SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Ömer Tolga Güçlü
Ömer Tolga Güçlü

VİZYON VE MİSYON

VİZYON VE MİSYON
Bu haber 05 Aralık 2018 - 9:59 'de eklendi.

Neredeyse bütün şirketlerde, liderlerde vizyondan ve misyondan bahsedildiğini görüyoruz. Önüne birçok sıfat koyarak, vizyonu ve misyonu olumlu anlamda sürekli kullanıyoruz. Peki nedir vizyon ve misyon?

Öncelikle vizyondan bahsedelim. Vizyonun birçok tanımı var; ancak basitçe “Gelecek Resmi” olarak tanımlanıyor. “Gelecek resmi” dendiğinde, beraberinde hayal kurma çağrışır. Ancak bir vizyon ile hayal arasındaki fark, vizyonun temel yeterliliklerden hareket ederek, değerler bütünü içinde, gelecekte ulaşılmak istenen yer olması; hayalin ise mevcut durumla bir bağlantısı olmadan, gelecek için bir görüntü olmasıdır. Vizyon kendimizi gelecekte gördüğümüz yer, hayal ise gelecekte kendimizi orada görmesek, orada olma olasılığımız olmasa da, olmak istediğimiz yerdir.

Hayal ile vizyon arasındaki farkı belki şu şekilde açıklamak daha uygun olur. Bugünden geleceğe doğru baktığımızda, kişisel, aile ve iş yaşamımızda beş, on veya yirmi yıl sonra kendimizi ne yaparken görmek istiyorsak, o bizim vizyonumuzdur. Bu vizyonu düşünürken bugünden oraya nasıl gidileceği konusunda kafamızda az çok bir fikir vardır.

Hayal ise bugünden geleceğe doğru baktığımızda, kendimizi şu andaki koşullarla ilgisi olmadan, damdan düşer gibi bulmak istediğimiz yerdir. Zengin olmak, ünlü olmak bu anlamda birer hayaldir. Peki, gelecekle ilgili düşüncelerimiz bir hayal mi, yoksa bir vizyonun ifadesi mi?

“Beş yıl sonra, bir bahar sabahı, güne başladığımda nasıl bir güne başlarsam mutlu olacağım, o gün nasıl bir evde uyanmalıyım, nasıl bir işe gitmeliyim, evim, ailem, işim, bütün detayları ile bir günüm nasıl geçerse ben kendimi mutlu ve başarılı hissedeceğim?” Bu sorunların cevapları ne kadar belirliyse, gelecekle ilgili çizdiğiniz tablo ne kadar netse, bunları yaşama ihtimaliniz o kadar yüksek olacaktır. Tablodaki belirsizlikler ne kadar fazlaysa, ifade ettiğiniz şey bir vizyon değil, bir hayal olacaktır. Böylece ne beş yıl sonra, ne de on yıl sonra istediklerinizin gerçekleşmesi size bağlı olacak. Sizin geleceğiniz, sizin dışınızda farklı değişkenlere bağlı olacağı için, büyük bir ihtimalle “Kader Kurbanı” sınıfında, başkalarının çizdiği bir yaşantıyı sürüyor olacaksınız.

Misyon ise, kişinin ya da kurumun ne yaptığını, kime yaptığını, nasıl ve neden yaptığını belirleyen, bugün olduğu durumla birlikte, gelecekte arzulananı yansıtan ve var oluş amacını belirleyen bir görev bildirgesidir. Kişinin misyonunu belirlemesinde:

-Bugün ne durumdayım?

-Ne yapmaktayım, görevim nedir?

-Kim için yapmaktayım?

-Nasıl ve neden yapmaktayım?

-Neden varım?

-Asli yeterlilik alanım nedir?

-Beni diğer insanlardan ayıran özelliklerim nelerdir?

-Benim karakterimi ne belirlemektedir?

-Gelecek için arzularım nelerdir?

-Ben amacıma nasıl ulaşacağım?

Bu soruların cevapları aranmalıdır. Misyonun sınırlılıkları belirleme özelliği, neyin planlanıp neyin planlanmayacağını da ortaya koymaktadır. Misyon, güç ve kaynağını değerlerden almaktadır. Bu nedenle öncelikle değerlerin belirlenmesi gerekmektedir.

Misyonun değişmesi, kurumun var oluş amacının değişmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle, misyonun zaman içinde değişmesi beklenmektedir. Ancak yıllık incelemelerle yeniden değerlendirmeye tabi tutulması, ifade ve anlam düzeltmelerinin yapılması gerekmektedir.

Her hedef vizyon değildir. Vizyon kapsamlı olmalı ve etkilenebilecek her konuyu az ve öz bir şekilde yönlendirebilmelidir. Vizyon, devrimci, değişimci karakterde ve zoru başarmanın simgesi olmalıdır.

İnsanın temel ihtiyaçlarından birisidir başarı. Her insan başarmak ister. İnsanların başarısı toplumu başarıya, toplumun başarısı da insanları mutluluğa götürür. Zoru başarmak daha da büyük bir tatmin sağlar. Zor hedeflere yönlendirilen insanlar stres altında başarıyı daha kolay elde ederler. Büyük düşünün, önce kendinize büyük hedefler koyun, sonra bu hedeflerinize inanın. Çünkü başarmak için önce inanmak gereklidir.

Vizyon ve misyonu iyi anlayıp, ona göre önünüze hedefler koyup, bu hedefleri vizyon ve misyon çerçevesinde oluşturursanız ve bu hedeflerinizi gerçekleştirmek için elinizden geldiğince çaba gösterirseniz, bu hedeflerinizin başarıya ulaşacağından emin olabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın…

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER