeye devam ediyor. İnanın bu konudaki en masum insanlar pazarcılar ve manavlar onlarda vatandaş gibi mağdur.  Ama bu  fırsatçıların gözünü korkutmak için bir adım atmak gerekiyordu. Nihayetinde insanların evine  bu tüketim malzemelerin evine girmesi lazım. Bu sürekli olmaz. Devlet bu işlerde kalacak değil. Biz koskoca bir devletiz.  Gerekli olduğu müddetçe açık kalacak.  Çok kısa zamanda gelir geçer, bir domatesin sekiz el değiştirerek İstanbul’a ulaşması gibi bir sistem olamaz.

Uluova Projesine ödenek bulma noktasında yoğun bir mesai harcadığınızı biliyoruz.  Elazığlıların dört gözle beklediği bu projede gerçekten hangi noktadayız. Neden bu projenin içinden bu denli çıkılmaz bir hâl aldı.  Buna açıklık getirir misiniz?

“ULUOVA’NIN GEREKLİLİĞİNE ANKARA İKNA OLDU!”

Uluova Projesinde ödenek sıkıntısından ziyade şunun üzerinde durmalıyız. Bu projenin Ankara’ya aktarılmasında bir takım sıkıntılar olmuş.  Dilerseniz sürecin biraz başından bahsedeyim.    Devletimiz devlet yatırımlarında biraz dikkatli davranmaya başladı. Lakin bu proje memleketimizin gerçekten hakkı diyerek bu projeye yöneldim.  Bilindiği üzere tarım dünyanın en önemli ekonomik göstergelerinden biri olacak. Barajlar sayesinde Allah razı olsun.  İklimimiz ılıman bir noktaya geçiş yaptı. Birçok sebze ve meyvenin yetiştirilebildiği bir yer haline geldik. Uluova’da bu kadar geride kaldığımızı inanın bende bilmiyordum.  Henüz proje %3’teymiş.  Sayın Bakanımız Berat Albayrak’a konuyu ilettim sağ olsun, Allah ondan da razı olsun normalde %45’inaltındaki projelerde yatırım kararı alınmazken, bu projenin kentimiz için elzem olduğunu belirtince hemen yatırım kararını aldı. Tarım Bakanlığına yönlendirdi. Burada hemşehrimiz Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç beyefendinin de gayretleri ile konuyu Sayın Bakanımız Bekir Pakdemirli’yi de ilettik. Onlar da raporlayıp, maliye bakanlığa ulaştırdı. Sonrasında ise şu an Cumhurbaşkanımızın imzasında.  Zannedersem Sayın Cumhurbaşkanımız Elazığ ziyaretinde bunu müjdeler.  Böyle bir mesafe kaydettik. Şu an ödenek sıkıntısı yok. Nisan’dan Ekim’e kadar ödeneklerimiz parça parça gelecek. Zaten ödeneklerin peyder peyder yapılması daha doğru.  Devletin parasını ihtiyaç olduğu sürece kullanmak mantıklı.

Hazır konuyu tarımla ilişkilendirmişken, kenevir yetiştirilecek iller arasında gösterileceğimizi her ne kadar Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz müjdelese de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20. il olarak Sivas’ı lanse etti. Sizce ilimizde kenevir yetiştirilecek iller arasına dahil olabilecek mi?

Bizim dokunmamıza ihtiyacımız var. Liste baya hızlı hazırlandı. İnşallah listeye dahil oluruz. Buna dair bir şüphem yok.

Bu keyifli ve bilgilendirici söyleşi için teşekkür ederim. Son olarak 31 Mart Mahalli İdari Seçimleri ile ilgili tahminlerinizi alabilir miyiz?

“100 BİN OY İLE ELAZIĞ’DA SEÇİMİ ALIRIZ”

Çok net söyleyeyim. Belediyeler evin yardımcı elemanı gibi o nedenle belediye başkanı seçerken ideolojik düşünülmemeli. Bu yanlış olur.  Şehre gelecek yatırımlar yavaşlamasın diye hareket etmeli seçmen.  Bizim Elazığlılar akıllıdır, parasını yastık altında tutan insanlarımız, parasına da gelecek olan yatırıma da sahip çıkar. Tahminin 100 bin oyla seçimin galibiyeti alırız. İlçelerde listeler sonrası bir takım krizlerin çıkması normal.  Ama önemli olan kurumsal kimliktir. Kişiler geçici kurumsal yapılardır kişileri ayakta tutan bu nedenle ilçelerimizde de AK Parti’mizin alacağına inanıyorum.

 

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER