SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Vedat Kent
Vedat Kent

15 TEMMUZ HAİN DARBE GİRİŞİMİNİN TARİHTE BİZE HATIRLATTIKLARI

15 TEMMUZ HAİN DARBE GİRİŞİMİNİN TARİHTE BİZE HATIRLATTIKLARI
Bu haber 20 Temmuz 2019 - 8:04 'de eklendi.

15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişimi Türkiye’ye bir kez daha göstermiştir ki, emperyalist güçlerin coğrafyamızda yüzyıllardır oynadıkları oyunlar devam ediyor. Uluslararası güçlerin Osmanlı’da ve Cumhuriyet döneminde, işbirlikçileri sayesinde tezgâhladıkları isyanlar da sahneye konulan oyunların birer parçası niteliğinde.

Osmanlı döneminde, İngiltere ve Fransa başta olmak üzere diğer batılı ülkelerin enerji kaynakları gibi stratejik çıkarları için Ortadoğu’da yaptıkları çalışmalar, bu bölgede yeni sınırların çizilmesini zorunlu kıldı. Bu güçlerin Osmanlı Devletini önce zayıflatmak ve nihayetinde de yıkmak için hayata geçirdikleri siyasi, askeri ve ekonomik projeler, Osmanlı Devletine karşı yürürlüğe konuldu.

Osmanlıda yüzyıllarca barış içinde yaşayan ve hilafete gönülden bağlı olan Ortadoğu’daki halklar, İngiliz ve Fransızların bölgedeki ajanları sayesinde ayaklanmış ve bildiğimiz savaşlar, değişen haritalar, kartondan devletler ile yeni bir Ortadoğu ortaya çıkmıştır. Enerji kaynaklarını kontrol edebilmek, arkasından da İsrail devleti kurma girişimleri Ortadoğu’daki gelişmelerin merkezini oluşturdu.

Osmanlı, batılı ülkelerin yüzyıllar süren projelerinin sonucunda yıkılırken, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde küllerinden doğan Türkiye Cumhuriyeti  de sürekli sorunlarla boğuştu. Osmanlı’da olduğu gibi, Türkiye Cumhuriyeti de iç ve dış mihrakların tezgâhlarıyla yolları farklı ama hedefi aynı olan projelerin hedefinde.

Yakın tarihimizde 60’lı ve 70’li yıllarda yaşanan sağ-sol, alevi-sünni ve buna benzer çatışma ortamlarının hazırlanmasında akabinde de yaşanan askeri darbeler bu hedeflerin birer argümanları. 80’li yıllarda Elazığ’da lisede okuyan birisi olarak o yılları yaşayanların tanık olduğu olaylar arasında her gün yaşanan boykotlar, çatışmalar ve ölümler nedeniyle şehirde bir kaos ortamı vardı. Ocaklara ateşler düşüyordu.

Nihayetinde darbe oldu ve nasıl olduysa bir süre sonra örgütler çöktü, olaylar durdu ve ölümler bitti. Vakit yeni oyunlar zamanıydı.!

80 darbesinin ardından yaşanan ekonomik ve kültürel değişim, dünyanın değişen konjonktürünün de etkisiyle, Türkiye çok farklı siyasi ve ekonomik zemine oturdu. Serbest piyasa ekonomisi uygulamasıyla dünyaya entegre olan Türk ekonomisi farklı bir ivmeye yöneldi.

Bir süre sonra güç odaklarının sahneye koydukları yeni oyun ortaya çıktı. Bölücü terör.

Doğu ve güneydoğu bölgelerimizde akmaya başlayan kan günümüzde de devam ediyor.

Sahneye konulan bölücü terör örgütü eylemlerinin yanı sıra 60’lı yıllardan itibaren şekillenen bir diğer proje olan FETÖ yapılanması da bir yandan yürüyordu. İnsanların dini inançlarını suistimal ederek büyüyen cemaat, başta ordu ve hukuk alanları olmak üzere devletin bir çok kademesine sızdı. Cemaat, ticari hayatta geniş bir yelpazede kendine yer bularak ekonomik olarak muazzam bir güce ulaştı.

Yurt içinde yıllardır süregelen cemaat örgütlenmesi ile bölücü terör gruplarının çalışmaları devam ederken hemen yanı başımızdaki haritalar ise yeniden dizayn ediliyordu. Irak, Suriye biraz uzaktaki Mısır, Yemen, Afganistan, Libya ve daha nice ülkeler demokrasi veya Arap baharı sloganlarıyla parçalanıyor, iktidarlar yıkılıyor yerine kukla hükümetler geliyordu. Acı, kan ve vahşet adeta bu toprakların kaderiymiş gibi sergileniyor, müslüman ülkelere karşı tüm dünyada bir algı yaratılıyordu. Radikal dinci örgütler sayesinde de bu ülkelerde demokrasi yerine çağımızın yeni bir trajedisi sahnedeydi. Bu örgütler görevlerini yaptıktan sonra efendileri tarafından sahneden çekilmeye başlandı.

İsrail ise sınırlarını tüm tepkilere rağmen genişletirken, hedefteki ülkeler ise İran ve Türkiye.

Türkiye için sahneye konulan bölücü terör örgütü ile cemaat örgütlenmeleri, güney sınırlarımızda yeniden oluşturulmaya çalışılan kartondan devletlere yardımcı olacak nitelikte tasarlandı.

Nihai hedef, İsrail’e destek olacak ve genişlemesine engel olmayacak kukla devletler.

Bu durum aynı zamanda petrol ve doğalgaz gibi enerji kaynaklarını kontrol edebilmeyi de sağlayacak.

İşte etrafımızdaki çizilmeye çalışılan yeni sınırlar için Türkiye’den de koparılmaya çalışılan bölge ile cemaat yapılanması İsrail, ABD, İngiltere ile diğer batılı ülkelerin çıkarlarına uygun bir proje.

Velhasıl, Osmanlı ve bölgede oynanan oyunlar kılık değiştirerek devam ediyor. Ya bölücü örgüt, ya cemaat ya da radikal örgütler şeklinde ortaya çıkan tüm oluşumlar batılı ülkelerin çıkarlarına hizmet eden yapılar.

Ortadoğu’daki halkların payına ise ölüm ve gözyaşı düşüyor.

Bütün bu projelere ve oyunlara karşı ekonomik ve askeri alanlarda güçlü olmalıyız.

Milli birlik ve beraberliğimizi ön planda tutarak, ülkemizin zarar görmesini engellemeliyiz.

15 Temmuz hain darbe girişiminin de, Osmanlı döneminden beri oynanan oyunların bir parçası olduğunu idrak ederek, bunlara karşı tek vücut olarak her alanda önlemlerimizi almalıyız.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER